Artykuły powiązane

Odchudzanie jest modne. Odchudzają się wszyscy dookoła. W końcu stwierdzasz, że ty też musisz lub powinnaś. Zanim zaczniesz maraton o zgrabną sylwetkę - przekonaj się, czy naprawdę tego potrzebujesz.

Gdyby zebrać wszystkie kolorowe pisma, to okazałoby się, że słowo odchudzanie jest jednym z najczęściej używanych terminów. Odchudzają się gwiazdy, aktorki, koleżanki, a nawet koledzy. Dajesz się namówić po raz kolejny na obietnicę szczupłej sylwetki. W końcu jednak do ciebie dociera, że dieta nie jest wcale taka cudowna! Koleżanki też nie wyglądają po niej świetnie. Po raz kolejny czujesz się oszukana i obiecujesz sobie - nigdy więcej. A może jednak?

Zdrowie przede wszystkim
Zanim przystąpisz do odchudzania, zastanów się, czy rzeczywiście tego potrzebujesz? Dlaczego chcesz zacząć dietę? Czy ubrania zrobiły się za ciasne? A może coraz ciężej jest ci wchodzić po schodach? Wyniki badań wyszły słabo i lekarz zalecił lekką modyfikację diety? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to oczywiście jest sens wprowadzić zmiany w żywieniu. Ale jeżeli zamierzasz to zrobić tylko dlatego, że w pracy wszystkie koleżanki przeszły właśnie na cudowną, oczyszczającą dietę, to będzie to najprawdopodobniej błędna decyzja. Jeżeli sama nie będziesz chciała czegoś zmienić w sobie, to nikt inny tego nie zrobi.

Motywacja
Kiedy już podejmiesz decyzję o odchudzaniu, wyznacz sobie cel. Jeżeli nie wiesz dokładnie, jaką wagę chciałabyś osiągnąć, to niech to będzie mały kroczek na początek - np. zgubienie trzech kilogramów lub rezygnacja ze słodyczy na dwa tygodnie. Pamiętaj, żeby po każdym osiągniętym celu odpowiednio się nagrodzić. Oczywiście nie jedzeniem, tylko jakąś przyjemnością, np. kupieniem nowego błyszczyka, czy choćby bukietu kwiatów. Wypracowując sobie własny system nagród, łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniach.

Zmiana nawyków żywieniowych
Diety cud są dobre tylko na specjalne okazje. Sprawdzają się przed wielkimi wyjściami, kiedy chcesz zrzucić 2-3 kilo i wiesz, że praktycznie tyle samo wróci do domu razem z tobą z przyjęcia. Prawdziwe odchudzanie to nie dieta oparta na zupie czy kaszy, tylko stała zmiana nawyków żywieniowych. Tylko jedząc prawidłowo i zgodnie z naszym rytmem i stopniem aktywności jesteśmy w stanie nie tylko zgubić kilogramy, ale przede wszystkim utrzymać prawidłową wagę i co najważniejsze - zdrowie.

Zdrowa dieta na co dzień to przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji w żywieniu. Produkty mączne (pieczywo, makarony) najlepiej, aby były zrobione z mąki żytniej lub mieszanej, gdyż zawiera ona więcej błonnika, który jest potrzebny do odpowiedniej pracy jelit. Do tego pełnoziarniste musli, a także ryże (pełnoziarniste) i kasze (najzdrowsza - jaglana). Mleko i nabiał mają zbawienny wpływ na nasze kości (szczególnie dla kobiet). Kefiry, maślanki, jogurty i sery powinny się znaleźć każdego dnia w posiłkach. Warzywa są niskokaloryczne i zawierają wiele witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Owoce natomiast, mimo, że są bombą witaminową, to zawierają wiele cukrów, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na figurę, ale przede wszystkim na poziom cukru we krwi. Dlatego nie należy ich jeść w nadmiarze. Na górze żywieniowej piramidy znajdują się chude mięsa i wędliny, a także ryby. Jeżeli nie jesteśmy fankami morskich przysmaków, warto uzupełnić dietę o tran lub kapsułki z olejem z wątroby rekina. Bardziej naturalnym specyfikiem będzie olej lniany Budwigowy, który można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w niektórych aptekach. Mamy wówczas pewność, że w naszej diecie znajdą się bardzo potrzebne dla układu nerwowego i krwionośnego kwasy omega - 3.

Do codziennej diety wliczają się też tłuszcze. Jeżeli ciężko nam zapamiętać, które są zdrowe, a które nie, warto utrwalić sobie ich podział na jedno i wielonasycone. Te pierwsze to głównie tłuszcze stałe: masło, margaryna, smalec. Natomiast te drugie zawierają wiele cennych kwasów dla organizmu człowieka i są płynne. Są to oleje, oliwy z olejek, z pestek winogron, a także ze wszystkich rodzajów orzechów. Ostatnio ogromną furorę robi olej lniany, który jest nie tylko zdrowy, ale ma także ciekawy smak, np. w połączeniu z białym serem czy twarożkiem. Oleje mają oczywiście sporo kalorii, ale nie można ich wykluczać ze zdrowej diety.

Przekąski w odstawkę
Chcąc zdrowo się odżywiać należy zrezygnować z przekąsek takich jak chipsy, paluszki, a także słodycze. W chwilach słabości warto mieć pod ręką suszone owoce, które również są bardzo słodkie oraz wysokogatunkową gorzką czekoladę (zawiera dużo magnezu).

Częściej znaczy zdrowiej
Posiłki dzielimy na 5 lub nawet 6 mniejszych. Nie zapominamy o najważniejszym, czyli o śniadaniu. Powinno być bogate w wiele składników odżywczych, aby pobudzić organizm do pracy po odpoczynku nocnym. Najlepiej zjeść musli z jogurtem i owocami lub grahamkę z twarożkiem i warzywami. Jeżeli nie zjemy nic do godziny po przebudzeniu, nasz metabolizm zwolni aż o 30%! Jeżeli organizm nie otrzyma pożywienia, to każdy posiłek będzie magazynował w obawie przed kolejnym głodzeniem. Częste jedzenie niewielkich porcji zmusza do ciągłego potrzymania metabolizmu na wysokim poziomie poprzez ciągłe trawienie.

Ruch to zdrowie!
Dieta będzie bardziej skuteczna, jeśli zaczniesz się ruszać. Wybierz formę aktywności dostosowaną do swojego stanu zdrowia i możliwości. Nie obiecuj sobie, że zaczniesz biegać, jeżeli do tej pory tego nie lubiłaś. Lepiej wybrać coś, co sprawia przyjemność - basen, jazda na rowerze, czy rolkach. Liczy się nie ilość wysiłku, a systematyczność. Najlepiej uprawiać sport trzy razy w tygodniu po około 30-60 minut. Mięśnie po intensywnym treningu muszą mieć czas, aby się zregenerować - nie wymagaj więc od siebie zbyt wiele na początku. Co jakiś czas przyda się też relaks i odpoczynek dla ciała. Dlatego co kilka tygodni odwiedź pobliskie Spa lub wybierz się do parku wodnego, gdzie w jednym miejscu będzie basen, jacuzzi i sauna. Ta ostatnia szczególnie polecana jest, jeśli chcesz przeprowadzić detoks i pozbyć się toksyn z organizmu. Ale uwaga sauna nie jest wskazana dla każdego. Dlatego zawsze uważnie przeczytaj instrukcję obsługi i stosuj się do niej.

Suplementy
Rynek farmaceutyczny oferuje całą gamę specyfików na odchudzanie - pobudzające przemianę materii, podnoszące ciepłotę ciała, blokujące wchłanianie tłuszczy, powstrzymujące apetyt. Do wyboru do koloru. Lepiej jednak nie zażywać niczego bez konsultacji z lekarzem. Często przeciwwskazaniem do sięgnięcia po suplementy jest nadciśnienie czy problemy z nerkami. Koniecznie należy więc porozmawiać z lekarzem o ewentualnym przyjmowaniu preparatów wspomagających redukcję masy ciała. Ostatecznie te specyfiki mają przecież pomóc, a nie zaszkodzić.

Kontroluj
Niezależnie od tego, czy tylko planujesz zrzucić 2-3 kg dla lepszego samopoczucia, czy całkowicie zmieniasz swoją sylwetkę - powinnaś kontrolować nie tylko wagę, ale także stan swojego zdrowia. Morfologia to proste badanie, którego wyniki są jeszcze tego samego dnia do odbioru. Kontrolowanie swojego stanu zdrowia daje pewność, że dieta przynosi same korzyści i nie osłabia organizmu.

KM