Artykuły powiązane

Każda kobieta wie, że wizytówką urody są dłonie. Pięknie wypielęgnowane, delikatne, bez przebarwień mogą być powodem do dumy. Dłonie i stopy sygnalizują także niepokojące zmiany w organizmie, dlatego warto im się przyglądać. Skóra dłoni jest cienka, niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych niezbędnych by zapewnić jej warstwę ochronną. Dłonie są narażone na promienie UV, detergenty, mroźne powietrze, wiatr, centralne ogrzewanie, klimatyzację. Nie sprzyja im również zapominanie zimą o rękawiczkach, a także brak codziennej pielęgnacji.

Zapobiegać zmarszczkom
Dłonie najbardziej narażone są na drobne uszkodzenia podczas prostych prac domowych. Mimo dodatkowych olejków pielęgnacyjnych, które producenci dodają do środków czyszczących, wszelkie detergenty bardzo źle wpływają na stan dłoni. Dlatego do wszelkich prac porządkowych polecamy używanie rękawiczek. Warto przekonać się do stosowania gumowych, jednorazowych silikonowych lub lateksowych. Mimo, że skóra nie oddycha przez pewien czas w rękawiczkach, to jest ona chroniona od substancji chemicznych, które mogą uszkodzić naskórek.

Co najmniej raz w tygodniu zaleca się zrobienie peelingu. Dzięki prostemu zabiegowi ścierania skóra staje się gładsza i świeża, a przy okazji usunięte zostają martwe komórki naskórka. Preparaty możemy wybrać z wielu obecnych na rynku. Najlepiej zakupić kosmetyki drobnoziarniste, przeznaczone specjalnie dla dłoni lub ciała. Jeżeli skóra jest wyjątkowo wrażliwa można zastosować preparat enzymatyczny, który nie usuwa naskórka mechanicznie, a oczyszcza go z martwych komórek. Dobrym zwyczajem powinno być wycieranie rąk po każdorazowym zmoczeniu wodą. Zbyt suchy naskórek łatwo pęka, a stąd już tylko krok do robienia się zmarszczek. Dlatego po dokładnym osuszeniu należy wcierać w dłonie krem. Rynek pełen jest różnorodnych preparatów do pielęgnacji. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na użyte w nich składniki. Dobry preparat powinien zawierać glicerynę, olejki roślinne, masło shea, a także witaminę młodości E.

Nocna regeneracja
Jeżeli dłonie są wyjątkowo zniszczone, warto fundować im nocne maseczki. Najlepiej kupić specjalną maskę do rąk lub stosować grubszą warstwę kremu. Po nałożeniu preparatu koniecznie nałożyć rękawiczki, najpierw silikonowe, a następnie materiałowe (np. bawełniane). Ciepło, które wytworzy się dzięki rękawiczkom ułatwi wchłanianie i działanie preparatu pielęgnacyjnego. Jeżeli ciężko jest się przyzwyczaić do spania w rękawiczkach, to warto przynajmniej przeprowadzić taki zabieg podczas wieczornego oglądania telewizji.

Poza preparatami dostępnymi w sklepach drogeryjnych, można również przygotować maseczki z produktów dostępnych w domowej spiżarni. Na wysuszone dłonie pomoże maseczka z oliwą. Należy wymieszać 3 łyżki oliwy z oliwek z jednym żółtkiem. Tak przygotowaną miksturą należy posmarować dłonie, przykryć papierowymi chusteczkami, a po 20 minutach zmyć. Na rozjaśnienie skóry najlepsza będzie cytryna. Przez okres dwóch tygodni należy codzienne nacierać skórę ćwiartkami cytryny lub wacikami zwilżonymi sokiem. Uporczywe przebarwienia rozjaśnią się, jeśli pół pęczka natki pietruszki zagotujemy w 1 litrze wody przez 15 minut. Gdy napar wystygnie, dłonie powinno się moczyć w nim codziennie przez 10 minut.

Manikiur
Można wykonać go w domu choć wymaga pewnej wprawy. Zawodowa manikiurzystka wykona go perfekcyjnie, choć trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na narzędzia, którymi się posługuje i sprawdzić, czy są czyste i zdezynfekowane. Warto wybrać zabieg parafinowy, który sprawi, że skóra dłoni będzie dobrze nawilżona i natłuszczona. Położenie lakieru to finał manikiuru. Czerwony doskonale podkreśli opaleniznę, a francuski wydobędzie doskonały kształt płytki paznokcia i będzie pasował do każdego stroju.

Kłopoty zdrowotne
Stała obserwacja stanu paznokci pozwala czasem ocenić, jakich witamin czy minerałów brakuje nam w organizmie. Jeśli na płytce pojawiają się białe plamki, to prawdopodobnie w organizmie brakuje cynku, żelaza, wapnia i witaminy D. Rozdwajanie paznokci może być spowodowane brakiem keratyny, której ubytki powstają podczas kontaktu z preparatami chemicznymi. Kruche i łamliwe paznokcie to zazwyczaj sygnał, że w organizmie brakuje magnezu lub krzemu. Wszelkie składniki uzupełnią rozmaite preparaty witaminowe, które można zakupić w aptece. Najlepiej jednak wybrać się do lekarza, który na podstawie badań krwi postawi prawidłową diagnozę i przepisze rozmaite preparaty.

Stopy
Bardzo często o tej części ciała przypominamy sobie wiosną, kiedy pora zdjąć ciężkie buty i założyć kolorowe sandałki czy odkryte japonki. Wszystkie panie wpadają w popłoch z racji zaniedbania stóp przez długą jesień i zimę. Proste zabiegi poprawią kondycję stóp i samopoczucie co sprawi, że z wytęsknieniem będziemy wyczekiwać ciepłych słonecznych dni, aby włożyć odkryte buty. Kłopoty ze stopami wynikają przede wszystkim z zaniedbania. Szczególnie ważna jest pielęgnacja pięt. Poza codziennymi zabiegami warto dwa razy w tygodniu wykonać peeling gruboziarnisty lub użyć pumeksu, aby usunąć martwy naskórek. Na noc koniecznie należy nakładać grubą warstwę kremu i zakładać skarpetki. Ciepło sprawi, że skóra lepiej wchłonie kosmetyk. Co jakiś czas warto zafundować sobie relaksujący masaż. Łagodny masaż z użyciem kremu lub balsamu zapewni uczucie świeżości i odprężenia.

Paznokcie
Problemy z wrastaniem paznokci są wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonego pedikiuru. Paznokcie zawsze należy obcinać na kwadrat, aby uniknąć ich wrastania. Skórki warto usuwać patyczkiem, a jeśli są twarde to zastosować specjalne żele zmiękczające i usunąć. Jeżeli wrastające paznokcie są nawracającym problemem, niezbędna będzie pomoc kosmetyczki, a w skrajnych przypadkach - chirurga. Wiele salonów piękności proponuje pedikiury lecznicze. Paznokcie u stóp najlepiej malować na neutralne kolory, które będą pasowały do kilku strojów. Lakier należy co jakiś czas zmywać, aby uniknąć żółknięcia i przebarwień na płytce.

Przykry problem
Zdarza się, że gruczoły potowe nie pracują prawidłowo, a stopy przykro pachną. Konieczne będzie wówczas częstsze ich mycie. Dodatkowo można zakupić w aptece specjalne dezodoranty w aerozolu lub sztyfcie, które zapobiegną poceniu się stóp. Doskonale sprawdzą się również rozmaite zasypki lub pudry, które można wsypać zarówno do skarpetek i obuwia. Sypki talk doskonale wchłonie nadmiar wilgoci i sprawi, że stopy na długo pozostaną czyste i suche. Na rynku pojawiły się również tabletki, które regulują pracę gruczołów potowych, warto jednak przed ich użyciem poradzić się lekarza.