Artykuły powiązane

 Różnorodność zabiegów kosmetycznych jest obecnie ogromna. Niektóre z nich mogą być wykonywane w dowolnym czasie. Inne dobrze jest zgrać z potrzebami naszej skóry, różnymi w zależności od pory roku. Jesień i zima to idealne miesiące na peelingi między innymi dlatego, że nie jesteśmy narażone na silne słońce. Ekspozycja na światło słoneczne jest podstawowym przeciwwskazaniem przy wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. Zobaczmy, co na nadchodzącą zimę proponuje nam Filozofia Piękna.

 Pierwszym polecanym zabiegiem jest Argipeel - peeling na bazie żelu złuszczającego. Arginina jest aminokwasem otrzymywanym z brązowego cukru. Aktywuje system immunologiczny, zwiększa syntezę białek i eliminację amoniaku, jest prekursorem NO - czynnika odpowiadającego za rozkurcz naczyń. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, nawilżające i normalizujące pracę skóry. Stymuluje układ krążenia, syntezę kolagenu, zwiększa elastyczność skóry. Kwas mlekowy złuszcza, nawilża i rozjaśnia skórę. Posiada również właściwości bakteriostatyczne. Zwiększa poziom ceramidów i reguluje pH skóry. Zabieg jest wskazany dla cery normalnej i wrażliwej, na przebarwienia, rozszerzone pory, drobne zmarszczki. Poprawi grubość i jędrność skóry oraz odświeży dojrzałą i zniszczoną cerę.

 Kolejny zabieg z użyciem żelu złuszczającego to Azelac. Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Likwiduje rumień i krosty. Zmniejsza wydzielanie łoju, poprawia jakość tłustej skóry, działa przeciwbakteryjnie oraz reguluje nadmierne rogowacenie. Zabieg jest wskazany dla skóry dotkniętej zapalnym i niezapalnym trądzikiem różowatym i pospolitym, łuszczycą, zapaleniem mieszków włosowych. Idealny będzie także dla cery naczynkowej oraz dla skóry z plamami barwnikowymi. Jest polecany dla skóry normalnej, grubej i niewrażliwej.

 Lactipeel to peeling chemiczny zawierający 90% kwasu mlekowego. Kwas mlekowy jest składnikiem otrzymywanym naturalnie, w procesie fermentacji mleka. Indukuje w naturalny sposób nawilżenie skóry - przyciąga cząsteczki wody już obecne w skórze w kierunku jej powierzchni. Reguluje i poprawia naturalną barierę ochronną i funkcjonalną skóry. Ponadto zmniejsza przyleganie korneocytów i grubość warstwy rogowej oraz zwiększa grubość skóry i stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Działa wybielająco, zwiększa równomierne rozproszenie ziaren melaniny. Rozpuszcza cement międzykomórkowy, dzięki czemu odblokowuje zaskórniki i reguluje wydzielanie łoju. Wskazaniami do tego zabiegu są przebarwienia (melasma), fotostarzenie (plamy posłoneczne, wiotkość, zmarszczki), przesuszona skóra oraz trądzik. Lactipeel polecany jest dla osób, których skóra jest zmęczona i matowa.

 Mandelac jest peelingiem na bazie kwasu migdałowego, który otrzymywany jest z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Rozluźnia cement międzykomórkowy, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny i aktywuje regenerację komórkową, oczyszcza i reguluje koloryt skóry. Nie indukuje przebarwień pozapalnych, które mogą pojawiać się u pacjentów z fototypem III-IV po zastosowaniu kuracji kwasem glikolowym, hydrochinonem lub retinoidami. Zmniejsza drobne zmarszczki i linie. Rozjaśnia przebarwienia: melasma, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, działa bakteriostatycznie. Zabieg jest bardzo pomocny w leczeniu trądziku. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne jest przydatny jako przygotowanie skóry przed peelingami. Głównymi wskazaniami są starzenie skóry oraz melasma. Zabieg polecany jest szczególnie dla skóry wrażliwej.

 Inne zabiegi na jesień i zimę

Godną polecenia jest mikrodermabrazja, polegająca na mechanicznym złuszczaniu naskórka i/lub skóry właściwej bez uszkodzeń termicznych i niepożądanych objawów. Polega to na delikatnym ścieraniu powierzchni skóry aż do pożądanego poziomu. Zabieg różni się od inwazyjnych peelingów chemicznych tym, że efekty widoczne są od razu i w zasadzie bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Dla trwalszego efektu konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Mikrodermabrazję można przeprowadzać na wszystkich typach cery (dobierając odpowiednio głębokość i siłę ścierania) i każdej części ciała - twarzy, szyi, dekolcie, plecach, dłoniach. Zastosowanie mikrodermabrazji znacznie zwiększa penetrację składników aktywnych kosmetyków w głąb skóry, warto więc w trakcie kuracji zastosować odpowiednie preparaty domowe. Szczególnie często po zabiegach zaleca się stosowanie serum z witaminą C, które dodatkowo rozjaśnia skórę, a jego działanie antyoksydacyjne chroni obnażony naskórek przed szkodliwym działaniem promieni UV. Silne zrogowacenie skóry, zaburzenia pigmentacji, przebarwienia, trądzik pospolity, łojotok, suchość skóry, rozszerzone pory, rozstępy, blizny, delikatne zmarszczki to podstawowe wskazania do wykonania tego zabiegu. Kolejnym zabiegiem wartym polecenia jest Fillderma (alternetywna metoda do mezoterapii). To nieinwazyjny (beziniekcyjny) system wypełniania zmarszczek, stosowany również do podkreślania i powiększania objętości ust. Technika zabiegu polega na zastosowaniu w pierwszym etapie mikrosfer odwodnionego kolagenu pochodzenia morskiego i roślinnego, które przenikają przez naskórek i kumulują się w powierzchownych warstwach epidermalnych. Mikrosfery mają właściwości silnie absorbujące wodę, co pozwala na jej ściąganie i długie utrzymywanie w skórze. W drugim etapie wykorzystywany jest aktywator hydrofilowy zawierający kwas hialuronowy, pentapeptyd palmitynowy (PAL-KTTKS), oligopeptydy, mocznik oraz ekstrakt z czarnej herbaty, która posiada właściwości antyglikacyjne, zwiększa gęstość skóry i poprawia jej jakość (wygładza i rozjaśnia). Pentapeptyd palmitynowy (PAL-KTTKS) regeneruje strukturę skóry, redukując plamy skórne, które pojawiły się w procesie starzenia. Efekty są długotrwałe i praktycznie natychmiastowe. Filladerma spłyca zmarszczki, wyrównuje niedoskonałości skóry, silnie nawilża, wygładza i rozjaśnia skórę. Zabieg ten często poprzedza wykonanie peelingu chemicznego.