Artykuły powiązane

Okres jesienno - zimowy i słabe nasłonecznienie to najlepszy czas na likwidację wielu problemów estetycznych. Właśnie wtedy odżywiamy przesuszoną skórę i usuwamy przebarwienia posłoneczne. Jesień i zima sprzyjają leczeniu wyprysków, trądziku oraz poprawie kondycji skóry. Możemy także wrócić do gamy zabiegów laseroterapii, odmładzających oraz trwale usuwających zbędne owłosienie.

Przywrócić skórze blask i jędrność
Zimą cera robi się bardziej zszarzała, szczególnie u palaczy. Dobrą metodą by ją odświeżyć i wyglądać bardziej promiennie jest złuszczenie starego naskórka. Wykonujemy je stosując peelingi chemiczne lub mechaniczne, dobrane odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Wśród środków chemicznych najczęściej stosujemy peeling migdałowy oraz Yellow Peel - średnio głębokie peelingi lekarskie, dające bardzo dobre efekty estetyczne. Peeling migdałowy posiada istotne działanie rewitalizujące, a także bakteriobójcze oraz odbarwiające. Rozjaśnienia on nieregularne przebarwienia powierzchniowe oraz przebarwienia pozapalne, daje też widoczną poprawę płytkich zmarszczek. Yellow Peel jest bardziej pracochłonny, ale przynosi efekty takie, jak bardziej agresywne peelingi chemiczne, zaś jego zaletą jest znikoma uciążliwość dla pacjentki. Stosujemy także maskę z witaminą C, która ujędrnia, poprawia koloryt, działa przeciwzmarszczkowo oraz napina skórę. Jest to bardzo dobry zabieg przed wielkim wyjściem.

Godne polecenia są także zabiegi mikrodermabrazji - peelingu mechanicznego, który polega na stopniowym, kontrolowanym usunięciu starego naskórka poprzez ścieranie aż do odsłonięcia świeżej skóry. Zabieg stymuluje jednocześnie odnowę komórkową oraz pobudza tworzenie nowego kolagenu. Dobrym uzupełnieniem mikrodermabrazji są zabiegi sonoforezy, polegające na wtłoczeniu w głąb skóry witamin i substancji odżywczych. Metodą tą podajemy m.in. witaminy A + E nazywane także witaminami młodości. Przyspieszają one regenerację naskórka, rozjaśniają i nawilżają skórę. Za pomocą ultradźwięków wtłaczamy je znacznie głębiej, niż wchłonęły by się one samoistnie, podane np. w kremie. Wykonanie sonoforezy po świeżo wykonanej mikrodermabrazji daje znakomity efekt, dzięki któremu szybko uzyskujemy wyraźną poprawę wyglądu skóry. Staje się ona aksamitna w dotyku i bardziej jędrna, a także bardziej świetlista i ożywiona, a u palaczy wyraźnie mniej szara i zdrowsza. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu i poprawia się jeszcze po kolejnych kilku dniach. Najlepsza jest seria zabiegów, ale nawet jeden jest bardzo dobry, szczególnie jako przygotowanie do wielkiego wyjścia.

Usuwamy trądzik, wypryski i zaczerwienienia
Trądzik jest schorzeniem długotrwałym i nie poddaje się łatwo leczeniu, jednak stosując nawet proste metody możemy go ograniczyć i bardzo poprawić wygląd. Niedoskonałości cery możemy ukrywać pod makijażem, jednak znacznie lepiej jest je leczyć. Zalecanymi metodami zabiegowymi są tu laseroterapia oraz peelingi lekarskie, pomocne są też zabiegi mikrodermabrazji. Zabiegi laserowe dają szczególnie dobre efekty w przypadku trądziku w fazie aktywnej oraz trądziku różowatego. Leczenie składa się z cyklu naświetlań, efekty widoczne są już po pierwszych zabiegach. Wśród peelingów korzystne efekty daje omawiany już peeling migdałowy, którego właściwości bakteriobójcze przynoszą znaczną poprawę stanu skóry z trądzikiem pospolitym, z obecnością zaskórników i krost zapalnych. Należy on do grupy peelingów lekarskich nowej generacji, które nie wyłączają człowieka z codziennych obowiązków i pracy, jak to często działo się dawniej. Już następnego dnia po zabiegu skóra wygląda wyraźnie lepiej - jest rozjaśniona, gładsza i bardziej napięta. Zmniejszają się zgrubienia skóry i rozjaśniają przebarwienia, które pozostają po zagojonych zmianach zapalnych. Po 7-14 dniach znacznie redukuje się ilość wyprysków i zaskórników. Skóra ma bardziej jednolity kolor i wygląda zdrowiej. Peeling migdałowy jest także bardzo dobrą metodą leczenia piegowatego dekoltu (plam posłonecznych). Plecy i dekolt
Dbając o cerę nie zapominajmy o skórze pleców. Nawet najpiękniejsza kreacja nie zrobi dobrego wrażenia na zaniedbanej skórze pleców. Najczęstsze problemy w tym obszarze to trądzik oraz przebarwienia. Stosujemy tu zabiegi podobne jak na twarz, dekolt i dłonie, a więc peelingi, mikrodermabrazję oraz zabiegi laseroterapii.

Rewitalizacja skóry
Zabiegi te polepszają kondycję skóry scieńczałej, przesuszonej i pomarszczonej. Celem leczenia jest odbudowanie jej grubości, ujędrnienie, nawodnienie a także naciągnięcie i wzmocnienie napięcia. Zabiegom tym poddajemy najczęściej skórę twarzy, dekoltu i dłoni. Możliwe jest usunięcie drobnych zmarszczek oraz spłycenie grubszych. Widocznym efektem może być także zmniejszenie wiszącego podbródka oraz "chomików". Gama dostępnych metod jest szeroka, polecamy m.in. zabiegi z Restylane Vital, Plinest, Skin-R, Skin-B, mezoterapię oraz laserowe fotoodmładzanie. Rewitalizację prowadzimy stosując cykl zabiegów, najczęściej 6-8 sesji w odstępach co kilka tygodni.

Cera naczyniowa - pajączki i rumień na twarzy
Jesień i zima to także najlepszy okres na leczenie cery naczyniowej. Jednolity rumień leczymy laseroterapią - zabiegi trwale obkurczają naczynka krwionośne policzków i powodują, że rumień znika. Jeśli widoczne są pojedyncze siatki żylne, zamykamy je zabiegami elektrochirurgii. Polegają one na podaniu prądu o wysokiej częstotliwości, nieszkodliwego dla człowieka, powodującego koagulację i zamknięcie widocznych naczynek. Zabiegi wykonujemy przy pomocy bardzo cienkiej, złotej elektrody w formie igiełki. Terapia wymaga najczęściej cyklu kilku zabiegów, wykonywanych co kilka tygodni. Aby osiągnąć dobry efekt na wiosnę, należy zaplanować ją już teraz.

Zabiegi wygładzające zmarszczki
Leczenie uzupełniamy w razie potrzeby innymi zabiegami medycyny estetycznej. Do usuwania głębszych zmarszczek stosujemy dwie główne metody: wygładzenie wypełniającym materiałem medycznym oraz rozluźnienie mięśni mimicznych toksyną botulinową. Toksynę stosujemy głównie w okolicy oczu i czoła - blokuje ona kurczenie się wybranych mięśni mimicznych, co sprawia, że zmarszczki zanikają. Wypełniacze zaś wypychają zmarszczki i wygładzają skórę, zaś te naturalne - oparte na kwasie hialuronowym - dodatkowo nadają jej zdrowszy wygląd. Usuwanie zmarszczek możemy uzupełnić gamą peelingów chemicznych, wśród których warto wspomnieć o szybko działającym, głębokim peelingu TCA. Daje on bardzo dobre efekty, jednak wymaga kilku dni wolnych od pracy i kontaktów z otoczeniem ze względu na łuszczenie skóry. Zabiegi dobierane są przez lekarza indywidualnie, uwzględniając rodzaj problemu, obszar występowania, typ skóry oraz wiek pacjentki. Po zabiegach zalecamy odpowiednio dobrane dermokosmetyki podtrzymujące i utrwalające osiągnięte efekty. Większość z opisywanych zabiegów możemy łączyć, tworząc zestaw najbardziej odpowiedni dla danej osoby, jej problemów i oczekiwań. Jesień i zima to najlepszy czas, by poddać się omawianym kuracjom. Niektóre z nich składają się z cyklu zabiegów, dlatego warto już teraz przygotować się, by wiosnę powitać z piękną cerą i ciałem.

dr Ilona Osadowska, chirurg