Artykuły powiązane

 Plamy i przebarwienia nasilają się po 40 roku życia, występują na dłoniach, przedramionach, twarzy, dekolcie. Przybywa ich wraz z wiekiem, dlatego potocznie nazywane są plamami starczymi. Najczęściej nie jest to schorzenie, ale dyskomfort estetyczny wynikający ze fotostarzenia skóry. Obecnie potrafimy je całkowicie usunąć, uzyskując dobry efekt estetyczny i odmładzający.

 Święta, Sylwester i Karnawał to wzmożone kontakty z najbliższymi i znajomymi, skłaniające także do rozmyślania o poprawie własnej urody. Plamy występują najczęściej w miejscach szczególnie widocznych - na twarzy, przedramionach i dłoniach, dekolcie oraz ramionach. Najskuteczniejszą terapią likwidującą przebarwienia skóry jest obecnie peeling Cosmelan. Bez względu na rodzaj i pochodznie - słoneczne, hormonalne, czy pozapalne, Cosmelan redukuje intensywność plam o 95% w 98 na 100 przypadków.

Kiedy do lekarza
 Plamy i przebarwienia skóry mogą być spowodowane naświetlaniem słonecznym, problemami hormonalnymi lub rzadkim schorzeniem wątroby. Małe, pojedyncze plamy mogą być niekiedy mylone ze znamionami barwnikowymi. Plamy są głównie defektem estetycznym, a nie schorzeniem. W niektórych przypadkach może być jednak wskazane wdrożenie diagnostyki hormonalnej organizmu oraz wykluczenie ewentualnego schorzenia wątroby.

 Celem kuracji jest całkowite usunięcie plam i przywrócenie skórze równomiernego zabarwienia. Powinno też poprawić się naprężenie i rozjaśnienie skóry, która uzyska młodszy i bardziej jędrny wygląd. Zabiegi usuną szary odcień, szczególnie widoczny u palaczek. Możliwe jest też osłabienie lub całkowita likwidacja piegów. Terapia Cosmelan ma także korzystny wpływ na cerę, ponieważ reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory skóry.

Cykl leczenia
  Leczenie zaczynamy od konsultacji, oceniamy stan skóry, nasilenie występowania i intensywność plam, staramy się też rozpoznać przyczynę ich powstawania. Terapia składa się z zabiegu lekarskiego w gabinecie, po którym stosujemy domową kurację podtrzymującą kremem z zestawu. Powinna być ona kontynuowana przez okres ok. 3 miesięcy i ważne jest zachowanie jej ciągłości. Jeśli leczenie preparatem zostanie przerwane, przebarwienia mogą pojawić się ponownie, ponieważ terapia nie eliminuje tendencji, ale jedynie usuwa zaistniałą hiperpigmentację. Po zakończeniu kuracji trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli bowiem zaniedbamy ochrony, a organizm ma skłonności do powstawania przebarwień - plamy mogą powstać ponownie.

 W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. Zazwyczaj stan skóry poprawia się tydzień po rozpoczęciu kuracji, w przypadku skóry ciemnej plamy znikają po 8 do 10 dniach. Po zabiegu umawiamy dwie bezpłatne konsultacje kontrolne, pierwszą po 7 dniach od zabiegu.

Sposób działania
 Mechanizm działania Cosmelanu jest oparty na wykorzystywaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny (barwnika). Kilka z substancji obecnych w Cosmelanie działa przez blokowanie tego enzymu, lub nawet odwraca przemiany metaboliczne w łańcuchu. Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu (kwas kojowy, fitowy, arbutyna, palmitynian retinolu, kwas askorbowy). Nie posiada substancji o działaniu keratolitycznym.

Polski akcent w medycynie estetyczniej
 Twórcą Cosmelanu jest dr Edward Krulig, chirurg plastyczny z Wenezueli. Dr Krulig dobrze mówi po polsku, a jego rodzice są Polakami. Zajmuje się on rozwojem i doskonaleniem peelingów chemicznych, a Cosmelan jest jego najbardziej znanym dziełem. Dr Krulig stworzył go pod kątem kobiet o europejskim typie skóry, które w słonecznych krajach Ameryki Południowej stosunkowo często skarżą się na plamy i przebarwienia skóry. Dr Krulig opracował już kolejny peeling, o innym przeznaczeniu dający bardzo dobre efekty, który przechodzi obecnie proces rejestracyjny. Tymczasem zaś polecamy Cosmelan jako terapię na plamy i przebarwienia sprawdzoną przez kobiety w najbardziej ekstermalnych, tropikalnych warunkach.

Inne metody usuwania plam i przebarwień - laseroterapia, fotoodmładzanie
 Do usuwania plam pochodzenia słonecznego mogą być także zastosowane zabiegi laserowe. Polegają one na poddaniu skóry naświetlaniu impulsami światła o odpowiednio dobranej energii oraz długości fal. Oprócz usunięcia plam dają one wyraźne efekty odmładzające. Laserowe fotoodmładzanie to bardzo korzystne i uniwersalne zabiegi, jedyne, które jednocześnie usuwają plamy i przebarwienia skóry, leczą uszkodzenia słoneczne, poprawiają fakturę skóry oraz stymulują powstawanie nowego kolagenu. Terapia jest jednak znacznie dłuższa i wymaga cyklu zabiegów.

 Ogólnie, zima jest dobrą pora dla wielu zabiegów upiększających oraz likwidacji problemów estetycznych. Niektóre z nich składają się z cyklu zabiegów, dlatego warto już teraz przygotować się, by powitać wiosnę z piękną cerą i ciałem.

dr Ilona Osadowska, chirurg