Artykuły powiązane

 Podejrzewano też, że kawa powoduje bezpłodność. Kompozytor, który pijał kawę litrami, a mimo to cieszył się licznym potomstwem, postanowił dać wyraz swemu oburzeniu komponując „Kantatę o Kawie”.

 Nazywano ją „Mlekiem filozofów i szlachciców”. Bardzo szybko podbiła podniebienia i serca ludzi na całym świecie. Dziś już wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki czarnego napoju.

 Nazwa „kawa” wywodzi się od starego arabskiego słowa „kahwa” oznaczającego „siłę”. Krzewy kawowe prawdopodobnie zaczęto uprawiać w VI wieku n.e. Początkowo zmielone owoce drzewa kawowego były spożywane przed plemiennymi bitwami – dodawały energii i zagrzewały do walki. Zwyczaj podawania kawy na gorąco przyjął się dopiero około XI wieku naszej ery.

 W handlu rozróżnia się dwa podstawowe gatunki kawy: Coffea Arabica i Coffea Robusta. Arabica hodowana jest w warunkach wysokogórskich, ma łagodny smak. Robusta natomiast jest cierpka, posiada wyższą odporność na choroby i zawiera około dwa razy więcej kofeiny niż Arabica. Do produkcji używa się zwykle mieszanek obu gatunków.

 Kofeina jest substancją chemiczną, która występuje w sposób naturalny w liściach, ziarnach i owocach co najmniej 62 gatunków roślin na całym świecie. Zawiera ją między innymi herbata, kawa i wiele innych napojów bezalkoholowych.

 Kofeina działa energetyzująco, podwyższa możliwości skupienia uwagi i wydłuża czas koncentracji. Wypicie filiżanki kawy lub herbaty jest często zalecane w celu zwalczenia uczucia senności, zwłaszcza u kierowców oraz osób, które przez wiele godzin intensywnie pracują.

 Zdrowa dorosła osoba nie powinna spożywać więcej niż 200 mg kofeiny dziennie (filiżanka kawy ekspresowej zawiera 90-200 mg kofeiny, filiżanka herbaty 40-50 mg, filiżanka czekolady 80 mg).

 Przeprowadzano szereg badań, które oceniały wpływy picia napojów zawierających kofeinę na różne paramentry związane z ciążą i płodnością. Ich wyniki potwierdzają, że umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Nie zaobserwowano również zmniejszenia szansy zajścia w ciążę u kobiet pijących regularnie napoje z kofeiną. Rozsądne wydaje się zalecenie, aby kobiety w ciąży nie przekraczały umiarkowanego spożycia kofeiny, tzn. 200 mg dziennie (co odpowiada 2 – 4 filiżankom napoju). Njbezpieczniej jednak decyzję o piciu kawy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

 Ponieważ kofeina nasila wydzielanie kwasów żołądkowych niekiedy może przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zwłaszcza, gdy kawę spożywa się na czczo. Efekt ten łagodzi dodanie do kawy śmietanki lub mleka. Kawa po turecku
Składniki na 4 filiżanki:

  • 1,5 dużej filiżanki zimnej wody
  • 4 łyżeczki kawy drobno mielonej
  • 4 łyżeczki cukru
    Do letniej wody dodać kawę i cukier, zamieszać i zagotować na średnim ogniu. Naczynie należy wypełnić do połowy, ponieważ w trakcie gotowania napar zwiększy swoją objętość. Gotowanie powtórzyć trzykrotnie, za każdym razem dolewając kroplę zimnej wody, by opadły fusy. Połowę tak przyrządzonego napoju przelać do rozgrzanych filiżanek. Resztę ponownie gotować do otrzymania na wierzchu piany, którą należy zebrać ły zką i nałożyć na napar w filiżankach. Uzupełnić filiżanki pozostałą w rondelku częścią naparu.

    Cappuccino
    Składniki:
  • 1/3 espresso
  • 1/3 mleka
  • 1/3 parzonej kawy
    Kawę przygotowuje się dolewając do klasycznego espresso parowane mleko. W celu utrzymania puszystej konsystencji pianki należy po uprzednim wlaniu mleka do kawy nałożyć ją łyżeczką na powierzchnię naparu. Dla podkreślenia smaku można przybrać ją kakao lub tartą czekoladową. Cappuccino to jedyny rodzaj kawy, który podaje się w filiżance o temperaturze pokojowej. Zimne ścianki filiżanki zapewniają piance dłuższe utrzymanie się na powierzchni kawy.

    Cafe Latte
    Składniki:
  • 1/2 mleka
  • 1/2 kawy
    Mleko wlać do wysokiej szklanki i spienić je. W dzbanku zaparzyć espresso, a następnie delikatnie po brzegu szklanki wlać je do mleka tak, aby powstały trzy warstwy: mleko na dnie, 1,5 – 2 cm PS kawy i piana mleczna na wierzchu. Należy pamiętać, aby temperatura mleka była nieco niższa od temperatury kawy.

    Mokka
    Składniki:
  • 1/3 espresso
  • 1/3 gorącej czekolady
  • 1/3 spienionego mleka
    Wszystkie składniki łączymy w filiżance. Tak przygotowaną kawę można przybrać bitą śmietaną i kakao.

    Irish Coffee
  • 30 ml irlandzkiej whisky
  • 1 filiżanka gorącej esencjonalnej kawy
  • 1 łyżeczka cukru nierafinowanego
  • Ekstrakt waniliowy
  • Słodka bita śmietana
    Do szklanki wlać whisky i kawę, dodać cukier. Na wierzch nałożyć bitą śmietanę utartą z kilkoma kroplami ekstraktu waniliowego. Podawać natychmiast.