Artykuły powiązane

Lato to czas, na który czekamy z utęsknieniem. W tym roku aura dopisała jak nigdy i można było się poczuć jakbyśmy byli mieszkańcami któregoś z południowych krajów europejskich. Całe tygodnie z wysokimi temperaturami i słońcem były niezwykle przyjemne, jednocześnie z pewnością nie oddziaływało to korzystnie na włosy. Między innymi to może być przyczyną, że jesienią stan pukli się pogorszy.

Promienie słoneczne, morska woda, chlor, wiatr – to wszystko nie sprzyja włosom. Dlatego po powrocie z wakacyjnych wojaży koniecznie zadbaj o swoją czuprynę. Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę, czego unikać?

Oczyszczenie
Na włosach sukcesywnie gromadzą się resztki kosmetyków pielęgnacyjnych, stylizacyjnych, ale także pozostałości po morskich kąpielach. Dlatego raz na jakiś czas należy porządnie oczyścić pasma z tych nagromadzeń. Wystarczy użycie oczyszczającego szamponu. Włosy umyj dwukrotnie. Jeden raz z pewnością będzie niewystarczający.

Nawilżenie
Po letnich miesiącach włosy potrafią być mocno wysuszone, dlatego należy zapewnić im konkretne nawilżenie. Sięgnijcie po maski silnie regenerujące, które należy stosować tak długo, aż zauważycie, że cel został osiągnięty. Najlepszy efekt uzyskacie używając dużej porcji maski na suche lub mokre włosy przed myciem. Po nałożeniu kosmetyku, załóż foliowy czepek, owiń głowę ręcznikiem i poczekaj około pół godziny. Potem umyj włosy dobrze spłukując kosmetyki letnią wodą.

Oleje
Jeżeli twoje pukle są suche, zniszczone i puszące się, oleje mogą zdziałać cuda. Jedynym wyzwaniem będzie dobranie odpowiedniego oleju.

Najlepiej zacząć od oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy słonecznikowego. Poobserwuj czy po zabiegu włosy są bardziej zdyscyplinowane, przyjemniejsze, gładsze w dotyku. Jeżeli tak, oznacza to, że wybrany olej im służy. Używaj oleju podobnie jak maski (według powyższego opisu) i tak długo, jak włosy będą tego wymagały.

Podcinamy końcówki
Dzięki temu prostemu zabiegowi fryzura może odzyskać objętość. Zwykle wystarcza skrócenie włosów o dwa, trzy centymetry.

fot. Piotr Szymanowski, szynoo.com

Kolor
Zniszczone włosy to oznaka, że nie dzieje się z nimi dobrze. Jeżeli w takiej sytuacji zdecydujesz się na koloryzację, to tylko pogorszysz ich stan. Najlepszym wyjściem będzie pozostawienie pukli w spokoju do momentu, gdy ich stan się poprawi. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez koloryzacji włosów, zdecyduj się na łagodniejsze zabiegi np. koloryzację typu semikolor, która subtelniej obejdzie się z twoją czupryną.

 

PAMIĘTAJ!
Warto suszyć włosy naturalnie, bez użycia suszarki.
Każdorazowo przed umyciem rozczesz włosy.
Mokrym włosom oszczędź mocnego wycierania w ręcznik. Nadmiar wody wyciśnij. To wystarczy.
Włosy lepiej rozczesywać na sucho. Mokre są bardziej narażone na uszkodzenia.
Pamiętaj, że włosy mówią o stanie twojego zdrowia, są jakby papierkiem lakmusowym. Jeżeli są w bardzo złej kondycji czy wypadają warto zrobić badania laboratoryjne, aby zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.