Artykuły powiązane

Lato ma się ku końcowi, ale nie oznacza to wcale rezygnacji z pokazywania ich całemu światu. Jak dbać o nogi, aby móc cieszyć się ich urodą przed długi czas. Co im służy, a co zdecydowanie szkodzi? Warto przyjrzeć się tematowi i wziąć pod lupę tę kwestię. Nogom i stopom warto poświęcić więcej uwagi, dzięki temu będą cieszyć oko nie tylko nasze, ale i innych. W końcu to one niosą nas przez świat.

 

Zdrowe jedzenie
To, co jemy przekłada się na stan naszego zdrowia. Nie tylko ze względu na lepszy wygląd nóg, lepiej ograniczyć w swojej diecie sól, która zatrzymuje wodę w organizmie, pustoszące organizm tłuszcze trans znajdujące się we wszelkich słodyczach, ciastach, chipsach, fast foodach i produktach smażonych oraz używki - alkohol, kawę, papierosy.

Rusz się
Aktywność fizyczna dodaje energii, poprawia kondycję i sprawia, że czujemy się szczęśliwi (niech żyją endorfiny!). Wystarczy, że trzy razy w tygodniu wygospodarujesz 30-60 minut.

Dobierz rodzaj aktywności w zależności od upodobań, wieku i stanu zdrowia. Rower, bieganie, nordic walking, pływaniem fitness czy najzwyklejszy długi spacer z psem - wszystko będzie sprzyjało twoim nogom. Pamiętaj też, że żyły nie lubią nadmiernego forsowania. Ćwicz więc z umiarem.

Masaże
Poprawią krążenie krwi i pomogą w zachowaniu dobrego wyglądu nóg. Jeżeli będziesz wykonywała masaż samodzielnie, pamiętaj o odpowiednim kierunku - zaczynaj od stóp i kieruj się do góry. Od czasu do czasu warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego i oddać się przyjemnością profesjonalnego masażu.

Stabilna waga
Nadwaga ma zgubny wpływ na cały organizm. Obciążone są wszystkie narządy, które w efekcie zaczynają źle funkcjonować. To samo tyczy się nóg. Zbyt dużo kilogramów utrudnia proces krążenia w kończynach. Dlatego tak ważne jest zapanowanie nad naszą wagą.

Wstawaj, siadaj
Generalnie nie przebywaj zbyt długo w jednej pozycji. Praca siedząca, ale też stojąca bardzo niekorzystnie wpływa na stan naszych kończyn Podczas siedzenia niektóre partie nóg – najczęściej uda - są w pewnym sensie zablokowane (przy zakładaniu nogi na nogę lub chowaniu łydek pod krzesło, na którym siedzimy). Efekt - brak właściwego krążenia żylnego. Dlatego, aby udrożnić przepływ krwi, tak ważna jest częsta zmiana pozycji.

Nie dla gorąca!
Wysokie temperatury, opalanie, sauna, solarium, gorące kąpiele rozszerzają naczynie krwionośne. Jeżeli masz skłonności do żylaków kąpiele słoneczne zdecydowanie nie będą ci służyły.

Ciepło zimno
Zbawienny wpływ na nogi będą miały z kolei prysznic z naprzemiennie raz ciepłą (nie gorącą) raz zimną wodą. Ten zabieg zahartuje nogi i sprawi że naczynie krwionośne się obkurczą, przez co krew zacznie płynąć szybciej. Dla stóp dedykowana jest kąpiel z dodatkiem naparu z kasztanowca, arniki, nagietka lub olejku lawendowego. Będzie bardzo relaksująca.

Wygodne buty
Czyli na niewielkim wzniesieniu (2-5 cm), z szerokimi noskami oraz wykonane z przepuszczającego powietrze materiału, stabilne. Takie obuwie będzie sprzyjało zdrowiu naszych nóg i stóp.

Jak aksamit
To także ważna kwestia. Depilacja w dzisiejszych czasach jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wosk, pasta cukrowa, krem, depilator, maszynka, laser - wybór należy do ciebie. W przypadku problemów żylnych należy wcześniej zasięgnąć porady specjalisty i dowiedzieć się, która z metod będzie najbardziej odpowiednia ze względów zdrowotnych. Należy uważać na gorący wosk, depilatory oraz tradycyjną maszynkę.

Pedicure
To kolejny z podstawowych zabiegów, który powinien być wykonywany regularnie. Piękne, gładkie, nawilżone stopy z pomalowanymi paznokciami wyglądają elegancko i seksownie. Nawet jeżeli za oknem jest kilka stopni na plusie, a po zabiegu schowasz stopy w zakryte obuwie raz na jakiś czas umów się do salonu kosmetycznego na profesjonalny pedicure. Zobaczysz różnicę i na stałe włączysz ten zabieg na listę obowiązkowych bez względu na porę roku.