Zasiłek opiekuńczy
Przysługuje osobie objętej obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym czyli pozostającej w zatrudnieniu, jeśli zachodzi konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Powodem zwolnienia od pracy na okres niezbędny do zapewnienia dziecku opieki może być:
choroba dziecka w wieku do 14 lat
nieprzewidziane zamknięcie placówki wychowawczej - żłobka, przedszkola, szkoły (dziecko do 8 lat)
niemożność sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat przez małżonka, spowodowana jego chorobą czy porodem
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w przypadku opieki nad chorym dzieckiem, ale również, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia jej innemu choremu członkowi rodziny. Za członków rodziny uznaje się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuczęta, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z zasiłku jest pozostawanie tych osób we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym, który tę opiekę sprawuje.
Zwolnienie od pracy przeznaczone na opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny jest usprawiedliwioną nieobecnością udokumentowaną zwolnieniem lekarskim. Korzystanie z zasiłku opiekuńczego jest limitowane. Na opiekę nad dziećmi można maksymalnie wybrać 60 dni w roku kalendarzowym, a nad pozostałymi członkami rodziny - 14 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę osób wymagających opieki.
Zasiłek nie przysługuje, gdy oprócz ubezpieczonego, we wspólnym gospodarstwie pozostają jeszcze inne osoby, mogące zająć się chorym dzieckiem czy domownikiem. Nie ma natomiast tego ograniczenia w przypadku opieki nad dzieckiem w wieku do 2 lat. Świadczenie to, nie należy się również w czasie urlopu bezpłatnego czy wychowawczego.
Zasiłek jest płatny za każdy dzień niezdolności do pracy nie wyłączając dni wolnych i wynosi 80% podstawy wymiaru czyli tak samo jak przy zwolnieniu chorobowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2001r. nr 99, poz. 1075, nr 154, poz. 1791
Art. 176-179, 185, 186 par.3, 187-189 Kodeksu Pracy
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom (Dz.U. z 2002r. nr 127, poz.1092)"
http://www.kadrowe.pl/print.php?sid=28 http://egp.gazetaprawna.p...ticle&id=109676
Aha zwolnienie może wystawić twój lekarz prowadzący ciąże.