Artykuły powiązane

Para decydująca się na zawarcie związku małżeńskiego musi dopełnić wielu formalności. Jedną z nich jest uczestnictwo w naukach przedślubnych i kursie przedmałżeńskim. Do tego dochodzą jeszcze spotkania w ramach poradni rodzinnej. Wyżej wymienione spotkania dotyczą osób, które podjęły decyzję o zawarciu ślubu kościelnego i konkordatowego.

Jeżeli nie udało się wam zapisać na nauki w upatrzonej parafii, pozostaje wiele innych do wyboru. Spróbujemy przybliżyć kwestie związane z terminami nauk i kursów w wybranych szczecińskich parafiach. Dziękujemy za pomoc firmie BBK Oprawa Muzyczna.

Parafia św. Krzyża
Adres: ul. Henryka Wieniawskiego 4

Nauki odbywają się raz w roku w lutym. Jeżeli chcecie uczęszczać na spotkania właśnie tu, a termin ślubu macie wyznaczony na wiosnę przyszłego roku, nie pozostaje nic innego, jak zapisać się już teraz i spać spokojnie.

Parafia św. Dominika
Adres: pl. Ofiar Katynia 1

Najbliższe spotkanie odbędzie się w dniach od 22.05 do 22.06 (zawsze w środy o godz. 19:00). Narzeczeni powinni zgłosić się wcześniej, bowiem kursy organizowane są tylko dla kilkunastu par. W lipcu i sierpniu (zwykle w każdej parafii) ma miejsce przerwa wakacyjna.

Parafia NSPJ
Biuro ul. Bogurodzicy 3

Kurs obejmuje dziesięć kolejnych spotkań, a nauki - cztery. Spotkania organizowane są przez cały rok (w każdy czwartek, godz. 18:00 i 19:00). Na spotkania można dołączyć w dowolnym momencie i odbyć cały ich cykl.

Parafia Jana Chrzciciela
Adres: ul. Bogurodzicy 3A

To jedyna parafia w Szczecinie, gdzie na tablicy ogłoszeń można przeczytać cały roczny harmonogram zajęć, łącznie z informacją kto prowadzi wykłady. Nauki składają się z pięciu kolejnych spotkań i obejmują następujące tematy: Liturgia sakramentu małżeństwa, Etyka życia małżeńskiego, Odpowiedzialne rodzicielstwo, Dziecko w rodzinie, Sakrament małżeństwa. Spotkania odbywają się w środy o godz. 19:00. W miesiącach letnich (lipiec, sierpień) jest przerwa wakacyjna.

Parafia św. Maksymiliana Kolbe
Adres: ul. Włościańska 67

Każda para umawia się na indywidualne spotkania (nauki) z księdzem proboszczem.

Parafia św. Jana Bosko
Adres: ul. Witkiewicza 64

Ostatnia informacja o kursie przedmałżeńskim mówi o spotkaniach w kwietniu (od 7 kwietnia przez kolejne cztery niedziele). O godzinie 18.00 odbywa się msza święta, następnie spotkanie (do godz. 21.00). Zgłoszenia (obowiązkowe) oraz zapytania dotyczące ewentualnych późniejszych terminów należy kierować na adres: parafia@salesianum.pl (dane do zgłoszenia: imię, nazwisko, data ur., adres zamieszkania, parafia, e-mail). Koszt - dobrowolna ofiara na budowę kościoła. Udział we wszystkich spotkaniach - obowiązkowy. Kurs prowadzą salezjanie i "wierzące", młode małżeństwa. Informacje zaczerpnięte ze strony internetowej parafii.

Parafia św. Krzysztofa
Adres: ul. Robotnicza 19/3

Księża z tej parafii wychodzą na przeciw osobom bardzo zajętym. Tutaj organizowane są skondensowane kursy weekendowe (dwudniowe). Terminy na rok 2013: 11-12 maja (brak miejsc), 8-9 czerwca (brak miejsc), 22-23 czerwca (wolne miejsca), 20-21 lipca (wolne miejsca), 17-18 sierpnia (wolne miejsca), 7-8 września (wolne miejsca), 5-6 października (wolne miejsca), 16-17 listopada (wolne miejsca).

Kurs obejmuje 11 konferencji w formie skondensowanej (sobota-niedziela). Przeznaczony jest dla osób. które ze względu na swoją pracę nie mogą odbyć zwykłego kursu. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową (skondensowanykurs@gmail.com). Należy podać: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania. Spotkania w sobotę odbywają się od 10:00 do15:30 (6 konferencji z przerwą na kawę i obiad), w niedzielę od 10:00 do 15:15 (msza św., 5 konferencji z przerwą na kawę i obiad). Prelegentami są kapłan, biblista, teolog rodziny, psycholog, dr nauk humanistycznych, dr nauk medycznych, ginekolog, instruktor poradnictwa rodzinnego. Świadectwo ukończenia kursu otrzymują osoby uczestniczące we wszystkich konferencjach. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń i dokończenie procesu rejestracji). Koszt - 150 zł / osoba. Informacje zaczerpnięte ze strony internetowej parafii.

Parafia św. Antoniego
Adres: ul. Szczecińska 14

Nauki organizowane w tej parafii cieszą się ogromną popularnością. Może to ze względu na fakt, że jest to tzw. "parafia z bocianem" :-). Najbliższy kurs odbędzie się w dniach 17-18 maja (początek w piątek o godz. 19:30). Narzeczeni pragnących wziąć w nim udział, powinni zgłosić się w zakrystii lub biurze parafialnym.

Parafia św. Rodziny
Adres: ul. Królowej Korony Polskiej 28

Spotkania prowadzi ksiądz proboszcz kilka razy w roku w środy.

Parafia Dominikanów
Adres: Plac Ofiar Katynia 1

W tej parafii są trzy formy przygotowania do małżeństwa: nauki przedślubne, wieczory dla zakochanych, rekolekcje dla narzeczonych.

Nauki przedślubne - kurs trwa 6 tygodni. Spotkania odbywają się w środy od 19:00 do 20:30. Zapisy drogą mailową. Termin najbliższych kursów: 22.05 - 26.06 (zapisy od 2 kwietnia). Liczba miejsc ograniczona.

Wieczory dla zakochanych - organizowane przez ruch Spotkań Małżeńskich. Adresowane do narzeczonych, którzy pragną jak najlepiej przygotować się do sakramentu małżeństwa. Uczestnicy mają możliwość pełniejszego poznania swoich cech osobowości, oczekiwań, ustalenia wspólnej hierarchii ważności spraw w życiu, uczą się jak rozwiązywać konflikty i jak budować autonomię swojego związku. Odkrywają czym jest naprawdę sakrament małżeństwa i rozpoznają miejsce wiary w swoim życiu. Dowiadują się podstawowych spraw z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Cykl obejmuje 9 spotkań, które odbywają się w czwartki o 18:30 (każde trwa ok. 2,5 godziny). Zapisy drogą mailową. Najbliższy kurs: od 4 kwietnia do 13 czerwca (nie będzie spotkania: 2 maja i 30 maja).

Rekolekcje dla narzeczonych - prowadzone są formie wyjazdowej, w domach rekolekcyjnych. Rozpoczynają się w piątek o 17:30, a kończą w niedziele ok. 18:00. Spełniają wymagania w zakresie katechez przedmałżeńskich. Przygotowanie w zakresie naturalnych metod rozpoznawania okresów płodności, podobnie jak na wszystkich innych kursach przedmałżeńskich, musi być uzupełnione w parafii lub na specjalnych kursach. Więcej informacji www.spotkaniamalzenskie.pl Wszelkie informacje zaczerpnięte z strony internetowej parafii Dominikanów.

Parafia św. Ottona
Adres: Plac św. Ottona 1

Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w katechezach przedślubnych (czwartek, godz 19:00) oraz w trzech spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego (czwartek, godz 17:00 - 19:00). Spotkania odbywają się w salce przy biurze parafialnym.