Artykuły powiązane

Ceremonia zawarcia związku małżeńskiego to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. I choć sama uroczystość trwa zaledwie kilka minut, to obowiązki i inne elementy związane ze zmianą stanu cywilnego towarzyszą nam do końca życia.

Małżeństwo potocznie oznacza sformalizowanie związku między kobietą a mężczyzną. Małżeństwa poligamiczne i osób tej samej płci dozwolone są jedynie w niektórych krajach. W Polsce związek małżeński jest chroniony prawem i, aby do niego przystąpić, trzeba dopełnić wiele formalności, a w przypadku ślubu kościelnego przejść kurs przedmałżeński i przystąpić do odpowiednich sakramentów. Małżeństwo to również połączenie dwojga ludzi, którzy kochają się i chcą spędzić ze sobą resztę życia.

Statystyki
Według statystyk w Polsce liczba ślubów spada, a wzrasta z kolei liczba rozwodów. Coraz więcej par dopytuje się w parafiach także o rozwód kościelny, którego procedura jest znacznie bardziej skomplikowana niż rozwodu udzielanego przez sędziego. Powody rozwodów są zazwyczaj bardzo różne - najczęściej jest to niedopasowanie charakterów, zmiana sytuacji materialnej, inne wyobrażenie o wspólnym życiu oraz zdrada. Na małżeństwo pary często decydują się zbyt pochopnie, nieświadomi obowiązków, które na nich czekają. Nie można niestety wyeliminować ryzyka rozwodu, choć dobra znajomość partnerów, przyjaźń, a także zaufanie na pewno sprawiają, że małżeństwo będzie zgodne i bardziej odporne na przeciwności losu.

Narzeczeństwo
Okres poprzedzający zawarcie związku małżeńskiego jest najważniejszy. Wtedy jest czas, aby poznać wszystkie wady i zalety osoby, z którą zamierzamy spędzić resztę życia. Warto również spotykać się ze wspólnymi znajomymi, dobrze poznać rodzinę i najbliższych swojej drugiej połówki, a także wybrać się na wakacje we dwoje. Najlepszym sprawdzianem wspólnego życia jest zamieszkanie razem, choć nie każda para (ze względu na finanse czy przekonania religijne) ma taką możliwość. Jedno jest pewne - im lepiej wykorzystacie spędzony czas podczas narzeczeństwa, tym lepsze i bardziej dojrzałe będzie małżeństwo.

Finanse
Obowiązki związane z finansową stroną zawarcia małżeństwa, to przede wszystkim wspólne zaspakajanie potrzeb rodziny. Jest to również szczególnie ważne, kiedy na świecie pojawiają się dzieci, a wydatki stają się większe. Finanse można również dzielić wprowadzając rozdzielność majątkową małżonków (szczególnie wskazane, gdy jedno z nich prowadzi własną działalność i nie chce narażać drugiej osoby na spłatę ewentualnych długów czy należności) oraz podpisując intercyzę jeszcze przed ślubem. Dokument taki określa, jakie dobra wnosi do małżeństwa każde z narzeczonych. Intercyza budzi spore kontrowersje, bo ślubując sobie miłość do końca życia nikt nie zakłada, że będzie brał rozwód. Jest to jednak dobre zabezpieczenie własnego majątku, szczególnie, gdy jest on naprawdę duży, a znajomość przed ślubem jest bardzo krótka.

Emocjonalnie
Wspólne życie po ślubie to również wiele obowiązków. Małżeństwo wiąże dwoje ludzie pod względem emocjonalnym, prawnym i ekonomicznym, a to oznacza obowiązek niesienia wzajemnej pomocy, zachowania wierności, czy obowiązek współdziałania na rzecz rodziny. Na szczęście małżeństwo to nie tylko same obowiązki, ale także szczęście, radość dzielenia się wspólnymi chwilami. Poza wspólnym majątkiem, samochodem czy mieszkaniem jest jeszcze miłość. I ten mały symbol na palcu - obrączka, która przypomina, że jest druga osoba, na której możemy zawsze polegać, niezależnie od tego, co się stanie. I właśnie dlatego ludzie na całym świecie mówią sobie TAK, żeby doświadczyć tego wspaniałego uczucia.

Katarzyna Michałek