Artykuły powiązane

Ślub i wesele kojarzą nam się z morzem kwiatów, które dzięki odpowiednio dobranej kompozycji potrafią stworzyć niesamowite wrażenie przepychu i elegancji jednocześnie. W obecnym sezonie kwiaty będą towarzyszyć parze młodej w zależności od tego, jaki motyw przewodni stanie się głównym punktem dekoracji. Rośliny mogą również być jedyną dekoracją. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela, bo kwiaty niestety nie są najtańszą opcją.

Nowe trendy
Główne style, czyli glamour i naturalizm, szeroko wykorzystują mniejsze lub większe kompozycje kwiatowe, zależnie od wybranego nurtu. Styl glamour stawia na bogactwo i elegancję. To trend silnie powiązany z weselami na salach bankietowych, które w królewskim stylu oszałamiają kaskadami kwiatów, kryształami i bogactwem detali. Kwiaty muszą mieć swoje miejsce. Kwiaty muszą mieć swoje miejsce. Wiele zależy od ilości potraw w zamówionym menu. Jeżeli na stołach jest wystarczająco dużo miejsca, wówczas dekoracje kwiatowe mogą być znacznie szersze i bardziej rozłożyste. Przy małej ilości wolnego miejsca świetnie sprawdzą się kompozycje ułożone w wysokich przezroczystych wazonach (np. na wysokiej nóżce, jak kieliszki). Najpopularniejsza w tym sezonie koronka obowiązkowo musi pojawić się w dekoracjach. Doskonale zastąpi wstążki czy kokardy, a dodatkowo nada im subtelności i elegancji. W nowym sezonie kompozycje będą składały się z wielu kwiatów, ale będą jednokolorowe lub będą różnić się tylko odcieniem. Na kwiaty stawia bardzo mocno również drugi nurt czyli naturalizm, choć tutaj będziemy mieli więcej pączków, trawek i delikatnych skarbów ziemi, które będą naturalnie wkomponowane w dekoracje.

Uroczystość w kościele
Przy wyborze dekoracji w kościele, trzeba wziąć pod uwagę wielkość świątyni, ilość miejsca przy ołtarzu, a także odległości między ławkami. Duża katedra będzie wymagała zdecydowanie więcej elementów dekoracyjnych niż mały, zabytkowy kościółek. Jeśli ceremonia będzie skromna i kameralna, to wystarczy postawić jedną główną kompozycję kwiatową, a po bokach ołtarza po dwa małe bukiety. Najchętniej wybiera się lilie, storczyki, róże, choć bardzo popularne latem są również mieczyki. Występują w tak wielu barwach, że mogą być świetnym uzupełnieniem każdej kompozycji lub tworzyć samodzielną wiązankę. Jeśli budżet pozwala na więcej, to dekorujemy krzesła, na których siedzą narzeczeni i świadkowie oraz ławki. Na krzesłach wystarczy biały, elegancki materiał z wpiętym u góry kwiatkiem, np. róża z delikatną zieloną trawką. Ławki dekorujemy od strony wewnętrznej kościoła białym materiałem i upinamy na nich niewielkie kwiatki. Wybierając rośliny do kościoła trzeba pamiętać, że w wysokich pomieszczeniach wszystkie elementy wydają się mniejsze. Dlatego kompozycje kwiatowe powinny być umieszczane na stojaku lub podwyższeniu, aby nie zginęły w bogatym wnętrzu.

Samochodem do ślubu
Pojazdy ślubne zdobione są najróżniejszymi dekoracjami, choć najbardziej elegancko wyglądają oczywiście całe w kwiatach. Nie wszystkie roślinne dekoracje pasują jednak do wszystkich pojazdów. Trzeba brać pod uwagę takie elementy, jak markę samochód, jego kształt i kolor. Pojazdy w stylu retro mają w sobie tyle uroku, że wystarczy przyczepić nakładki na tablice rejestracyjne, niewielkie kokardki na klamkach i pojazd gotowy. Auta nowoczesne można ozdobić kompozycjami kwiatów świeżych i sztucznych zróżnicowanych jedynie wielkością. Sporą popularnością cieszą się pojedyncze kwiatki przyczepione do maski pojazdu w kilkucentymetrowych odstępach. Piękną ozdobą będzie bukiet wykonany z trzech długich róż, położonych na podłużnym, zielonym liściu na samym środku maski. Przy wybieraniu kwiatowej dekoracji, trzeba pamiętać o temperaturze - nie tylko tej na zewnątrz, ale także tej, którą wytwarza pracujący silnik. Kwiaty muszą być świeże, aby wytrzymały przyjazd po panią młodą, podróż do kościoła oraz na salę weselą. Samochód po przystrojeniu najbezpieczniej zaparkować w cieniu, aby kwiaty nie zwiędły.

Sala weselna
Kwiaty na sali weselnej mogą tworzyć najróżniejsze kompozycje i znajdować się dosłownie wszędzie. Najpopularniejsze są umieszczane w wysokich, strzelistych wazonach i umieszczone na stołach. Przy parze młodej wiązanek może być więcej, gdyż naprzeciwko nich zazwyczaj nikt nie siedzi. Po tej stronie można wyczarować przepiękną prostokątną kompozycję, która będzie długa na cały stół. Kwiaty układamy na specjalnej gąbce, aby nie zwiędły i w całości zachowały pożądany kształt. Zazwyczaj dekoracje sali weselnej są zbliżone do wiodącego motywu wesela lub bukietu panny młodej. Kolory uzależnione są od wiodących barw na sali, choć zgodnie z najnowszymi trendami powinien to być jedna barwa (dobieramy różne kwiaty, ale w zbliżonej tonacji). Do dekoracji sal weselnych stosuje się kwiaty dość wytrzymałe - róże, frezje, storczyki. Wiele zależy od motywu przewodniego, bo można salę udekorować również zbożem i pięknymi żółtymi słonecznikami. Kwiaty dają przeróżne możliwości. Wystarczy odrobina fantazji i wyobraźni, aby wyczarować bajeczne kompozycje.

KM