Artykuły powiązane

Każdego roku powstaje coraz więcej restauracji, domów weselnych i pięknych dworków, w których można zrobić idealne wesele. Profesjonalna obsługa, pyszne jedzenie i bajeczna atmosfera kuszą narzeczonych podczas poszukiwań sali weselnej.

A gdyby tak wesele zorganizować w domu?

Kilka lat temu organizacja wesela rozpoczynała się od znalezienia odpowiedniej sali weselnej. Poszukiwania należało rozpoczynać nawet na dwa lata przed uroczystością, zwłaszcza jeśli brany był pod uwagę interesujący termin w letnich miesiącach oraz oblegane miejsce. Restauracje i domy weselne zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, dlatego dzisiaj to lokale muszą zabiegać o klientów. Aby zwiększyć swoją atrakcyjność niektóre lokale znacznie wzbogaciły swoje oferty. Coraz częściej można taniej zorganizować wesele w tygodniu, a także poza sezonem ślubnym. Niektóre lokalne dołączają również bonusy na przykład w postaci darmowego tortu dla gości oraz dodatkowych atrakcji. Wszystko po to, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów.

U siebie
Alternatywą dla wielu ofert ośrodków czy domów weselnych może być wesele w domu. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakim metrażem dysponujemy oraz ilu gości przewidujemy. Niewielkie przyjęcia czy obiady rodzinne nie pochłoną zbyt wiele czasu podczas przygotowań. Nie będzie również problemu z dokładnym zaplanowaniem wszystkich działań. Nieco trudniej będzie jeśli zdecydujemy się na wystawne przyjęcie z dużą liczbą gości, a przy tym na muzykę, odpowiednią oprawę i atrakcje.

Dobra organizacja to podstawa
Udane wesele to przede wszystkim sprawne przemyślenie całej koncepcji na długo przed rozpoczętymi przygotowaniami do uroczystości. Należy pamiętać, że układając stoły należy zostawić miejsce na ciągi komunikacyjne (przemieszczanie się gości i podawania potraw). Lepiej więc zaprosić naprawdę najbliższych i zapewnić sobie i innym komfort, niż słyszeć co chwilę "przepraszam", albo widzieć rodzinę przechodzącą pod stołem. Osoby palące należy posadzić z brzegu, aby nie musiały co chwilę przeciskać się do wyjścia. Podobnie z osobami starszymi. Można wygospodarować trochę miejsca i postawić dla seniorów wygodne krzesła czy fotele. Na pewno docenią ten komfort. Jeśli przyjęcie planowane jest latem, to można również zadbać o miejsca w ogrodzie. Ławka i kilka krzesełek na pewno będą cieszyły się dużym powodzeniem, zwalniając tym samym miejsce w środku.

Dekoracje
Zależą w dużej mierze od pory roku. Zawsze świetnie wyglądają świeże kwiaty, delikatne materiały, a wieczorem świece. Obrusy na stołach mogą być białe pod warunkiem, że zostaną przełamane jakimś barwnym dodatkiem, np. serwetkami lub tiulem przeciągniętym przez środek. Kompozycje kwiatowe na stół zależą od ilości miejsca. Jeśli jest go mało, wybieramy kwiaty umieszczone w wysokich wazonach z delikatnymi trawami i rafią, które nadadzą im lekkości. Jeśli miejsca jest więcej można zdecydować się na szerokie wiązanki wykonane w wiklinowych koszykach lub misach. Eleganckie i niedrogie świeczniki? Trzeba tylko kupić piasek dekoracyjny dobrany kolorem do dodatków, wsypać w szerokie szklanki lub kieliszki do wina, a następnie umieścić w środku mały podgrzewacz. W ogrodzie należy zadbać o świecę lub lampę odstraszającą owady, a także małe, zamykane lampioniki.

Menu
Ilość potraw powinna być proporcjonalna do długości trwania przyjęcia. Jeśli zakładamy kilkugodzinne spotkanie z najbliższą rodziną, to w zupełności wystarczy podanie obiadu, zimnych przystawek oraz jednego lub maksymalnie dwóch ciepłych posiłków. Wśród dań zimnych mogą znaleźć się ryby, upieczone mięsa, sałatki, czy inne dodatki. Ale uwaga z majonezem! Wysokie temperatury mu nie służą, dlatego lepiej podać sałaty z oliwą, ewentualnie z sosami na innej bazie. Nie można zapominać również o słodkościach. Owoce, rogaliki, babeczki, makowce, jabłeczniki i inne suche ciasta to łakocie, którym nie zaszkodzi temperatura pokojowa. Nieco bardziej ryzykowne będzie podanie ciasta z kremem. Tort powinien być przechowywany do ostatniej chwili w lodówce.

Catering
Wesele to szczególny czas, gdzie nikt nie chciałby spędzić go głównie w kuchni przy garnkach. Wyjściem z tej sytuacji (o ile budżet pozwala) jest zamówienie cateringu wraz z obsługą. Nie trzeba się wtedy martwić o potrzebne zastawy, obsługiwanie gości. Wszystkim zajmie się wynajęta firma, a dodatkowo nie zostanie nam bałagan do sprzątnięcia.

Alkohol
Są osoby, które twierdzą, że bez alkoholu nie może się odbyć żadne wesele, ale zawsze znajdą się przeciwnicy tej teorii. Na pewno podczas przyjęcia, które ma trwać kilka godzin nie trzeba będzie kupować aż tyle alkoholu, co na całonocne wesele. Można nabyć kilka butelek wina dla pań, a także piwo (jeśli wiemy, że w rodzinie są piwosze). Nikt nie twierdzi, że musi być wódka, czy inne mocniejsze alkohole. Natomiast wskazany jest szampan na powitanie pary młodej.

Muzyka
Niezależenie od tego, czy planujemy tańce w domu czy na świeżym powietrzu, muzyka musi być. Lepiej być przygotowanym na różne sytuacje i mieć płyty, które będą służyły tylko jako delikatne tło podczas rozmów, a także mieć coś skocznego i szybkiego. Na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał tańczyć, niezależnie od ilości miejsca. Przyjęcie bez muzyki będzie ciche, a na weselu trzeba przecież świętować i dobrze się bawić. Osoby dysponujące większym budżetem mogą wynająć dj'a lub zespół, tylko trzeba pamiętać o przygotowaniu dla nich i ich sprzętu odpowiedniej ilości miejsca.