Artykuły powiązane

 Kwiaty na ślubie dodają blasku i szyku uroczystości. Pojedyncze róże, okazałe bukiety, jednobarwne lub kolorowe - wszystkie będą wyglądały magicznie i niepowtarzalnie. Doskonale dobrane podkreślą piękno tego dnia i dodadzą elegancji.

 Floryści prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych pomysłów dotyczących nie tylko bukietów ślubnych, ale i dekoracji. Elementami dekoracyjnymi mogą być choćby miniaturowe papryczki, jabłuszka, jarzębina, rozmaite zioła, pędy jaśminu, jagody i borówki, piórka, tasiemki. Wszystko dobrane zgodnie z porą roku. Warto zdobyć się na odrobinę odwagi i zdecydować na niestandardowy bukiet właśnie z takimi dekoracjami. Fantazja i pomysłowość florystów nie zna granic, a wszystko co wyczarują wygląda jak małe dzieła sztuki.

Bukiet panny młodej
 Kwiaty dobrane do bukietu powinny pasować przede wszystkim do panny młodej. Trudno tutaj mówić o modzie, gdyż panie wybierają okrągłe, małe bukieciki z róż, długie, misterne wiązanki, a także standardowe kulki w tzw. mikrofonie. Jeśli chodzi o kolory, to florystę ogranicza jedynie wyobraźnia. Bardzo często pojawiają się klasyczne róże - herbaciane, czerwone lub ecru, kolorowe wiązanki z elementami jesiennymi, np. jarzębiną, a także kwiaty w odcieniach fioletu czy różu. Po wielu latach do łask powróciły goździki, frezje a także, kiedyś omijane szerokim łukiem, candeskie (calle).

Liczy się rozmiar
 Wybierając wielkość bukietu, należy wziąć pod uwagę wzrost, figurę, odcień skóry i kolor włosów panny młodej. Malutkie i zgrabne kobiety nie powinny mieć zbyt dużych wiązanek, gdyż mogą one przytłoczyć postać. Dla drobnych panien młodych odpowiednie będą niewielkie, okrągłe bukieciki. Podobne proporcje powinny być również zachowane w przypadku kobiet o nieco większych kształtach. Wówczas koniecznie należy wydłużyć i wyszczuplić optycznie sylwetkę. Doskonale będą wyglądały zwisające kompozycje, np. z wykorzystaniem długich traw.

Suknia a bukiet
 Podczas zamawiania bukietu doświadczony florysta powinien wypytać parę młodą o wszelkie szczegóły niezbędne do dobrania właściwego bukietu. Najlepiej pokazać skrawek materiału, z którego będzie uszyta suknia, a także wszelkie zdobienia, czyli kryształy, dżety, koronki. Dobrze mieć ze sobą zdjęcie całej kreacji. Jeżeli suknia jest koronkowa lub wzorzysta najlepszym wyborem będzie bukiet z jednego rodzaju kwiatów. Bukiety typu "naręcze" będą pasowały do prostych i długich sukien. Jeżeli wybór padł na krótką kreację, to odpowiednia będzie delikatna, mała i zwarta kompozycja kwiatowa. Bukiet może również zawierać elementy sukni, np. róże mogą być owinięte koronką lub można przyczepić drobne perełki imitujące poranną rosę.

Kiedy zamawiać?
 Podczas wizyty w kwiaciarni, koniecznie należy wypytać, czy wybrane przez nas kwiaty są dostępne w danym miesiącu. Jeżeli okaże się, że może być problem, florysta zaproponuje inne rozwiązanie. Kwiaty wbrew pozorom należy zamówić dość wcześnie, zwłaszcza, jeśli bierzemy ślub w szczycie sezonu, czyli w okresie letnim. Na wizytę do kwiaciarni warto wybrać się 2-3 miesiące przed planowaną uroczystością. Przy okazji należy także zamówić butonierkę dla pana młodego, dekorację kościoła, samochodu, a także kwiaty dla rodziców na podziękowanie. Wówczas cały kwiatowy wystój będzie ze sobą świetnie współgrał, dopełniając się wzajemnie i tworząc jednolitą i harmonijną całość.

Kwiaty we włosach
 Bardzo często panny młode mają wpinane we włosy świeże kwiaty. Ozdoby powinny być dopasowane do owalu twarzy, koloru włosów oraz do fryzury. Najczęściej żywe kwiaty wpina się do koków, a także do kręconych włosów, aby nadać twarzy i sylwetce lekkości. Często sięga się po storczyki, które są trwałe, a przy okazji występują w wielu kolorach i odcieniach. Ważne, by kwiaty wpięte we włosach panny młodej były takie same jak w bukiecie ślubnym lub przynajmniej nawiązywały do niego formą czy kolorem.

 Panny młode o delikatnej urodzie decydują się również na wianki. Najpopularniejsze, o grubym splocie, wykonuje się z polnych kwiatów. Do kompletu można zamówić również naszyjnik lub bransoletkę. Do zdobnej sukni, wianek powinien być niewielki i wykonany z jednego rodzaju kwiatów. W przypadku sukni skromnej, można pozwolić sobie na nieco fantazji i wybrać wianek szerszy i bardziej zdobny. Ozdoby do włosów powinno się wybierać, kiedy panna młoda zdecydowała się już na suknię i fryzurę ślubną, a także podjęła decyzję, czy zakłada welon.

Świat alergików
 Grono alergików poszerza się z roku na rok. Dla panny młodej, którą dopadła ta przypadłość idealnym rozwiązaniem byłyby sztuczne kwiaty z domieszką zielonych traw czy innych ozdób, jak perełki czy kryształki. Jednak w większości panie nie wyobrażają sobie bukietu wykonanego bez naturalnych kwiatów. Jedyne co można zrobić, to wybrać bukiet z kwiatów najmniej pylących. Należy wówczas usunąć słupki z pyłkami i zastąpić różnymi ozdobami. Można zdecydować się na bukiet wykonany z pąków. Nierozwinięte kwiaty nie będą tak bardzo uczulać, jak kwitnące.

Samodzielnie
 Panie, które mają zdolności manualne mogą wykonać swoją wiązankę samodzielnie. Nie ma żadnego przesądu mówiącego o przeciwwskazaniach. Warto jednak wykonać próbę na kilka dni przed uroczystością, aby sprawdzić, czy bukiet zachowa świeżość bez wody. Najlepiej zaopatrzyć się w kwiaty w hurtowni lub zaufanej kwiaciarni. Jeżeli kwiaty w próbnym bukiecie szybko zwiędną, to do ślubu będzie można podpiąć do nich specjalne pojemniczki na wodę, które utrzymają świeżość przez kilka godzin. W ostateczności będzie istniała możliwość zamówienia wiązanki u florysty.

Pierwsza rocznica
 Na koniec pozostaje pytanie, co zrobić ze ślubnym bukietem po uroczystości? Zgodnie z tradycją panna młoda powinna zasuszyć swoją wiązankę. Aby jednak miłość nie uschła wraz z kwiatami, bukiet należy spalić dokładnie w pierwszą rocznicę ślubu. Mimo, że jest to tylko przesąd, to pozwala bez żalu czy smutku pozbyć się bukietu.

Pamiętaj:

  • Przy wyborze bukietu należy uwzględnić jego formę, kształt, rodzaj kwiatów, właściwy dobór dodatków, kolor, rodzaj sukni panny młodej, jej wzrost, figurę, karnację, a nawet osobowość.
  • Filigranowej dziewczynie nie pasuje duża wiązanka i odwrotnie - kobieta puszysta nie powinna iść do ślubu z małym, okrągłym bukietem. Drobna dziewczyna powinna mieć małą, okrągłą i zwartą kompozycję, z której mogą zwisać tylko drobne elementy. Zaś puszyste panny młode powinny wybrać bukiet wydłużający je optycznie.
  • Jasne kwiaty nie pasują do białej sukni ślubnej.
  • Suknia koronkowa lub wzorzysta wymaga bukietu wykonanego z takich samych roślin.
  • Do długich i gładkich spódnic pasują wiązanki wiszące, o fantazyjnych kształtach.
  • Bukiety typu naręcze będą się świetnie komponowały z sukniami prostymi i długimi.
  • Krótkie suknie wymagają kompozycji małych i zwartych.
  • Jeden kwiat pasuje dziewczynie szczupłej i wysokiej, która ma skromną suknię o linii dopasowanej do ciała.
  • Nie odkładaj wyboru bukietu na ostatnią chwilę. Najlepiej umówić się na spotkanie z florystą na około 2- 3 miesiące przed datą ślubu.
  • Bukiet z kwiaciarni powinien odebrać pan młody lub świadek.
  • Nie zapomnijcie o panu młodym i zamówieniu dla niego przypinki do butonierki.
  • Wybierając bukiet możecie zamówić także kwiatową dekorację samochodu, sali weselnej oraz kościoła.