Artykuły powiązane

Orszak weselny może być tak liczny, jak tylko życzą sobie tego państwo młodzi. Zazwyczaj składa się on z najbliższych osób z otoczenia narzeczonych. Najważniejsi są rodzice, świadkowie, a także rodzeństwo. Jeśli państwo młodzi mają takie życzenie, to na ślubie mogą wystąpić druhny i drużbowie w dowolnej liczbie. Wówczas rolę świadkowej czy świadka określa się mianem druhny i drużby honorowego.

Rodzice
Powinni przede wszystkim prezentować się elegancko. Strój winien być dobrany do wieku, sylwetki, a także urody. Mama panny młodej ma do wyboru szereg kreacji, w zależności od pory dnia, a także pory roku w jakiej odbędzie się wesele. Wśród wielu propozycji znajdują się długie eleganckie suknie z satyny. Modne są również rozmaite komplety tunik z prostymi spodniami. Standardowe garsonki można ożywić różnorodnymi dodatkami - ciekawą broszką, kolorową kopertówką czy efektownym kapeluszem. Rodzice będą tworzyli elegancką parę, jeżeli kolorystyka krawatu będzie idealnie pasowała do sukienki partnerki.

Elegancka mama
Zabronione są dwa kolory dla mam państwa młodych - biały (w dniu ślubu przeznaczony tylko dla panny młodej), a także czarny (ubrany przez matkę jednego z narzeczonych oznacza wyrażenie nieprzychylności dla drugiej strony). Modne natomiast są różnobarwne pastele, róże, seledyny czy żółcie. Elegancko będą się również prezentowały ciemniejsze tkaniny jak głęboki odcień śliwki, granat lub rozmaite palety brązów.

Elegancka mama powinna przede wszystkim postawić na wygodę, a także na dobre samopoczucie. Warto podkreślić swoje walory oraz atuty sylwetki, tuszując przy tym niedoskonałości. Sprawdzą się przy tym rozmaite sztuczki czy dodatki. Wymarzoną talię będzie można uzyskać dzięki gorsetowi, a także szerokiej szarfie zawiązanej pod biustem. Zbyt obfite piersi ukryją poprzeczne cięcia góry stroju lub kopertowy dekolt. Zaokrąglone biodra zatuszuje spódnica kończąca się za kolanem (odsłonięte nogi odejmą ciężaru górze). Pulchnych ramion lepiej nie chować za bardzo krótkimi bolerkami, czy koronkowymi rękawkami. Lepiej wybrać rękaw do łokcia lub zakupić bolerko o długości rękawa ¾.

Strój druhny
Najlepiej będzie nabyć swoją kreację przy okazji zakupów sukni dla panny młodej. Pozwoli to uniknąć pretensji, że strój jest zbyt śmiały lub nie pasuje do uroczystości. Należy unikać bieli i jej odcieni. W dniu ślubu ten kolor jest zarezerwowany tylko dla panny młodej, nawet jeżeli będzie ona miała suknię w odcieniu różu. Świadkowa powinna prezentować się elegancko, ale swoją urodą nie przyćmiewać blasku głównej bohaterki wieczoru. Kreacja nie powinna być wyzywająca lub mieć dużego dekoltu. Fason powinien być prosty, a dodatki skromne i eleganckie. Można zdecydować się na sukienkę za kolana z delikatnym dekoltem i szpilki lub gorset i długą spódnicę z tafty. Przy wyborze sukni należy brać pod uwagę mankamenty swojej urody i ubrać się tak, aby je zatuszować. Z kolorem bywa różnie, gdyż część panien młodych nie chce, aby druhna miała na sobie suknię czerwoną (odwraca uwagę) lub czarną (kojarzy się niewłaściwie). W zależności od ustaleń z główną bohaterką wieczoru, pozostają do wyboru różne odcienie fioletu, zieleni, a także cała gama pasteli.

Świadkowa powinna mieć niewielki bukiet przypominający miniaturkę bukietu panny młodej. Dlatego tak ważne jest, aby panna młoda wiedziała, jakiego koloru jest suknia druhny. Jeżeli świadkowa nie chce mieć bukietu, to florysta może wykonać bransoletkę ze świeżych kwiatów.

Siostra jak z żurnala
Tak jak reszta orszaku, rodzeństwo pary młodej ma obowiązek eleganckiego zaprezentowania się na ślubie. Ograniczeń co do kolorystyki kreacji dla siostry w zasadzie nie ma (poza białym kolorem oczywiście). Warto zwrócić uwagę na porę roku, podczas której odbywa się wesele. Wiosną i latem doskonale będą wyglądały zwiewne, subtelne sukienki do kolan. Lekkości dodadzą niewielkie bufki przy ramionach, a także delikatne falbanki. Koniecznie należy pamiętać o satynowym bolerku lub jedwabnym żakiecie. Chodzenie w marynarce partnera, choć jest przyjemne, niezbyt dobrze wygląda do doskonale dobranej i skrojonej sukni.

Jeżeli któreś z narzeczonych ma kilkuletnią siostrę, to można ją poprosić, aby w kościele sypała kwiaty idąc przed parą młodą lub podała obrączki na eleganckiej poduszce podczas ceremonii zaślubin.

Męski szyk
W skład męskiego orszaku wchodzą ojcowie, bracia, a także świadek. Mogą się oni solidaryzować z panem młodym poprzez przypięcie eleganckiej przypinki (butonierki), choć nie powinna być ona tak okazała, jak u głównego bohatera dnia. Mężczyźni bliscy panu młodemu powinni mieć na sobie eleganckie garnitury. W zależności od upodobań mogą być one dwu- lub trzyczęściowe. Do tego krawat lub muchę (w zależności od tego, co ma na sobie pan młody), a także koszulę. Elegancka koszula musi być w kolorze białym, na długi rękaw, aby marynarka nie miała pustych mankietów. Pasek, skarpetki, a także obuwie powinno być w jednym kolorze lub przynajmniej w jednym odcieniu. Obuwie powinno być eleganckie, skórzane, koniecznie wypastowane. Wzór czy fason zależą od indywidualnych upodobań. Buty mogą być wiązane lub wkładane. Jeśli chodzi o biżuterię, to należy zachować bezwzględny minimalizm. W zupełności wystarczą spinki do mankietów, zegarek, a także obrączka (jeśli mężczyzna jest żonaty). Niedopuszczalne są wszelkie świecące ozdoby, takie jak kolczyki, grube łańcuchy czy bransoletki. Mało eleganckie jest również pokazywanie gołych łydek, aby tego uniknąć koniecznie należy zakupić specjalne skarpetki do połowy łydek.