Artykuły powiązane

Kwiaty na ślubie dodadzą blasku i szyku uroczystości. Pojedyncze róże, okazałe bukiety, jednobarwne lub kolorowe – wszystkie będą wyglądały magicznie i niepowtarzalnie. Doskonale dobrane podkreślą piękno tego dnia i dodadzą elegancji.

Floryści prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych pomysłów dotyczących nie tylko bukietów ślubnych, ale i dekoracji. Elementami dekoracyjnymi mogą być choćby miniaturowe papryczki, jabłuszka, jarzębina, rozmaite zioła, pędy jaśminu, jagody i borówki, piórka, tasiemki. Wszystko dobrane zgodnie z porą roku. Warto zdobyć się na odrobinę odwagi i zdecydować na niestandardowy bukiet właśnie z takimi dodatkami. Fantazja i pomysłowość florystów nie znają granic, a to co wyczarowują to zwykle małe dzieła sztuki - jedyne i niepowtarzalne.

Bukiet panny młodej
Kwiaty dobrane do bukietu powinny pasować przede wszystkim do panny młodej. Trudno tutaj mówić o modzie, gdyż panie wybierają okrągłe, małe bukieciki z róż, długie, misterne wiązanki, a także standardowe kulki w tzw. mikrofonie. Jeśli chodzi o kolory, to florystę ogranicza jedynie wyobraźnia. Bardzo często pojawiają się standardowe róże: herbaciane, czerwone lub ecru, kolorowe wiązanki z elementami jesiennymi, np. jarzębiną, a także kwiaty w odcieniach fioletu czy różu. Po wielu latach do łask powróciły goździki, frezje a także, kiedyś omijane szerokim łukiem, candeskie (calle).

Liczy się rozmiar
Wybierając wielkość bukietu, należy wziąć pod uwagę wzrost, figurę, odcień skóry i kolor włosów panny młodej. Malutkie i zgrabne kobiety nie powinny mieć zbyt dużych wiązanek, gdyż mogą one przytłoczyć postać. Dla drobnych panien młodych odpowiednie będą niewielkie wiązanki. Podobne proporcje powinny być również zachowane w przypadku panien o nieco obfitszych kształtach, w przypadku których należy wydłużyć i wyszczuplić optycznie sylwetkę. Doskonałe będą kaskadowe kompozycje z wykorzystaniem na przykład długich traw.

Suknia a bukiet
Podczas zamawiania bukietu najlepiej pokazać skrawek materiału, z którego będzie uszyta suknia, a także wszelkie zdobienia, czyli kryształy, dżety czy koronki. Koniecznie należy też pokazać zdjęcie całej kreacji. Jeżeli suknia jest koronkowa lub wzorzysta najlepszym wyborem będzie bukiet z jednego rodzaju kwiatów. Bukiety typu „naręcze” będą pasowały do prostych i długich sukien. Jeżeli wybór padł na krótką kreację to odpowiednia będzie delikatna, mała i zwarta kompozycja kwiatowa. Bukiet możne również zawierać elementy sukni, np. róże mogą być owinięte koronką lub mogą być przeczepione drobne perełki imitujące poranną rosę.

Kiedy zamawiać?
Podczas wizyty w kwiaciarni koniecznie należy wypytać, czy wybrane przez nas kwiaty są dostępne w miesiącu, w którym będzie ślub. Jeżeli okaże się, że może być problem, florysta zaproponuje inne rozwiązanie. Kwiaty wbrew pozorom należy zamówić dość wcześnie, zwłaszcza, jeśli bierzemy ślub w sezonie, czyli okresie letnim. Na wizytę do kwiaciarni warto wybrać się na 2-3 miesiące przed terminem. Przy okazji należy także zamówić butonierkę dla pana młodego, dekorację samochodu, stołu weselnego, a także kwiaty dla rodziców na podziękowanie. Wówczas cały kwiatowy wystój będzie ze sobą świetnie współgrał, dopełniając się wzajemnie i tworząc jednolitą i harmonijną całość. Ponadto zamawiając w jednym miejscu kompleksową usługę z pewnością będzie można wynegocjować satysfakcjonujący rabat.

Kwiaty we włosach
Bardzo modne są świeże kwiaty wpięte we włosy panny młodej. Ozdoby powinny być dopasowane do owalu twarzy, koloru włosów, a przede wszystkim do fryzury. Najczęściej żywe kwiaty wpina się do koków, a także do kręconych włosów, aby nadać twarzy i sylwetce lekkości. Często są to storczyki, które są trwałe, a przy okazji występują w kilku kolorach i odcieniach. Ważne, by kwiaty były takie same jak w bukiecie ślubnym. Panny młode o delikatnej urodzie decydują się również na wianki. Najpopularniejsze o grubym splocie wykonuje się z polnych kwiatów. Do kompletu można zamówić również naszyjnik lub bransoletkę. Do bogato zdobionej kreacji będzie pasował niewielki wianek, wykonany z jednego rodzaju kwiatów. W przypadku sukni skromnej, można pozwolić sobie na nieco fantazji i wybrać wianek szerszy. Ozdoby do włosów dobiera się kiedy panna młoda zdecydowała się już na suknię i fryzurę ślubną, a także kiedy podjęta jest decyzja dotycząca założenia welonu.

Biżuteria florystyczna dla świadków
Świadkowa panny młodej zwykle ma niewielki bukiecik (mniejszą kopię jej ślubnego). Bukiety powinien łączyć ten sam kolor kwiatów lub podobne elementy dekoracyjne. Świadek może solidaryzować się z panem młodym, poprzez przypięcie butonierki.

Kościół tonący w kwiatach
Wiele firm działających w branży ślubnej zajmuje się profesjonalnie kompozycjami z żywych kwiatów podczas ceremonii kościelnej. W skład takiej usługi wchodzą zazwyczaj duże bukiety tuż przy ołtarzu, ustrojenie klęczników i krzeseł pary młodej kwiatami, a także przewiązanie ławek tiulem z powpinanymi małymi bukiecikami.

Samochód
Sztuczne kwiaty, czy inne figurki nie zastąpią elegancji dekoracji z żywych kwiatów. Forma bukietu ozdabiającego samochód nie powinna być zbyt duża, ani zbyt mała. Aby podkreślić piękno samochodu, kompozycja powinna być podłużna, najlepiej przyczepiona na skos. Doskonale będą prezentowały się trzy długie róże położone na długich zielonych liściach. Do takiej dekoracji powinny być jeszcze malutkie bukieciki (wielkości butonierki), przyczepione tuż przy klamkach.

Pierwsza rocznica
Na koniec pozostaje pytanie, co zrobić ze ślubnym bukietem po weselu. Zgodnie z tradycją panna młoda powinna zasuszyć swoją wiązankę. Aby jednak miłość nie uschła wraz z kwiatami bukiet należy spalić dokładnie w pierwszą rocznicę ślubu. Mimo, że jest to tylko przesąd, pozwala on bez żalu czy smutku wyrzucić bukiet, a przy okazji przywołuje miłe wspomnienia sprzed roku.