Artykuły powiązane

 Słońce, delikatny wiatr, długi dzień, zapach kwiatów - tego oczekują letnie pary młode. Trzeba też brać pod uwagę inny scenariusz - chłód, burze, gradobicie lub nieznośny upał. Latem wszystko może się przydarzyć. Oto nasz modny przewodnik ślubny dla Przezornej Letniej Panny Młodej.

Wszystkie kolory tęczy...
...czyli biel przede wszystkim. Latem do ślubu wybierz białą suknię. Biel to zdecydowany hit sezonu, kojarzący się z lodami Antarktydy, świeżością i spokojem. Biel mroźna aż po błękit, biel kremowa i ciepła oraz biel po prostu biała, czysta. Jest chłodna, lekka i w upalne dni da ci poczucie świeżości.

Kroje
Przy wysokiej temperaturze każdy nadmiar dekoracji jest nieznośny dla oka, dlatego wybierz raczej suknię prostą, której główną ozdobą będzie materiał, z jakiego będzie wykonana. Latem ciało reaguje na wysoką temperaturę i sztuczne tkaniny dodatkowo je drażnią.

Tkaniny, czyli pochwała jedwabiu
Jeśli możesz, zafunduj sobie suknię z jedwabiu. To idealny materiał na lato. Suknia z jedwabiu kosztuje kilkakrotnie więcej niż taka sama uszyta z materiału sztucznego, ale jest nieporównanie piękniejsza i wygodniejsza. Przy projektowaniu kreacji światowi kreatorzy mody ślubnej w ogóle nie biorą pod uwagę innych materiałów. Zdecydowanie powinnaś brać z nich przykład, gdy planujesz być letnią panną młodą. Zrezygnuj raczej z dodatków, ozdób, szerokich spódnic, ale nie z pięknej tkaniny!Jedwab wytwarzany jest na świecie od blisko pięciu tysięcy lat. Jego ojczyzną są Chiny i do dziś największa jego produkcja ma miejsce właśnie tam. Wytwarzany jest również w Indiach i na Tajlandii. Istnieje ogromna różnorodność tkanin jedwabnych - od szorstkich po gładkie, od cienkich i przezroczystych po grube. Jest więc cieniutka iluzja, gładki fulari gruba krepa, lampas, muślin i prunela. Jedwab wydaje się bardzo delikatny, ale okazuje się, że jest najmocniejszym ze wszystkich materiałów. Staje się znacznie słabszy po zmoczeniu, dlatego tak ważne jest, by prać go delikatnie. Poza wyglądem i przyjemną fakturą ma wspaniałe właściwości cieplne - latem daje poczucie chłodu, a w chłodniejsze dni - ciepła. Ale uwaga - elektryzuje się!

Trudna sztuka
Jedwab to trudna sztuka - mówi Anna Pęsiek prowadząca w Warszawie pracownię krawiecką - Wymaga wysiłku, wiele pracy i dobrego sprzętu, często się zaciąga, ponieważ jest śliski trudno wykroić z niego elementy. Jest wiele rodzajów jedwabiu - szyfon jedwabny, satyna, satyna z lycrą, atłasy jedwabne etc. Typ tkaniny należy dobrać do fasonu sukni, jak również jej charakteru. Jeśli suknia ma być zwiewna jak mgiełka, uszyjemy ją z szyfonu, natomiast gdy ma to być gorset ze spódnicą, proponuję atłas jedwabny, który podklejony będzie idealnie opinał sylwetkę i nadawał jej kształt.
Ceny za metr tej tkaniny wahają między 60 - 120 zł, a nawet więcej. Należy też pamiętać, że często metr bieżący jedwabiu ma mniejszą szerokość (1,10m, a nie 1,4m), więc na tę samą suknię trzeba kupić więcej metrów bieżących jedwabiu niż innego materiału.

Dodatki
Skoro materiał będzie tak piękny, nie musisz już inwestować w kosztowne dodatki. Na lekko opalonym ciele (mocna opalenizna jest zupełnie niemodna) ślicznie będzie wyglądać subtelna, złota biżuteria. Na wszelki wypadek przygotuj sobie szal na ramiona. Niech będzie jak najcieńszy, by nie zakrywał pięknej sukni i nie wyglądał ciężko. A na deszcz - parasol. Oczywiście biały.

Buty
Zdecydowanie wybierz sandały! Będziesz wyglądać lekko i stylowo, a przy tym będzie Ci  wygodnie. Sandały muszą być skórzane. Plastikowe w gorące dni mogą odparzyć stopy, a buty z materiału mogą ulec zabrudzeniu w deszczu. I na koniec - koniecznie zadbaj o stopy. Uciskane i zakrywane w butach przez wszystkie poprzednie sezony mogą wymagać specjalnej kuracji. O pielęgnacji pomyśl na dwa tygodnie przed datą ślubu. Będziesz miała czas umówić się na relaksujący zabieg pedicure.