Artykuły powiązane

 Każdy z nas był na weselu, na którym zdarzyły się drobne błędy. W kościele panna młoda potknęła się przy ołtarzu, dla gości zabrakło porcji obiadowych, a orkiestra zagrała złą piosenkę podczas pierwszego tańca. W trosce o przyszłe pary młode obnażamy najczęstsze błędy ślubno - weselne oraz podpowiadamy co zrobić, aby ich uniknąć. Dzisiaj zajmiemy się właściwym doborem stroju dla pani i pana młodego, dekoracjami oraz sesją fotograficzną i wideofilmowaniem.

Suknia i garnitur
Pierwszym rzucającym się w oczy błędem weselnym jest niewłaściwe dobranie sukni i garnituru. Tutaj nie będzie okazji zatuszować pomyłek. Przy wyborze sukni panna młoda powinna kierować się kilkoma zasadami (szerzej na ten temat pisaliśmy w wakacyjnym wydaniu magazynu Uroczystość). Najważniejszą z nich jest odpowiednie dobranie kreacji do figury i typu urody. Szczupła dziewczyna może śmiało pozwolić sobie na nieco fantazji wybierając modele z falbanami, marszczeniami czy zdobnymi aplikacjami. Puszyste panie muszą pamiętać, że proste modele, które zasłonią mankamenty figury i podkreślą jej walory, będą dla nich najbardziej odpowiednie.

Bardzo modne są gorsety, które pięknie eksponują dekolt i piersi, jednak niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Podczas szalonych pląsów gorset może po prostu nie utrzymać biustu i niechcący piersi mogą ujrzeć światło dzienne. Takie sytuacje niestety się zdarzają (więcej na forum e-wesele.pl). Jeżeli więc masz wątpliwości dotyczące sukni dwuczęściowej z gorsetem w roli głównej, możesz poprosić o ramiączka, które spowodują, że wszystko pozostanie na swoim miejscu lub wybrać suknię jednoczęściową.

 Wszelkie koronkowe rękawki są niewskazane dla kobiet, które mają obfite ramiona. Transparentna tkanina z aplikacjami przyciągnie wzrok gości i podkreśli problem, zamiast go zatuszować.

 Podczas mierzenia sukni należy mieć ze sobą buty. Nie mając obuwia, panna młoda może wybrać suknię, która okaże się za długa (po kilku godzinach zabawy nie będzie wyglądała atrakcyjnie) lub za krótka (goście będą mogli podziwiać koło lub co gorsza halkę).

 Spódnica dobierana do gorsetu musi leżeć idealnie w pasie, w przeciwnym razie podczas tańców z pewnością się obniży i będzie się ocierała o ziemię.

 Wbrew pozorom sporym problemem może okazać się welon, zwłaszcza jeżeli chcemy, aby miał on kilka metrów. Mimo, że długi welon wygląda bardzo efektownie w kościele, to niestety podczas zabaw weselnych stanie się przykrym problemem lub zostanie zniszczony przez bawiących się gości. Wyjściem z tej sytuacji okaże się zakup drugiego, krótkiego welonu, który będziemy mogły założyć podczas zabawy weselnej.

 Panowie również popełniają wiele błędów podczas doboru garderoby (szerzej męskim stroju do ołtarza pisaliśmy w poprzednim numerze). Jeżeli wesele odbywa się latem, to wiele pań nalega, aby ich wybranek założył jasny garnitur. Tymczasem taki kolor pasuje niewielu panom, nie mówiąc już o tym, że do jasnych strojów trzeba mieć odpowiednią budowę ciała.

 Strój pana młodego musi współgrać z suknią panny młodej. Obowiązkowo występuje tutaj butonierka, czyli specjalna przypinka do klapy marynarki, zrobiona z takich samych kwiatów jak bukiet panny młodej. Kwiaciarnie zazwyczaj wykonają tę ozdobę gratis przy zamawianiu bukietu. Sporym nietaktem jest ubranie się tak samo pana młodego i świadka. Drużba może oczywiście solidaryzować się z panem młodym, ale ubieranie się tak samo na pewno przysporzy problemów dalszej rodzinie panny młodej, która jej wybranka pozna dopiero podczas ceremonii.

 Parze młodej radzimy również powstrzymanie się od palenia papierosów. Zdjęcia czy film, na którym wytworna panna młoda pali papierosa nie są czymś eleganckim i gustownym. Jeśli chodzi o alkohol, to zdecydowanie lepsze będzie białe wino, które w razie rozlania nie pozostawi tak trwałego śladu na sukni jak czerwone.

Dekoracje kościoła, sali, a także wszelkie bibeloty
 Wszystkie rzeczy, w tym także dekorację należy szczegółowo omówić z firmą, która będzie ją wykonywała. Nie ma nic gorszego niż niedomówienia lub nieznajomość gustu pary młodej. Powiedzcie czego nie lubicie i co wam się podoba. Dzięki temu nie zaistnieje sytuacja, w której na przykład do dekoracji kościoła zostaną użyte kwiaty, za którymi nie przepadacie. Podobnie rzecz ma się z salą weselną. Niezależnie od tego czy lokal zajmuje się dekoracją czy nie, wszystko należy uzgodnić wcześniej, od najdrobniejszych elementów dekoracyjnych - aniołków, gołębi, po kwiaty w wazonie.

 Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie rozsadzenie gości. Im więcej będziecie wiedzieć o swoich gościach, tym lepiej. Pozwoli to uniknąć ewentualnych wpadek z posadzeniem obok siebie na przykład skłóconych ciotek lub pary, która jest w separacji lub co gorsza po rozwodzie. Aby uniknąć chaosu po przybyciu na salę weselną, bardzo pomocne okażą się winietki (powinny być ustawione przy zastawie) z imionami i nazwiskami zaproszonych osób.

Fotograf, kamerzysta
 Dzień wesela jest zdecydowanie za krótki, aby w ścisły harmonogram wliczyć jeszcze sesję studyjną lub plenerową. Wiele par po zjedzeniu obiadu i zatańczeniu pierwszego tańca wymyka się do fotografa. Goście niby bawią się dalej, ale bez najważniejszych osób to nie jest to samo. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest pojechanie na sesję tuż po ślubie w kościele. Gościom nie pozostaje nic innego, jak bezczynne oczekiwanie na parę młodą przed lokalem. Bywa, że trwa to w nieskończoność (nawet godzina to już za długo). Taka perspektywa wydaje się trudna, jeżeli pogoda spłata figla i pada deszcz lub jest po prostu zimno. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest pojechać na sesję przed ślubem. Plener natomiast lepiej przełożyć na inny dzień, nie tylko ze względu na czas, ale przede wszystkim na suknię, która może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu.

 Jeśli chodzi o kamerzystę, to nie ma chyba powodu, aby został on dłużej niż do zakończenia oczepin. Czas do północy i zabawy oczepinowe, to optymalny okres, aby można było pokazać wesele, zrobić ewentualnie krótkie wywiady, czy nagrać życzenia dla młodych.

 Częstym błędem weselnym jest zapominanie o posiłkach dla kamerzysty i fotografa. Mimo, że te osoby są w pracy i dostają za to wynagrodzenie, to miłym gestem będzie, jeżeli otrzymają przynajmniej pełny obiad, a w trakcie wesela umożliwi im się dostęp do napojów bezalkoholowych.

 Już w następnym numerze odsłonimy najczęstsze błędy przy ustaleniach z orkiestrą, doborze menu i alkoholu, a także przedstawimy nieprawdopodobne sytuacje, który spotkały naszych forumowiczów. Ku przestrodze innych.