Artykuły powiązane

 Wegetarianizm zdobywa coraz większe rzesze zwolenników w Polsce. Nie jest to już tylko okresowa moda, ale sposób na życie. Słysząc, że ktoś jest wegetarianinem przychodzi nam jedynie na myśl, że nie je mięsa.

 Tymczasem pod słowem wegetarianizm kryje się dużo różnych odmian i zupełnie różnorodnych diet. Zapraszając wegetariańskich gości na swoje wesele, nie popadajcie w panikę. Wystarczy zgłębić tajemnicę ich diety, aby móc zamówić parę nieszablonowych dań zamiast tradycyjnych, przewidzianych w menu. Wasi goście z pewnością docenią ten miły gest.

 Społeczeństwo posiada dosyć ograniczoną wiedzę na temat wegetarianizmu. Tymczasem samo powiedzenie o kimś "nie je mięsa" jest mało dokładne. Wegetarianizm można rozpatrywać w wielu aspektach. Jednym z nich jest sposób odżywiania. W tym znaczeniu wegetarianin to osoba, która wyeliminowała ze swojej diety mięso, ryby (tzw. dieta jarska) i nie spożywa potraw, do przyrządzenia których zostały użyte spreparowane produkty zwierzęce (na przykład żelatyna w galaretkach, podpuszczka w niektórych żółtych serach).

 Wegetarianizm to tylko nazwa ogólna, pod którą kryje się znacznie więcej. Laktoowowegetarianizm to najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu, która polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jajka, miód. Weganizm to jedzenie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego, a frutarianizm (najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu) zakłada odżywianie się owocami, które same spadną z drzewa i warzywami. Witarianie spożywają jedynie surowe warzywa i owoce. Odrzucają wszelkie potrawy gotowane, nie piją kawy i herbaty. Specjaliści od żywienia twierdzą, że najzdrowszą i zarazem najłagodniejszą odmianą jest semiwegetarianizm, który dopuszcza jedzenie produktów roślinnych, mleka i jego przetworów, jajek, a także niewielkie ilości mięsa, najlepiej drobiowego lub ryb morskich.

 Wszystkie odmiany wegetarianizmu kojarzą się z monotonną dietą, która zawiera same warzywa i owoce. Nic bardziej mylnego! Sami zainteresowani starają się tak przyprawiać posiłki i używać aromatycznych dodatków, że ich dania mogą konkurować z niejedną pieczenią w wymyślnym sosie. Na przeciw wymaganiom nowych klientów wychodzą również kucharze. Propozycje dań wegetariańskich znajdują się w menu niemal każdego lokalu. Można skosztować pierogów z łososiem i szpinakiem, kurek w śmietanie, raviolek z rydzami w sosie z sera pleśniowego, czy wyśmienitych owoców morza. A co zaserwować naszym wegetariańskim gościom na weselu? Jeżeli nie jesteście biegli w temacie kuchni wegetariańskiej warto podeprzeć się wiedzą fachowców. Na początek porozmawiajcie z restauratorem lub kucharzem. Z pewnością będą oni w stanie zaproponować kilka dań do wyboru. Jeżeli chcecie sami wyjść na przeciw problemowi, ułatwimy wam to. Specjalnie dla was sprawdziliśmy oferty restauracji i domów weselnych w poszukiwaniu potraw dla wegetarian. Propozycje są różne, począwszy od wszystkim znanych pierogów ruskich lub z kapustą i grzybami, po wędzonego łososia z twarożkiem w cieście naleśnikowym z sosem ziołowym na roszponce. Wśród bogatego menu można znaleźć propozycje na każdy posiłek. I tak na przykład można zacząć od przystawki w postaci koktajlu z krewetek, a zwieńczyć dzieło deserem typu sorbet malinowy z konfiturą ze śliwek.

 Wegetarianie wbrew pozorom nie będą nas więcej kosztowali niż tradycyjni goście. Sałatka grecka, deska serów czy dania rybne zawsze cieszą się dużą popularnością. Szczególnie trzeba będzie zadbać o wegetarian przy ciepłych posiłkach (tradycyjnie na weselnym stole króluje mięsne danie główne). Część z naszych gości może również nie spożywać jaj, więc zamiast tortu czy innych ciast podanych na weselu, można zamówić dla nich mały deser na bazie owoców lub sałatkę owocową.

 Choć sami wegetarianie nie chcą być traktowani jak odmieńcy, to z pewnością będzie im miło, gdy przygotujemy kilka potraw z myślą o nich. Nie muszą to być wcale wyszukane ani drogie smakołyki. Oto przykładowy zestaw weselny dla wegetarianina.

Zupa
Krem ze szparagów z groszkiem ptysiowym

Danie główne
Kotlet panierowany warzywno-serowy, ziemniaki pieczone, zestaw surówek

Zimne przystawki
Patera ryb wędzonych
Deska serów
Śledzie w pomidorach
Sałatka grecka
Bukiet surowych lub gotowanych warzyw z sosami
Mozarella z pomidorami

Dania ciepłe
Barszcz czysty z pasztecikiem z kapustą i grzybami
Szaszłyk wegetariański
Bakłażan faszerowany ryżem i warzywami sezonowymi

Deser (zamiast tortu)
Sorbet cytrynowy z likierem pomarańczowym
Gruszki w białym winie polewane czekoladą

 Warzywne menu możemy dowolnie modyfikować w zależności od tego, którą z odmian wegetarianizmu goście reprezentują. Przy przygotowywaniu sałatek czy przekąsek zimnych dla naszych wegetariańskich gości, warto zrobić dwa, trzy półmiski więcej, gdyż może się okazać, że inni również po nie sięgną. Warto także na stołach postawić wizytówki z nazwiskami gości i zaraz po naszym przybyciu do lokalu uprzedzić obsługę, które osoby nie jedzą mięsa. Dzięki temu wegetariańskie posiłki bez problemów trafią pod właściwy adres. Na wszystkich weselach dużym powodzeniem cieszą się owoce. Poza tym, że są bardzo smaczne i zdrowe, to przy odpowiednich umiejętnościach obsługi będą także doskonałą ozdobą naszego stołu. Nawet jeżeli wśród naszych gości znajdą się frutarianie, to z pewnością stół z owocami będzie ich ulubionym miejscem z przekąskami.