Artykuły powiązane

  Muzyka jest niezbędnym elementem ślubu i wesela. Podczas uroczystości ślubnej ma ona za zadanie nadać ceremonii podniosły charakter. Na weselu musi poderwać gości do zabawy. Jeśli jest właściwie dobrana, radosne i wzruszające chwile z tak ważnego dnia pozostają długo w pamięci naszej i gości.Zastanawiając się nad oprawą naszej uroczystości, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy chcemy, żeby towarzyszyła nam muzyka grana na żywo przez zespół, czy wolimy tak zwaną muzykę mechaniczną. Gusty dzielą się po równo. Są pary, które nie wyobrażają sobie zabawy weselnej bez zespołu. Dla innych z kolei nie istnieją inne wykonania utworów jak tylko oryginalne. Bez względu na to jaką podejmiecie decyzję pamiętajcie, że zarówno dobre zespoły muzyczne, jak i wzięci dj'e terminy mają rezerwowane z ponad rocznym wyprzedzeniem. Wynika to z ogromnego boomu ślubnego, jaki panuje w naszym kraju od kilku lat. Warto więc dużo wcześniej chwycić za telefon i zrobić rezerwację wstępną wybranej kapeli lub dj'a niż później denerwować się kiedy podczas kolejnej rozmowy okazuje się, że nasi faworyci już od dawna są zajęci.

Ślub cywilny
Ceremonii w urzędzie stanu cywilnego towarzyszy muzyka, a na zakończenie grany jest marsz Mendelssohna. Niektóre pary, chcąc uczynić uroczystość "bardziej swoją", decydują się na własną oprawę muzyczną. Wystarczy wcześniej spytać urzędnika czy istnieje taka możliwość. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca pozostaje dostarczenie płyty z nagraniami przed ceremonią. Na czas ślubu można także wynająć muzyków grających "na żywo". Mamy do wyboru między innymi saksofonistę, klarnecistę, akordeonistę, skrzypka. Można także zdecydować się na duet, czy kwartet. Z bardziej oryginalnych instrumentów można podpowiedzieć harfę, czy coraz bardziej popularne w Polsce dudy. Wszystko zależy od pomysłu i fantazji pary młodej na uatrakcyjnienie tej chwili.

Kościelne chóry
Ślub kościelny ma bardzo podniosły charakter. Za oprawę muzyczną ślubu kościelnego odpowiada organista. To z nim należy ustalić jakie utwory będą grane, kiedy i jak długo. Stawki za usługę kształtują się od 150 wzwyż. Czasami honorarium organisty wliczone jest w koszt ślubu. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Zwykle para młoda decyduje się na urozmaicenie oprawy muzycznej ślubu i zatrudnia dodatkowych muzyków. Instrumentarium jest bardzo szerokie. Od gitary, przez saksofon, trąbkę, skrzypce, klarnet po wiolonczelę i harfę. Można także zdecydować się na większą grupę muzyczną (na przykład kwartet smyczkowy) lub na śpiewaka. W repertuarze podczas ślubu kościelnego najczęściej pojawiają się "Ave Maria" (Gounoda, Schuberta lub Jana Sebastiana Bacha), "Panis Angelicus" Cesara Francka, chorał gregoriański "O Stworzycielu Duchu przyjdź", chór weselny z "Lohengrina "Wagnera.

Weselne hulanki
Oprawa muzyczna wesela to twardy orzech do zgryzienia. Podstawowy problem jaki nam się rodzi to przekrój wiekowy naszych gości. Na weselu z jednej strony mamy szanownych seniorów - babcie, dziadków, ciocie i wujków, naszych rodziców i ich równolatków oraz młodych i ich znajomych. Czasami do tego dochodzi spora grupka dzieci. I co tu zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni i z równą ochotą pląsali po parkiecie? Ten problem powinni sprawnie rozwiązać zaprawieni w bojach członkowie zespołów lub dj. Warto zaznaczyć i zdać sobie sprawę z faktu, że jeżeli nasi goście w większości należą do grupy "gawędzących" i opierających się tańcom, to żadne rytmy nie zmuszą ich do szalonej zabawy. Z drugiej strony, jeżeli mamy do czynienia z grupą nastawioną na świetną zabawę, większość weselnych standardów zda w tym przypadku egzamin i to bez względu na wiek bawiących się osób. Młodzi ochoczo ruszą w tan przy Tercecie Egzotycznym, a ciocia z wujkiem w podskokach odtańczą "Prawy do lewego" Kayah. Kwestia nastawienia gości to połowa sukcesu.
Zabawie weselnej zdecydowanie nie służy podział sal na taneczną i caterigową. Jeżeli macie możliwość wybierajcie lokale, w których parkiet znajduje się w tym samym pomieszczeniu, w którym będą posadzeni goście. W ten sposób wszyscy będą cały czas widzieć co się dzieje na parkiecie i łatwiej będzie im włączyć się do zabawy. I jeżeli nawet wśród gości znajdzie się osoba, która z różnych przyczyn po prostu nie będzie mogła tańczyć, zawsze poprzez obserwację bawiących się osób, będzie niejako uczestnikiem zabawy.

Zespół czy dj
Odwieczny dylemat. Wybór zależy przede wszystkim od upodobań. Decydując się na zespół macie pewność muzyki na żywo. Przy większym składzie zespoły potrafią brzmieć na prawdę wyśmienicie. Do tej opcji przekonanie ma w szczególności starsze pokolenie (rodzice i dziadkowie). Trzeba mieć jednocześnie świadomość, że zespół będzie zmuszony robić dłuższe przerwy między blokami muzycznymi (ze względu na utrzymanie dobrego stan głosu osoby śpiewającej). Zwykle są ograniczenia natury fizycznej dotyczące zaśpiewania niektórych utworów (wokalista, który świetnie zaśpiewa utwór Seweryna Krajewskiego może mieć problem z wokalizą przy Whitney Houston). Rozwiązaniem może być kilku wokalistów, w tym najlepiej wokal damski i męski.
Jeżeli chodzi o muzykę mechaniczną niebywałą zaletą jest prezentowanie utworów, które są oryginalne w swoim wykonaniu. Dobry dj w swojej płytotece posiada utwory od lat nawet dwudziestych po współczesne (w sumie jest często to kilka tysięcy piosenek). Dzięki temu jest w stanie świetnie dopasować się z repertuarem w zależności od grupy gości z jaką ma do czynienia. Dla dziadka puści jego ukochanego Mieczysława Fogga. Z dedykacją dla rodziców popłynie z głośników Piotr Szczepanik. A wszystko to odpowiednio okraszone słowem. Decydując się na dj'a nie łudźcie się, że decyzja ta oznacza zabawę non stop bez przerw. Dj także będzie je robił, tyle, że będzie ich mniej i będą krótsze. Ponadto goście również potrzebują odpocząć i się posilić.
Często w prasie ślubnej pojawiają się porady dotyczące stworzenia przez parę młodą gotowej playlisty z ulubionymi utworami, która ma być wręczona zespołowi czy dj'owi. Pomysł jest o tyle nietrafiony, że młodzi nie są w stanie przewidzieć, przy czym ich goście będą się świetnie bawili. Dobry zespół i dj po około godzinie mają rozeznanie, jakie są gusta muzyczne bawiących się osób i w ten sposób weryfikują repertuar wieczoru. Z pewnością warto przedyskutować z zespołem / dj'em na jakich wykonawcach i piosenkach młodym szczególnie zależy i jaka jest ich antylista. To wystarczy. Resztę zostawcie profesjonalistom. Na pewno się nie zawiedziecie.
Tyle różnice, a teraz podobieństwa. Zarówno zespół jak i dj przeprowadzą specjalne powitanie młodych i gości po przybyciu do sali weselnej. To samo tyczy się oczepin. Pozostaje kwestia ustalenia jak chcielibyście, żeby one przebiegały.