Artykuły powiązane

 Popularne wierszyki mówiące o prezentach mieszczących się w kopercie nie dziwią już nikogo. Czasy, kiedy dostawało się dwa żelazka, trzy roboty kuchenne na szczęście odeszły do lamusa. Listy prezentów, tak popularne na zachodzie, u nas należą do rzadkości. Myślę, że bierze się to stąd, że nie istnieją na naszym rynku jeszcze sklepy specjalizujące się w tym segmencie klientów. Brakuje systemów internetowych, gdzie Para Młoda posiada swoją listę potencjalnych prezentów, a zaproszeni goście, korzystając z Internetu, mogą wybrać prezent za kwotę, która by im odpowiadała. Coraz częściej młodzi rezygnują również z kwiatów wręczanych po uroczystości zaślubin, na rzecz przedmiotów, które przekazują potrzebującym. Mogą to być przybory szkolne, książki, pieluszki, karma dla zwierząt.
Moda, która przyszła do nas z zachodu i przyjęła się na polskich weselach to podziękowania dla zaproszonych gości. Mogą one być w formie pisemnej, wykonane na zamówienie, bardzo często ręcznie robione z użyciem zdjęć Pary Młodej, kokardek, kwiatków. Kolorystycznie dopasowane do wystroju sali i stołu.

Inną formą podziękowania są słodkości: migdały, czekoladki pakowane w eleganckie pudełeczka, woreczki, tiule. Do nich dołączane są malutkie bileciki, na których napisanych jest kilka miłych słów dla przybyłych gości. Zwyczaj dawania migdałów na ślubach pochodzi ze starożytnej Grecji i Rzymu. W naszych czasach ten sposób podziękowania jest bardzo popularny we Francji, we Włoszech, czy też w Stanach Zjednoczonych. Migdały są symbolem gorzko-słodkiego życia małżeńskiego. Istotna jest ich ilość. Każdemu z zaproszonych gości ofiaruje się pięć migdałów. Każdy z nich jest symbolem innego życzenia składanego Pannie Młodej i Panu Młodemu. Symbolizują zdrowie, bogactwo, szczęście, płodność i długowieczność.

Nowością na naszym rynku są czekoladki ze zdjęciem Pary Młodej. Jest to miły upominek oryginalny i niepowtarzalny. Zdjęcie jest nadrukowane na czekoladkę i jest w stu procentach jadalne. Na uroczystościach weselnych możemy się również spotkać z takimi prezentami jak mini szampany z etykietą zaprojektowaną specjalnie na tą okoliczność, na przykład ze zdjęciem Pary Młodej lub z prośbą o wzniesienie toastu w pierwszą rocznicę ślubu. Niektóre pary pragną ofiarować coś bardziej trwałego na pamiątkę. Wtedy wybierają aniołki, misie, ramki z ich zdjęciem, a także gadżety, na których wygrawerowane są imiona i data ślubu. Pomysłów nie brakuje. Myślę, że jest to bardzo miły zwyczaj. Drobiazg, który sprawi, że każda zaproszona osoba poczuje się naprawdę wyjątkowo.

Olga Kuriata
Powiedz Tak
Centrum Usług Ślubnych