Artykuły powiązane

 Pytania opracowano na podstawie dziesięcioletnich badań, którym poddano ponad 700 brytyjskich par. Główny egzamin odbywał się co dwa lata, wtedy też parom ustalano perspektywy na kolejne lata - informowano, czy w planach będzie rozwód, czy też będą żyć długo i szczęśliwie. Test sprawdził się w 94 proc.

 - Wcześniej nie mieliśmy pojęcia, w jaki sposób znaleźć przyczynę rozpadu tak wielu związków. Okazało się jednak, że drogą dedukcji można stworzyć tzw. model rozwodowy - mówi prof. James Murray, autor badań. - Okazuje się, że chociaż wszyscy wiedzą czemu służy śmiech, uśmiech i dotyk, to niewielu małżonków potrafi to wszystko połączyć - dodaje John Gottman z uniwersytetu w Waszyngtonie.

Czy potraficie się dogadać?
 Rozmowa musi trwać minimum 15 minut i obejmować różne elementy tematyczne: domowe porządki, zarabianie pieniędzy, wierność i seks. Na pytania należy odpowiadać po kolei, a następnie zsumować wszystkie punkty. Pary, które dostały minimum pięć punktów "dodatnich" oraz najwyżej jeden punkt z listy gestów "ujemnych", mogą liczyć na przyszłość usłaną różami. Pozostali powinni zawczasu się rozejść, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Razem czy osobno?
 O waszych emocjach świadczą nie tyko słowa. Najwięcej komunikatów o tym co czujecie, jakie są wasze wzajemne relacje, przekazuje wasze ciało.
Pozytywne gesty podczas rozmowy męża z żoną:
1. Trzymanie się za ręce (3 pkt)
2. Muskanie się dłońmi (3 pkt)
3. Głaskanie się (3 pkt)
4. Wplatanie anegdot (2 pkt)
5. Śmiech, ale bez złośliwości (2 pkt)
6. Uśmiech (1 pkt)
7. Ciepły ton głosu (1 pkt)

Negatywne gesty:
1. Kąśliwe uwagi, docinki (3 pkt)
2. Kpiny (3 pkt)
3. Zimny ton głosu (2 pkt)
4. Niechęć do kontynuowania rozmowy(2 pkt)
5. Krytyka (1 pkt)
6. Przewracanie oczami (1pkt).

Tekst pochodzi z magazynu "Dzień Dobry" (www.dd.pl)