Artykuły powiązane

Bukiet ślubny jest jednym z podstawowych elementów, które tworzą stylizację panny młodej. Oprócz wiązanki kwiaty pojawiają się choćby w wianku czy jako dekoracja sali weselnej. Decydując się na konkretne kwiaty jak i samą formę bukietu, warto zdawać sobie sprawę z kilku istotnych spraw. Dzięki temu jest szansa, że w dniu ślubu unikniecie niepotrzebnego stresu i dyskomfortu.

Kolorystyka kwiatów
Wybierając kwiaty pamiętaj o dobraniu ich kolorystyki w taki sposób, by zarówno bukiet, jak i dekoracja florystyczna była spójna z resztą elementów tworzących oprawę ślubu i wesela.
Kluczem i drogowskazem do wyboru konkretnych kwiatów może być np. kolor lub motyw przewodni imprezy, na który zdecydowała się para młoda.

Bukiet ślubny wielkiej wagi
Biorąc pod uwagę fakt, że bukiet trzymany jest przez pannę młodą od wyjścia z domu, potem przez całą ceremonię zaślubin, skończywszy na przybyciu na salę weselną, lepiej, żeby był poręczny i nieuciążliwy. Zatem myśląc o wiązance ślubnej koniecznie weź pod uwagę jego ciężar.

Najbardziej problematyczne (czyt. najcięższe) najpewniej okażą się bukiety osadzone w tzw. mikrofonach. Mikrofon to specjalny stelaż, który wypełniany jest gąbką florystyczną nasączoną wodą, na bazie której układana jest kompozycja kwiatowa. 
Jeżeli bukiet sam w sobie jest niewielki, problemu w zasadzie nie będzie. Średnie i większe wiązanki z pewnością swoje będą ważyły, a panna młoda będzie musiała zmagać się z tym ciężarem.

Bukiet i niewłaściwe eksponowanie
Odpowiednie eksponowanie (trzymanie) bukietu przez pannę młodą to rzecz, na którą mało kto zwraca uwagę, a która jest niezwykle istotna (naprawdę, nie przesadzam).
W zasadzie sto procent przyszłych panien młodych ma odruch trzymania bukietu na poziomie klatki piersiowej (jeżeli nie wierzycie, zaobserwujcie to przy najbliższej nadarzającej się okazji).
Ni mniej ni więcej oznacza to zasłonięcie przez ręce i kwiaty całej górnej części sukni ślubnej. Na zdjęciach, ale też na żywo, wygląda to po prostu źle. Pamiętaj zatem, że bukiet powinien być trzymany na linii bioder. Nie inaczej.

Przekaż dalej tą informację – nie tylko swoim przyjaciółkom, które są jeszcze przed ślubem, ale osobom, które będą wam towarzyszyły podczas sesji zdjęciowej (z fotografem na czele). Z perspektywy lepiej widać. Osoba stojąca obok będzie mogła skorygować twoją postawę i sposób trzymania bukietu tak, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie.

Bezpieczne kwiaty
Bezpieczne, czyli przede wszystkim niebrudzące. Warto, aby przyszła panna młoda skonsultowała wybór kwiatów z florystką, która będzie się zajmowała oprawą kwiatową ślubu i wesela. Lepiej zrezygnować z kwiatów, które mogą zostawić swój pyłek na garderobie państwa młodych i ich gości. W tym przypadku na czarnej liście znajdą się choćby lilie czy tulipany.


Uciążliwy zapach

Niezwykle istotna może się także okazać kwestia intensywności zapachu. Kwiaty takie jak lilie, hiacynty czy lewkonie pachną bardzo mocno. Niektórzy to uwielbiają, inni wprost przeciwnie. W skrajnych wypadkach u wrażliwszych osób zapachy te mogą powodować zawroty czy bóle głowy. Warto dmuchać na zimne i zrezygnować ze wzbudzających skrajne reakcje roślin.

Kwiaty we włosach
Florystycznym dodatkiem, który od kilku sezonów jest bardzo modny są wianki – różnorodne pod względem wielkości jak i formy. Wybierając ten dodatek należy pamiętać, że jego zadaniem jest podkreślenie urody panny młodej, a nie jej przytłoczenie.


Druga ważna kwestia to wybór kwiatów, które będą w stanie przez długi czas zachować świeżość i ładny wygląd. Bowiem o ile bukiet ślubny po przybyciu za salę weselną zostanie wstawiony do wazonu z wodą, o tyle wianek pozostanie na głowie panny młodej przynajmniej do północy.