Artykuły powiązane

 

Na rodzimych przyjęciach weselnych, ale także innych uroczystościach, candy bary stały się codziennością. Słodkie kąciki tworzone są z pieczołowitością i dbaniem o każdy szczegół – zarówno w kwestii wszelkich dekoracji, jak i doboru samych łakoci. Organizując przyjęcie weselne zimą, koniecznie uwzględnijcie słodkości, które w swoim wyglądzie i kształcie przywołają wybraną przez was porę roku. Zobaczcie jak ogromny jest wybór i jak, nomen omen, słodko mogą wyglądać te smakołyki.

 

Nietypowe cake pops
Cake pops to kawałeczki ciasta w kształcie kulek, połączone kremem i udekorowane wedle życzeń klienta. Osadzone są na patyczkach, przez co mogą kojarzyć się z lizakami. W wydaniu świąteczno-zimowym mogą przybrać kształty przeuroczych, kolorowych bombek czy bałwankowych główek.


Inną propozycją mogą być klasyczne cake popsy, ale udekorowane iście świątecznie – w śnieżynki, choinki, postaci reniferów, etc. Skoro mowa o nietypowych cake pops – co powiecie na zmianę kształtu z okrągłego na choinki? Tak też można :)


Babeczkowe rozmaitości

     

Czyli rozmaite muffinki, cup cakes i nasze rodzime babeczkowe wypieki. W rozetkach, większe, mniejsze z wymyślnymi zwieńczeniami nawiązującymi oczywiście do świąt Bożego Narodzenia i ogólnie do zimy. Ozdobami mogą być perełki, dekoracje w kształcie choinek, gwiazdek, bałwanki, renifery, mikołajowe czapki z masy marcepanowej. Kolorystyka w bieli, błękicie, czerwieni, zieleni, złocie i srebrze dodatkowo podkreśli zimową aurę.

Ciasteczka

Oczywistą sprawą będą wypieki kruche i piernikowe. Zdobienia i kształty? Podobnie, jak w przypadku innych słodkości sprawdzą się przede wszystkim śnieżynki, gwiazdki, choinki, bałwanki, renifery, czapy mikołajowe. Jeżeli to wam nie wystarczy możecie dołączyć to powyższego towarzystwa postaci pingwinów :)