Artykuły powiązane

Jesień jest zachwycająca. Mieni się nasyconymi kolorami i na każdym kroku uwodzi niezwykłą urodą. Panny młode, które staną na ślubnym kobiercu we wrześniu, październiku lub w listopadzie będą miały do wyboru nieprawdopodobną ilość kwiatów, roślin i dodatków kojarzonych jednoznacznie z jesienią. Warto to wykorzystać myśląc o bukiecie ślubnym i florystycznych dekoracjach.

Z myślą o jesiennych ślubach i weselach przygotowaliśmy przegląd roślin i kwiatów, na które warto zwrócić uwagę rozważając kwestie bukietu ślubnego i florystycznych dekoracji.

Lawenda
To królowa lata, ale równie mocno kojarzona jest z jesiennym pejzażem. Lawenda jest niezwykle wdzięczną rośliną, która będzie idealna na bukiet ślubny, wszelkie dekoracje, ale także jako dodatek do drinków czy ozdoba słodkich łakoci.

Skromne, delikatne kwiatostany osadzone na cienkiej łodydze będą obezwładniały swoim zapachem i zachwycały swoją subtelnością.
Lawenda najpiękniej zaprezentuje się solo. Stworzy też zaskakujące i bajkowe połączenie z bawełną. Namawiam gorąco do wykorzystania lawendy jako przewodniego motywu ślubu. Nadaje się do tego idealnie

Wrzosy
Kojarzone z jesienią, choć tak naprawdę można się cieszyć ich obecnością już w tracie lata. Występują w wielu odmianach kolorystycznych – od białego, poprzez różowy, czerwony, karmazynowy, łososiowoczerwony, zielonożółty, po lilaróżowy i fioletowy.

Według niektórych wierzeń wrzos przynosi szczęście, w związku z czym wpisze się idealnie w tematykę ślubno-weselną.

Bukiety na bazie wyłącznie wrzosowych pędów (jedno lub wielokolorowych) wprawią w zachwyt swoją delikatnością. W połączeniu z innymi kwiatami stworzą spójną kompozycję.

W moim rankingu jesiennych kwiatów wrzosy, wraz z lawendą, znajdują się na samym szczycie. Warto rozważyć wykorzystanie wrzosów jako przewodniego tematu uroczystości.

Słoneczniki
Dostojny, energetyczny, uśmiechnięty słonecznik wprowadzi sporo optymizmu do wnętrza.

W bukiecie ślubnym jako pojedynczy kwiat lub w towarzystwie innych słoneczników będzie wyglądał obłędnie. Równie pięknie zaprezentuje się w dekoracjach i kompozycjach florystycznych, które udekorują stoły weselne i plener.

Dalie (georginie)
Kwiaty lata i jesieni występują w niezliczonej palecie kolorystycznej. Ich wyjątkowość polega na niezwykłej różnorodności wielkości i budowy kwiatostanu. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, pomponowe, kołnierzykowe, kaktusowe i anemonowe. Bukiet ślubny wykonany z dalii to kwintesencja jesieni.

Jeżówka purpurowa (echinacea)
Rzadko wykorzystywana w bukietach ślubnych, więc może tym bardziej warto zwrócić na nią uwagę. Niepozorna roślinka z rodziny astrowatych o białych, czerwonych, purpurowych lub różowych kwiatach połączona np. z astrami lub daliami stworzy urokliwy, niebanalny bukiet ślubny.

Nawłoć
Nawłoć kojarzę głównie z miodem. Ale skoro jest rośliną kwitnąca na pograniczu lata i jesieni, dobrze radzi sobie po ścięciu, pomyślałam, że może znajdą się chętni, żeby wykorzystać ją jako dekorację weselną. Energetyczne, żółte wiechcie przywodzące na myśl polne i ogrodowe rośliny podkreślą klimat wesela nawiązujący do natury i przyrody. Z ciekawostek – nawłoć to inaczej mimozy, o których pisał Tuwim w swoim wierszu (Mimozami jesień się zaczyna…).

Rudbekia
Kolejne żółte kwiaty z rodziny astrowatych. Ich niewątpliwą ozdobą są purpurowo-czarne koszyczki pośrodku, które otaczają podłużne, żółte płatki. Podobne do słoneczników. Można się nimi cieszyć aż do października.

Kraspedia kulista
To soczyście żółte kuleczki osadzone na delikatnych łodyżkach.

Przepiękne i niezwykle oryginalne. Kwiaty pochodzą z Australii. Kwitną od kwietnia aż do przymrozków.

Bukiet ślubny z samej kraspedii będzie jedyny w swoim rodzaju. Chcąc połączyć ją z innymi kwiatami warto wybrać te o kontrastującej kolorystyce, dzięki czemu wydobędziemy piękno cytrynowych kuleczek.

Hortensja
Królowa lata i jesieni. Przepiękne, kuliste kwiatostany stworzone z dziesiątków małych lub większych kwiatków występują dosłownie w każdym kolorze.

Zjawiskowo będzie wyglądał bukiet z samej hortensji. Wystarczy jeden kwiatostan, lub kilka chcąc uzyskać bardziej okazałą kompozycję. Fantastycznie będzie wyglądała z innymi roślinami. W sali weselnej sprawdzi się nie tylko jako dekoracja wnętrza, ale także dekoracja np. weselnego tortu.

Kasztany, żołędzie, liście, jabłka, dynie
Chcąc podkreślić klimat jesieni warto wykorzystać wszystkie jej atrybuty.

Kasztany, żołędzie, jabłka, mini papryczki, dynie czy bakłażany, kolorowe liście nawiążą do tej magicznej pory roku, która zapiera dech w piersiach i obezwładnia swoją urodą.