Artykuły powiązane

 

Dzień ślubu jest długi i pełen emocji. Co zrobić, aby przejść przez niego lekkimi stopami bez uszczerbku na ich urodzie?

Przygotowując ślubną garderobę warto brać pod uwagę to, aby była wygodna. Dotyczy to również obuwia. Odpowiednio dobrane buty zapewnią komfort, który będzie na wagę złota podczas wielogodzinnego dnia ślubu i długiej weselnej zabawy. Tylko czy może być mowa o komforcie, gdy na stopach zagoszczą szpilki?

Cudotwórczynie
Szpilki to prawdziwe czarodziejki. Kobieta w butach na wysokim obcasie zawsze wygląda świetnie. Tych kilka dodatkowych centymetrów optycznie wydłuża i wyszczupla nogi, a do tego „spina” i unosi pośladki.

Nauka chodzenia
Kobiety, które nie mają doświadczenia w chodzeniu w szpilkach na co dzień, a chciałyby założyć wysokie obcasy w dniu ślubu, koniecznie muszą poświęcić kilka godzin na naukę poruszania się w tego typu obuwiu. Warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy nauczą cię tej sztuki dość szybko i bezboleśnie.

Wybór odpowiedniego modelu
W zależności od pory roku i kreacji do wyboru będą modele zabudowane w całości, z zabudowanymi piętami i czubkami, z odkrytymi palcami (tzw. peep toe), sandałki z odkrytymi palcami i piętami, opcjonalnie sandały z odkrytymi palcami i zasłoniętą piętą.

Zabudowane obuwie (w przeciwieństwie do odsłoniętego) będzie lepiej trzymało stopę, jednak w takich modelach nogi będą bardziej narażone na otarcia i rany.

Rodzaj obcasa
Klasyczna szpilka to wysoki i cieniutki obcas, który sprawia najwięcej problemów niewprawionym w chodzeniu w tego typu obuwiu damom. Jeżeli będziesz miała wątpliwości co do wyboru właśnie takich obcasów, możesz rozważyć bezpieczniejsze rozwiązania. Obcasy szersze, proste lub rozszerzające się ku dołowi będą bardziej stabilne i dadzą ci więcej pewności siebie.

Wysokość
Wysokość będzie zależała od tego na ile jesteś zaawansowana w sztuce poruszania się w szpilkach. Buty z pięciocentymetrowym obcasem dla amatorek będą najbezpieczniejsze. Weteranki nie poczują wzniesienia i najpewniej będą miały nieodparte wrażenie, że mają na stopach płaskie obuwie.

Siedem centymetrów to już coś. Taka wysokość powinna być również w miarę bezpieczna, a sylwetka będzie wyglądała o niebo lepiej.
Dziewięciocentymetrowe obcasy – tu już mówimy o pełnowymiarowej szpilce. Jednak zakładając takie buty na ślub, trzeba albo być zaprawioną w bojach, albo wyjątkowo zdeterminowaną i odważną. Jeżeli należysz do drugiej grupy koniecznie weź dodatkową parę wygodnego obuwia na zmianę.
Prawdziwe wyżyny to obcas 10cm+. Piękne, klasyczne szpilki. Ale, żeby tak było w „zestawie” z takim obuwiem musi iść pewny krok i dobrze wyglądająca sylwetka. Zdecydowanie jest to wersja dla zaawansowanych.

Skóra czy tkanina?
Buty skórzane szybciej ułożą się na stopie, łatwiej będzie dbać o ich czystość i konserwację i najpewniej będą trwalsze i dłużej wam posłużą. Będą też droższe. Coś za coś.
Buty wykonane z tkaniny również mogą być pełne uroku. Co ważne kolor będzie można dobrać idealnie do ślubnej kreacji. Będą z pewnością tańsze, ale mniej trwałe.

Popołudniowe zakupy
Stopy wyglądają inaczej w zależności od pory dnia. Chcąc dobrze dobrać obuwie, wybierz się na zakupy po południu.

W ciągu dnia, gdy chodzimy, przemieszczamy się, stopy pracują. Po południu, w przeciwieństwie do poranka, zwykle są lekko napuchnięte i do takich stóp należy dopasować obuwie.

Rozchodzenie
Kupując nowe buty na ślub zadbaj o nie przed wielkim dniem. Chodzi o ich rozchodzenie, o to, aby stopa przyzwyczaiła się do buta, a buty dopasowały się do stóp. Dzięki temu zaistnieje spore prawdopodobieństwo uniknięcia obtarć i ran.

Akcesoria
Po pierwsze – pończochy. Aby uniknąć otarć nie zakładaj butów na gołe stopy. Pończochy zabezpieczą skórę, będą stanowiły swego rodzaju warstwę ochronną.
Koniecznie miej ze sobą zestaw różnego rodzaju plastrów. Mogą się przydać. Jeżeli nie tobie (oby nie), to może ktoś inny będzie w potrzebie.
Aby zabezpieczyć stopy przed przesuwaniem się w butach, kup specjalne żelowe wkładki. Mogą pomóc również specjalne spraye, które rozprowadza się na stopach, dzięki czemu ochronią skórę.

Na zmianę
Na wszelki wypadek weź dodatkową parę butów na zmianę. Lepiej dmuchać na zimne. Najwyżej skończy się na tym, że się przejadą w bagażniku.

Pedicure
Piękne, zadbane stopy świadczą o kobiecie. Nawet jeżeli wybrałaś zabudowany model szpilek, koniecznie przed ślubem umów się na pedicure.