Artykuły powiązane

  foto. D.Zwierzchowski

tekst: Marta Połchowska, założycielka grupy dreaMs., mezzosopranistka, absolwentka I i II stopnia szkół muzycznych, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Szczecińskim i wokalistykę na Akademii Sztuki w Szczecinie.ie.

 

 Ślub to wyjątkowe wydarzenie, dlatego warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły, aby ten piękny dzień był niezapomnianym przeżyciem. Szczególnie ważna jest muzyka, która sprawi, że klimat uroczystości zostanie podkreślony i zostanie w pamięci na całe życie. W związku z tym podpowiadamy na co zwrócić uwagę i co wybrać, aby wszystko przebiegło po Waszej myśli.

 

foto: S.Orłowski, Ziarno Czasu 

Kiedy zarezerwować oprawę?
Jeśli chcecie mieć szeroki wybór możliwości i pewność, że nikt Was nie uprzedzi, podobnie jak w przypadku sali weselnej, dj’a czy fotografa, termin oprawy muzycznej ślubu należy zarezerwować odpowiednio wcześniej.
Najbezpieczniej znaleźć usługodawcę co najmniej rok wcześniej. To pozwoli na ustalenie wszystkich szczegółów (takich jak np. repertuar) jeszcze przed gorącym okresem przedślubnym, kiedy spraw do załatwienia jest bardzo wiele. Jeśli zdecydujecie się odłożyć to na ostatnią chwilę, będziecie zmuszeni szukać zespołów z wolnym terminem. Szczególnie oblegany jest sierpień, ale także czerwiec, lipiec i wrzesień.

foto: S.Orłowski, Ziarno Czasu 

Ile i jakie utwory wybrać?
W przypadku ślubu kościelnego wykonuje się zazwyczaj sześć pieśni – na wejście, ofiarowanie, komunię, uwielbienie, wyjście księdza i na samo zakończenie, tj. na wyjście Państwa Młodych (Marsz weselny F. Mendelssohna). Jeśli ślub jest konkordatowy i dokumenty są podpisywane w trakcie lub po mszy, grany jest także dodatkowy utwór właśnie w tym momencie.
Repertuar powinien być zaakceptowany przez księdza, ponieważ nie wszystkie utwory mogą zostać zagrane w kościele. Ostatnio wiele emocji wzbudza utwór Leonarda Cohena Hallelujah, który ze względu na świeckie pochodzenie, według wielu księży nie powinien być grany w trakcie liturgii.
Do wyboru mamy: utwory liturgiczne (np. Gdy się łączą ręce dwie w imię Boże), scholowe (np. Ofiaruję Tobie Panie mój), sakralne (np. Ave Maria F.Schuberta) i popularne z tekstem religijnym (np. Halleluja – Pan w raju miłości zasiał dar, Panie Proszę przyjdź, Unoszę wzrok). Warto zorientować się wcześniej, jakie wymagania obowiązują w danej parafii i wspólnie zadecydować, jaki repertuar może zostać zagrany.

foto: S.Orłowski, Ziarno Czasu 

Na jakie instrumenty się zdecydować?
Obsada, którą wybierzecie może zostać dostosowana do stylu Waszego ślubu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie osiągnąć. Jeśli stawiacie na romantyzm i styl glamour wpisujący w klimat amerykański, warto pomyśleć o instrumentach smyczkowych, z kolei w przypadku stylu rustykalnego – najlepsza byłaby gitara.
Bardzo ważne, aby w zespole był organista lub gitarzysta, ponieważ jeśli marzy się wam anielski śpiew, akompaniament jest wtedy absolutną koniecznością.
Pamiętajcie – każdy wybór jest dobry! To jest Wasz dzień i wszystko powinno być takie, jak sobie wymarzyliście.

 

 

tel. 609 395 089
www.dreams.szczecin.pl
FB: dreaMs. by Marta Połchowska mezzosopran