Artykuły powiązane

Małe, okrągłe, kolorowe, słodkie, cieszące oczy i podniebienia. Mowa o makaronikach. Te urocze ciasteczka coraz częściej pojawiają się na rodzimych przyjęciach weselnych. Czym sobie zasłużyły na takie zainteresowanie?

Z ziemi włoskiej
Ojczyzną makaroników są Włochy, ale także Francja. Pierwotnie były spożywane głównie przez mało zamożnych mieszkańców. Z czasem trafiły na stoły monarchów, by później zyskać popularność w Europie, a także w krajach arabskich. Obecnie każdy region we Włoszech ma swój własny przepis na te łakocie.

Jak to się robi?
Makaroniki przygotowuje się z białek, cukru pudru i mielonych migdałów. To podstawowe składniki. Przepis wzbogaca się czasami masłem, mąką, miodem, drożdżami, śmietaną, czekoladą, kakao, bakaliami, przyprawami korzennymi. Zamiast migdałów dodaje się też mielone orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika czy płatki owsiane lub wiórki kokosowe. W zależności od czasu pieczenia oraz użytych składników można uzyskać dwie wersje ciasteczek – kruche lub miękkie (o konsystencji marcepana). Po ostudzeniu ciastka przekładane są kremem.

Ozdoba słodkiego bufetu
Makaroniki występują w zasadzie w każdym kolorze. Dzięki temu można w łatwy sposób dopasować te małe smakołyki do ogólnej kolorystyki wesela. Tym samym makaroniki staną się ozdobą słodkiego bufetu, przyciągną wzrok wszystkich obecnych i z pewnością będą stanowiły ogromną pokusę nie tylko dla tych, którzy lubią słodkości.

Jak podawać?
Makaroniki wymagają odpowiedniej oprawy. W całej okazałości zaprezentują się, gdy zostaną zaserwowane na kilkustopniowych paterach. Na każdym piętrze może pojawić się inny kolor ciasteczek lub też całość może być jednobarwna. Makaroniki mogą być także użyte do przyozdobienia tortu weselnego.

Z imieniem i nazwiskiem
Oprócz ozdoby słodkiego bufetu czy tortu weselnego makaroniki mogą posłużyć jako podstawa pod winietki z imionami i nazwiskami gości. Będą wyglądały uroczo, pojawiając się przy każdym nakryciu. Kolorystykę można dobrać w zależności od waszych preferencji, tematu przewodniego lub innych wyznaczników.

Słodkie podziękowanie
Makaroniki będą świetnym pomysłem na podziękowanie dla gości za przybycie na wasz ślub i wesele. Owinięte przezroczystą folią i przewiązane wstążką lub ułożone w specjalnie zakupionych pudełeczkach będą słodkim wspomnieniem najważniejszego dnia w waszym życiu.