Na dzień 23 czerwca przypada najdłuższy dzień i najkrótsza noc w całym roku, tak zwana Noc Kupały, Noc Świętojańska, Sobótka. Jeżeli wasze przyjęcia weselne odbędzie się właśnie w tym dniu, zastanówcie się nad włączeniem symboliki tego szczególnego święta do dekoracji i akcesoriów tworzących tym samym wyjątkowy klimat ślubu i wesela.
Geneza
Noc Kupały to pogańskie święto związane z przesileniem Słońca. Swoją nazwę zawdzięcza słowiańskiemu bóstwu miłości – Kupale. Około X-XI wieku kościół katolicki, po nieudanych próbach wykorzenienia obrzędów, postanowił przystosować święto do obrządków chrześcijańskich. Noc Kupały zyskała swojego patrona św. Jana Chrzciciela, od imienia którego powstała nowa nazwa - Noc Świętojańska.
Znaczenie
Noc Kupały to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości kojarzone z kolorowymi korowodami, tańcem, ogniskami, magią, wiankami. Współcześnie podejmuje się próby popularyzowania Nocy Kupały jako rodzimej odpowiedzi na amerykańskie Walentynki.
Wierzenia
Jednym z głównych symboli Nocy Kupały są wianki robione z polnych kwiatów, zbóż i ziół. Dawniej panny puszczały do wody dwa wianki ozdobione świecami. Zetknięcie się ich lub wyłowienie wianka przez kawalera oznaczało szybkie zamążpójście. Płynący wianek oznaczał zamążpójście, ale oddalone w czasie. Zaplątanie się wianka w zaroślach, utonięcie lub spłonięcie wróżyło staropanieństwo.
Kwiat paproci, który zakwita raz do roku około północy w Noc Kupały to kolejny symbol tej magicznej nocy. Mógł go odnaleźć człowiek o czystym sercu, odważny, samotnie i w milczeniu wędrujący po lesie. Znalezienie go miało gwarantować dobry los, bogactwo, siłę i mądrość.
Wianki na weselu
Chcąc wykorzystać podczas przyjęcia weselnego elementy charakterystyczne dla Nocy Kupały, będziecie mieli w czym wybierać.
Plan minimum zakłada przygotowanie wianków dla pań biorących udział w przyjęciu. Otrzymałyby je wszystkie panny, albo też (łamiąc nieco reguły) wszystkie kobiety biorące udział w przyjęciu.
Puszczenia do wody
Jeżeli lokal, w którym odbędzie się wasze wesele znajduje się blisko wody, możecie przygotować atrakcję związaną z puszczaniem wianków do wody. Będzie to fantastyczna i niebanalna niespodzianka, która z pewnością spodoba się gościom. Koniecznie poinformujcie fotografa i kamerzystę o planowanej atrakcji.
Ognisko
Ogień to jeden z symboli tej magicznej nocy. Gdy słońce już zajdzie możecie rozważyć rozpalenie ognisk. Ogień stworzy niezwykły klimat. Na etapie organizacji wesela omówcie i ustalcie z managerami lokalu możliwość zorganizowania takiej niespodzianki.
Pokaz ognia
Jeżeli nie uda się zrealizować pomysłu z ogniskiem, możecie wynająć grupy tworzące teatr ognia. Wprost stworzone na Noc Kupały!
Stroje
Jeżeli odpowiada wam klimat rustykalny, możecie nawiązać strojem do Nocy Kupały. Bardziej luźna suknia, mniej formalny strój pana młodego idealnie wpiszą się w przyjętą stylistykę.
Dekoracje
Będzie bardzo naturalne. Wykorzystajcie sezonowe kwiaty, zioła, zboża i trawy. Luźne formy, wianki, wiązanki, świece, lampiony będą odpowiednie dla przyjętej tematyki.