Artykuły powiązane

Ekologiczny styl życia zatacza coraz szersze kręgi, zyskuje coraz większe grono zwolenników i zdobywa nowe przestrzenie. W związku z tym przygotowaliśmy dla was przepis na zielony ślub i wesele. Co wy na to?

Jeżeli należycie do grona osób, dla których ekologia to nie chwilowa moda, ale sposób na życie, z pewnością będziecie zainteresowani zorganizowaniem swojego najważniejszego dnia w życiu w zgodzie z naturą.

Założenia
W organizowaniu eko ślubu i wesela chodzi o bardzo przemyślane decyzje, o dokonywanie wyborów, które wyeliminują wykorzystanie różnych produktów w nadmiarze oraz jednorazowych. Postawienie na recycling i oszczędność.

Miejsce
Wesele w plenerze będzie najbardziej eko (oszczędność energii, brak klimatyzacji). Biorąc pod uwagę nieprzewidywalną pogodę, koniecznie należy mieć opracowany plan B umożliwiający przeniesienie przyjęcia pod dach. W takim przypadku spróbujcie znaleźć lokal, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Niestety nie będzie to łatwe zadanie. Plan minimum – zadbanie o wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia w sali weselnej.

Stroje
Wybierzcie takie stroje, które po ślubie będziecie mogli wykorzystać wielokrotnie. O ile w przypadku mężczyzn będzie to stosunkowo proste, o tyle z przyszłymi pannami młodymi może być już trudniej. Jeżeli nie będziesz chciała rezygnować z białej sukni ślubnej, wypożycz ją lub kup używaną. Świetną alternatywą będzie kupienie (z drugiej ręki) kreacji, która będzie uniwersalna i po którą sięgniesz wielokrotnie przy różnych okazjach (podobnie sprawa ma się z butami). Ważną kwestią będzie zwrócenie uwagi na to, aby stroje były uszyte z naturalnych tkanin i wytworzone w naszym kraju.

Papeteria
Plan minimum to wysłanie zaproszeń drogą mailową. Jeżeli zdecydujecie się na wydruk papeterii ślubnej, wykorzystajcie papier makulaturowy.

Dekoracje
Jak we wszystkim także w kwestii dekoracji należy zachować umiar. W miarę możliwości starajcie się wypożyczyć elementy, które będą tworzyły dekorację sali. Akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, minimalistyczne w formie podkreślą ekologiczną tematykę. W przypadku pleneru możecie postawić na naturalność i wykorzystać drzewa, kwiaty i krzewy, które w danym ogrodzie się znajdują. Świece, lampiony fantastycznie podkreślą nastrój.

Kwiaty
Jeżeli będziecie chcieli mieć na swoim weselu dekoracje z kwiatów, wypożyczcie rośliny z centrów ogrodniczych. Wielkość, ilość, kolorystykę będziecie mogli dowolnie dopasować. W przypadku kwiatów ciętych, wybierzcie sezonowe. Plan minimum – kwiaty i rośliny polne.

Menu
To może być spore wyzwanie. Przede wszystkim przemyślcie kwestię ilości posiłków. Być może oprócz obiadu wystarczą (zamiast czterech) dwa dodatkowe ciepłe dania, a do tego zimna płyta i słodki kącik. Szwedzki stół jest świetnym rozwiązaniem. Każdy z gości nakłada ilość porcji według uznania i komponuje poszczególne składniki dowolnie (rezygnując z tego, czego nie lubi). Warto zdecydować się na produkty sezonowe, od lokalnych producentów, z eko upraw.
Pomyślcie o gościach, którzy mają odmienne preferencje kulinarne. Dania dla wegetarian, wegan oraz osób, które są na diecie bezglutenowej będą mile widziane.

Upominki
W ramach podziękowań dla gości przygotujcie naturalne upominki.

Słoiczki z regionalnymi przetworami, roślinki w doniczkach czy też nasiona ziół w lnianych woreczkach wpiszą się w przewodni temat.