Artykuły powiązane

 Po majowym greckim ślubie Mariny Łuczenko i Wojciecha Szczęsnego, przyjęcia w klimacie śródziemnomorskim mogą zyskać na zainteresowaniu par przygotowujących się do najważniejszego dnia w życiu.


Co istotne, aby przywołać atmosferę Grecji wystarczy uruchomić wyobraźnię, a lawina skojarzeń sama spłynie. Potem wystarczy zrealizować pomysły, które przyszły wam do głowy. My ze swojej strony podrzucamy kilka inspiracji.

Kolorystyka
Chcąc nawiązać do tematu w jak najszerszym zakresie wykorzystajcie dwa podstawowe kolory kojarzące się bezpośrednio z Grecją - biały i niebieski. Jeżeli to nie wystarczy możecie wprowadzić odcienie piasku i ciemnej zieleni.

Suknia ślubna
Oczywiście najodpowiedniejszy będzie model grecki. To ponadczasowa i klasyczna elegancja sama w sobie. Suknia charakteryzuje się odcięciem pod biustem. Góra w różnych wariacjach - asymetryczna z tkaniną na jednym ramieniu, na szerokich ramiączkach lub w wersji z odsłoniętymi ramionami. Dekolt mocno zabudowany lub w kształcie litery V. Dolna część o długości do kostek, plisowana lub gładko opadająca na nogi. Uszyta z lekkiego, zwiewnego, opływającego materiału, ze zdobieniami na linii talii i ramion. Greckie modele sukien ślubnych najpiękniej będą się prezentowały na wysokich i szczupłych pannach młodych.

Garnitur
Tutaj można zagrać kolorystyką. Pan młody powinien wybrać strój z przewagą bieli lub koloru niebieskiego.

Bukiet
Kompozycja z oliwkowych gałązek będzie niezwykle wdzięczna i podkreśli charakter stylizacji. Innym pomysłem może być bukiet w tonacji biało - niebieskiej.

Fryzura
Włosy mogą być lekko upięte lub rozpuszczone w naturalnym, ale kontrolowanym nieładzie. Pasującym dodatkiem będą ozdobna opaska (nawiązanie do laurowego wieńca) lub wpięcie we włosy gałązek oliwnych. Stylizacja raczej wyklucza welon. Jeżeli koniecznie będziesz chciała go założyć, powinien być nisko upięty i długi.

Ślubna papeteria
Na zaproszeniach, podziękowaniach, winietkach i wszelkich innych drukowanych materiałach wykorzystajcie charakterystyczne greckie białe zabudowania z niebieskimi kopułami. Innym pomysłem mogą być kolumny, oliwne gałązki, oliwki lub boginię grecką.

Dekoracje
Motywami w dekoracjach mogą być greckie kolumny, zdjęcia i grafiki przedstawiające widoki i motywy greckie, niebieskie i białe świece, kwiaty w tej samej kolorystyce, oliwne gałązki.

Catering
Śmiem twierdzić że w kuchni greckiej zasmakują wszyscy bez wyjątku. Przekrój potraw jest tak duży, że będzie można dobrać przepyszne dania zarówno dla wegetarian, jak i dla gości, którzy nie unikają mięsa. Ogromny zestaw przekąsek takich jak musaka, tzatziki, humus, do tego pita, oliwki, suszone pomidory, ser feta, dużo warzyw i oczywiście dania ciepłe – ogromne urozmaicenie i lekkość potraw to to, co w kuchni śródziemnomorskiej jest bardzo cenne. Dla łasuchów przygotujcie baklavę. Będą zachwyceni!

Toasty
Toasty na weselu w klimacie greckim najlepiej wznosić typowymi dla tego kraju trunkami. Do wyboru będziecie mieli zapewne wszystkim znane Ouzo, zdecydowanie bardziej tradycyjną od Ouzo grecką wódkę Tsipouro i oczywiście Metaxę. Zadbajcie również o osoby, które wolą lżejsze alkohole - wina będą idealne i będą się świetnie komponowały z greckimi przysmakami.

Greg Zorba
A tak naprawdę Sirtaki. Taki jest poprawny tytuł znanego wszystkim popularnego, greckiego tańca. Zaproście na wesele instruktora, który pokaże i nauczy waszych gości podstawowych kroków. Będziecie mogli wszyscy razem wykonać Sirtaki, aby uczcić grecki klimat na waszym przyjęciu.

Upominki
Z tym nie będzie żadnego problemu. W podziękowaniu za przybycie podarujcie swoim gościom słoiczki z greckimi oliwkami, malutkie butelki z grecką oliwą lub butelki z tradycyjnymi wódkami.