Artykuły powiązane

 

Przygotowując swoją ślubną stylizację, zadbajcie nie tylko o zmysł wzroku, ale także o odpowiedni zapach, którym się otulicie. Właściwie dobrane perfumy podkreślą osobowość i będą niezbędnym dopełnieniem całości. Po upływie miesięcy czy lat sięgając po flakon perfum, które wam towarzyszyły w dniu ślubu, w jednej chwili przeniesiecie się w czasie do najpiękniejszego dnia w życiu. A wszystko dzięki tak zwanej pamięci zapachowej. Dlatego warto wybrać na ślub perfumy, które będą się jednoznacznie kojarzyły tylko z tym wydarzeniem.

 

 

Stare czy nowe
Podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w kwestii zapachu ślubnego brzmi czy zamierzasz poszukać nowego zapachu specjalnie na dzień ślubu (będzie ci się później jednoznacznie kojarzył z tymi wyjątkowymi chwilami) czy też pozostaniesz przy perfumach, których aktualnie używasz. Jeżeli odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi twierdząco przechodzimy do kolejnego etapu rozważań.

Orientalne czy cytrusowe
Perfumy dzielimy na kilka podstawowych grup zapachowych. Są wśród nich m.in. kompozycje cytrusowe, kwiatowe, orientalne i aldehydowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego zapachu zastanów się, które kompozycje są ci najbliższe, w których czujesz się najlepiej. Perfumy cytrusowe są świeże, lekkie, kojarzone z młodością i aktywnością. Kwiatowa grupa jest świeża, delikatna i bardzo kobieca, idealna na dzień. Orientalne zapachy to ciężkie, trwałe i wyraziste nuty, zdecydowanie na wieczór. Kompozycje aldehydowe opierają się na syntetycznych tworzywach, do tej grupy należy m.in. kultowy Chanel Nr 5.

Przed zakupieniem
Wybierz kilka zapachów, które przypadły ci do gustu i w perfumerii poproś o ich próbki. Jednemu zapachowi poświęć przynajmniej jeden dzień. Otul się nim, zobacz jak się rozwija w ciągu upływających godzin i czy kolejne odsłony perfum ci odpowiadają. Być może nuty, które urzekły cię w pierwszej chwili, po dłuższym czasie zaczną cie drażnić.

 

 

Perfumy czy woda?
Wszelkie pachnidła dzielimy na kilka grup. Najbardziej skoncentrowaną postacią są perfumy (parfum). Zawierają od 20 do 43% olejków zapachowych. Kolejną będą wody perfumowane (eau de parfum), w których zawartość olejków to 10 do 20%. Ekstrakt zapachowy w wodach toaletowych (eau de toilette) to zaledwie 5 do 10%. Zawartość użytych olejków będzie związana po pierwsze z trwałością zapachu (im wyższy procent, tym zapach trwalszy). Po drugie będzie to miało bezpośredni wpływ na koszt produktu. Stąd właśnie cena flakonika perfum będzie sporo wyższa niż wody toaletowej.

Wiosna, jesień, zima
Zapach warto wybrać w zależności od tego w jakim miesiącu będziecie się pobierać. Z wiosną i latem lepiej będą się komponowały zapachy lekkie, kwiatowe i owocowe. Jesienią i zimą możesz sięgnąć po cięższe, słodkie, ciepłe, kompozycje, które otulą cie niczym puchowy koc. Jest także grupa zapachów uniwersalnych, które będą idealne na każdą porę roku.

 

 

Kwiaty i zapach
Jeżeli w twoim bukiecie (a być może także w wianku) będą rośliny o silnym, zdecydowanym zapachu, konieczne będzie zgranie perfum z zapachem wybranych kwiatów. Ocalić od zapomnienia
Warto zostawić choć trochę perfum na pamiątkę. Bywa dość często, że firmy wycofują z produkcji niektóre zapachy. Chcąc od czasu do czasu powrócić do dnia ślubu i powspominać te wspaniałe chwile, warto mieć w zanadrzu wehikuł czasu w postaci ślubnego zapachu. Może kupisz specjalnie w tym celu dodatkowy flakon perfum?