Artykuły powiązane

 Pałac Panorama – dawniej Schutzenhaus (Dom Strzelecki) został zbudowany w 1861 roku,jako siedziba dla Bractwa Kurkowego, które istniało w Stargardzie od średniowiecza. Pałac służył Bractwu jako miejsce spotkań i zebrań, ale również organizowano w nim słynne w całej okolicy bale, festyny, zabawy i koncerty.

 Po Drugiej Wojnie Światowej pałac został przejęty przez miasto, a następnie od 1958 roku wydzierżawiony Lidze Obrony Kraju. Wówczas w sali balowej urządzono kino „Panorama”, a w budynku mieściły się mieszkania czynszowe, biura i sale wykładowe L.O.K. W 1970 roku zawalił się strop sali kinowej, po czym rozebrano ją i od tej pory pałac stopniowo popadał w ruinę.

 Obecnie trwają prace renowacyjne pod nadzorem Konserwatora Zabytków, które mają na celu doprowadzenie pałacu, wraz z ogrodem, do dawnej świetności z epoki XIX wieku. Odnowieniu i odtworzeniu poddane zostały wszystkie elementy konstrukcyjne, pokrycie dachu, obróbki blacharskie, rynny, elewacje, stolarka okienna i drzwiowa, tynki wewnętrzne, posadzki, sztukateria, kominki, wszystkie instalacje i przyłącza oraz ogrodzenie.

 Pałac zostanie umeblowany w stylowe meble oraz wyposażenie wnętrz z epoki XIX wieku tak, by nadać mu odpowiedni styl i klimat tamtych lat.

Pałac „Panorama” od sierpnia 2005 roku staje się na powrót miejscem organizacji imprez towarzysko-kulturalnych takich jak: wesela, komunie, studniówki, zabawy karnawałowe i okolicznościowe, koncerty etc.

 Inwestorem przedsięwzięcia jest stargardzka firma P.H. „Szach”- sklepy „Szach- Awans” (ul. Słowackiego 22, Stargard Szczeciński) oraz „Mouse- Euro-Styl” (ul. Piłsudskiego 90, Stargard Szczeciński).

Wszelkie informacje dotyczące organizacji imprez można uzyskać pod numerami telefonów 091 577 06 26 oraz 0 608 21 13 13.

Serdeczne podziękowania chcielibyśmy skierować do wszystkich naszych klientów, dzięki którym możliwe jest przywrócenie dawnego blasku Pałacowi „Panorama”.

Elżbieta i Krzysztof Dybowscy