Artykuły powiązane

Organizacja ślubu i wesela to skomplikowane zadanie logistyczne. Wie o tym każdy ślubny konsultant i wszyscy, którzy ten uroczysty dzień mają już za sobą. O czym absolutnie nie wolno zapomnieć przystępując do realizacji swojego marzenia? Oto ślub w pigułce.

Mnogość spraw związanych
z organizacją uroczystości może przytłoczyć większość narzeczonych, którzy planują stanąć na ślubnym kobiercu. Może się tak stać, jeżeli nie korzystają oni z usług profesjonalnej agencji wedding plannerowej lub jeżeli nie zajmowali się nigdy podobnymi przedsięwzięciami. Dla nich wszystkich spróbujemy wytypować sprawy, o których należy pamiętać bezwzględnie.

Od czego zacząć?
Najistotniejszymi kwestiami są te związane z formalnościami. Bez tego ani rusz. Pytaniem, od którego należy wyjść, to rodzaj ceremonii, którą zamierzacie zawrzeć (ślub kościelny, cywilny, konkordatowy). O tym, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie je dostarczyć dowiecie się w biurze parafialnym lub/i w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Lokal
To dugi z najważniejszych punktów. Jeżeli macie z góry upatrzoną restaurację, najlepiej jak najszybciej umówić się na spotkanie z managerem (nawet wstępne, bez zobowiązań). Dzięki temu zapoznacie się bliżej z ofertą weselną, warunkami cenowymi, ewentualnymi gratisami (dekoracja, tort, chleb weselny, etc.). Jeżeli oferta przypadnie wam do gustu, będzie można od razu zrobić wstępną rezerwację (oczywiście pod warunkiem, że macie już wybraną datę ślubu i ustalony termin w kościele czy też w USC).
Jeżeli nie wiecie, który lokal wybrać, należy zacząć od ich wstępnej weryfikacji. Punktem wyjścia niech będzie przybliżona ilość gości. Mając te dane, łatwiej będzie stworzyć listę lokali, które wchodzić będą w zakres waszych zainteresowań. Następnie prześledźcie strony internetowe wybranych miejsc, poszukajcie informacji na ich temat na forach ślubnych, podpytajcie znajomych, a potem umówcie się na spotkania. Na podstawie zebranych informacji z pewnością będzie wam łatwiej podjąć ostateczną decyzję.

Oprawa muzyczna wesela
Żadne wesele nie odbędzie się bez muzyki. Jak zatem wybrać dobry zespół lub prezentera? Po pierwsze musi on spełniać wasze oczekiwania. Ważny jest dobry kontakt z przedstawicielem zespołu lub dj'em. Jeżeli na pierwszym spotkaniu czujecie, że nie możecie się dogadać, że na „dzień dobry” pojawiają się problemy, lepiej dać sobie spokój i szukać dalej. Warto (podobnie, jak w przypadku lokali) poszukać opinii na forach ślubnych. Z pewnością wasi znajomi stosunkowo niedawno brali ślub lub właśnie się do niego przygotowują – podpytajcie ich o zdanie. Może podsuną wam jakieś kontakty. Na oprawie muzycznej raczej nie powinno się oszczędzać. Oprócz jedzenia, muzyka jest najważniejszą ze składowych udanego przyjęcia. Pamiętajcie o tym.

Kreacje dla niej i dla niego
Wizyta w salonach ślubnych to kolejny krok, jaki należy wykonać. Wybranie odpowiedniego modelu sukni ślubnej zazwyczaj nie jest proste i zanim przyszła panna młoda zdecyduje się na konkretną kreację, upłynie sporo wody w rzece ;). Dlatego nie należy zwlekać z wyprawą do domów mody ślubnej. Zresztą – dla nas kobiet wybieranie, przymierzanie, dopasowywanie to czysta radość i przyjemność. Zwłaszcza, gdy robi się to z najlepszą przyjaciółką lub z ukochaną mamą.
Panowie także powinni zebrać się w sobie i zacząć szukać odpowiedniego stroju dość wcześnie. Na wybrany model, szyty na zamówienie w profesjonalnych domach ślubnej mody męskiej, należy czekać kilka miesięcy (podobnie, jak w przypadku sukni dla panny młodej). Pamiętajcie również o dodatkach dla niej i dla niego. To dopełnienie całości.