Artykuły powiązane

  Lasery frakcyjne są najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w medycynie estetycznej. Przynoszą spektakularne wyniki w terapiach skóry, bez tworzenia rozległych ran i bez dłuższego wyłączania pacjentów z aktywności życiowej.

Laseroterapia frakcyjna
Inaczej niż stosowane do tej pory urządzenia, laser frakcyjny nie działa jednorodnie na całą powierzchnię skóry, ale naświetla ją tysiącami mikroskopijnych impulsów. W ten sposób wytwarza w skórze mikrokolumny, pozostawiając wokół nich siatkę zdrowej, nienaruszonej skóry. W zależności od rodzaju zastosowanego lasera, mikrokolumny powstałe po zabiegu złożone są z tkanki martwej (po jej przegrzaniu) lub pozostają puste (po odparowaniu). Zdrowa tkanka z sąsiadującego obszaru szybko zarasta je, wytwarzając nową skórę.
Dzięki temu osiągamy dwa ważne efekty:

  • mniejsze dolegliwości pozabiegowe (bo zabieg powoduje mniejszy uraz), 
  • szybsze gojenie, czyli krótszy czas powrotu do aktywności zawodowej (ponieważ zdrowe obszary skóry otaczające kolumny nekrotyczne bardzo przyspieszają ich gojenie).

Konsekwencją fragmentarycznego naświetlania jest konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu tak, by odpowiednio duża część powierzchni została poddana działaniu lasera. Podczas jednego zabiegu działamy na kilka do kilkudziesięciu procent powierzchni skóry.

Lasery ablacyjne oraz nieablacyjne
Wśród laserów frakcyjnych wyróżniamy obecnie dwie zasadnicze grupy urządzeń, różniące się nieco sposobem działania oraz osiąganymi efektami. Historycznie pierwszą generację stanowiły lasery erbowe, dające światło w zakresie bliskiej podczerwieni (rzędu 1500 nm), jak np. Fraxel oraz Mosaic. Wywoływały one mikrokolumny oparzeń, ale nie odparowywały całkowicie naświetlanej tkanki. Obecnie rozwijane kolejne generacje laserów frakcyjnych wykorzystują lasery na dwutlenek węgla, dające światło o znacznie dłuższej fali rzędu 10 200 nm (średnia podczerwień). Są one znacznie bardziej agresywne i penetrują tkankę nawet do głębokich warstw skóry właściwej (do 2 mm). Lasery te - m.in. Fraxel RePair lub SmartXide, odparowują tkankę i wywołują punktowe udary termiczne w głębi skóry, które wywołują pożądane procesy odnowy i rekonstrukcji głębokich warstw skóry.

Efekty laseroterapii frakcyjnej, cykl terapii
Efekty terapii widoczne są w dwóch etapach: początkowo odnowa, wygładzenie i napięcie skóry, zaś w drugim etapie - po upływie dwóch miesięcy także poprawa jej jakości i gęstości.
W efekcie zabiegu dochodzi do intensywnej produkcji nowego kolagenu i elastyny. Decydują one o jędrności i gęstości skóry, w tym także tych jej fragmentów, które nie zostały bezpośrednio naświetlone wiązką lasera.
W przypadku zabiegu laserem ablacyjnym (na CO2 - RePair, SmartXide), po zabiegu uzyskujemy efekt całkowitej odnowy skóry w punktach poddanych naświetlaniu. Terapia ta umożliwia więc stopniową odnowę całej powierzchni skóry, co jest szczególnie atrakcyjne dla osób z wyraźnymi cechami starzenia.
Ponieważ ilość mikrokolumn jest bardzo duża, gojenie wywołuje także efekt napięcia skóry, podobny, jak przy zabiegu liftingu. Dlatego zabiegi laserami frakcyjnymi przy mniej agresywnych parametrach są często stosowane do przygotowania skóry twarzy przed wielkim wyjściem.

Przygotowania, zabieg i postępowanie po zabiegu
Zabiegi laseroterapii frakcyjnej wymagają znieczulenia miejscowego. Najczęściej wystarczające będzie zastosowanie kremu znieczulającego, np. Emla. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzmiała. W przypadku najbardziej agresywnych zabiegów należy liczyć się z 2-3 dniowym wyłączeniem z pracy z powodu intensywnego rumienia. W kolejnych dniach jest on mniejszy i z powodzeniem maskowany kosmetykami.

Lasery frakcyjne w terapii blizn i rozstępów
Szczególnie interesujące efekty przynosi zastosowanie laserów frakcyjnych do leczenia blizn i rozstępów. Są one trudne do leczenia tradycyjnymi metodami, którymi dotychczas osiągaliśmy efekt osłabienia widoczności, ale nie całkowitego ustąpienia defektu. Lasery frakcyjne dają wyjątkowo dobre efekty leczenia blizn, zarówno pourazowych, jak i potrądzikowych. W wielu przypadkach osiągamy całkowity zanik blizn, niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą.

Laseroterapia frakcyjna jest nowym obszarem medycyny estetycznej, oferującym bardzo interesujące możliwości dla osób pragnących poprawić jakość skóry. Warto zauważyć, że leczenie opiera się wyłącznie na stymulowaniu organizmu do odpowiedniego działania własnymi siłami i nie jest związane z podawaniem jakichkolwiek zewnętrznych materiałów medycznych.
dr Ilona Osadowska, chirurg

Wskazania do zabiegu laserami frakcyjnymi:

  • blizny pourazowe i potrądzikowe,
  • rozstępy,
  • potrzeba odmłodzenia twarzy - osłabiona kondycja skóry,
  • nadmiernie poszerzone pory skóry,
  • inne zagłębienia i nierówności skóry,
  • zmiany starzeniowe i fotostarzeniowe skóry,
  • zmiany pigmentowe typu melazma.

Przeciwwskazania:
Zabiegów nie należy wykonywać, gdy zachodzi jedna z poniższych sytuacji:

  • niezaleczone infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze w miejscu przeznaczonym do leczenia,
    na powierzchni skóry znajdują się zmiany skórne o charakterze złośliwym, lub istnieje podejrzenie, że mogą być złośliwe,
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • choroba nowotworowa,
  • wypełniacze obecne w miejscu przeznaczonym do zabiegu.