Artykuły powiązane

 Jesień to dobra pora dla wielu zabiegów upiększających oraz likwidacji wielu problemów estetycznych. Odżywiamy przesuszoną skórę, usuwamy plamy posłoneczne. Możemy wrócić do zabiegów laseroterapii, jak fotoodmładzanie oraz usuwanie zbędnego owłosienia. Możemy także rozpocząć leczenie żylaków by dobrze przygotować się do przyszłego sezonu.

Likwidacja plam i przebarwień posłonecznych. Nadmierne opalanie wywołuje ciemne plamy na skórze. Występują one najczęściej na twarzy, przedramionach, szyi, dekolcie. Przebarwienia są wynikiem częstego i nadmiernego wystawiania na promienie słoneczne, ale mogą także występować na podłożu hormonalnym. Najskuteczniejszą terapią likwidującą przebarwienia są zabiegi Cosmelan. Usuwają je one skutecznie, bez względu na rodzaj i pochodzenia. W 98 na 100 przypadków Cosmelan redukuje intensywność plam o 95%. Kuracja składa się z kilku elementów - najpierw zabieg w gabinecie lekarskim, następnie terapia w domu dermokosmetykami otrzymanymi od lekarza przez okres 3 miesięcy. Zabieg jest bezpieczny i nie grozi żadnymi powikłaniami. Jest odpowiedni dla każdego fototypu skóry. Po zakończeniu kuracji trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli bowiem zaniedbamy ochrony, a organizm ma skłonności do powstawania przebarwień - plamy mogą powstać ponownie.

Laserowe usuwanie plam, fotoodmładzanie. Do usuwania plam pochodzenia słonecznego mogą być także zastosowane zabiegi laserowe. Polegają one na poddaniu skóry naświetlaniu impulsami światła o odpowiednio dobranej energii oraz długości fal. Oprócz usunięcia plam dają one wyraźne efekty odmładzające. Laserowe fotoodmładzanie to bardzo korzystne i uniwersalne zabiegi, jedyne, które jednocześnie usuwają plamy i przebarwienia skóry, leczą uszkodzenia słoneczne, poprawiają fakturę skóry oraz stymulują powstawanie nowego kolagenu. Po zabiegach skóra robi się napięta i odmłodzona, znikają drobne siatki zmarszczek, zaś głębsze bruzdy ulegają spłyceniu.

Epilacja, czyli trwała depilacja. Marzenie wielu kobiet używających wosku czy przyborów do golenia. Epilacja jest możliwa i daje znakomite efekty. Prowadzona jest ona w cyklu zabiegów, wymaga nieco cierpliwości i w krótkiej perspektywie nie jest metodą najtańszą. Jest za to skuteczna i wygodna, a w dłuższej perspektywie także bardzo ekonomiczna. W efekcie zabiegów następuje pełne usunięcie niechcianego owłosienia we wszystkich obszarach, na których sobie tego życzymy. Najczęściej depilujemy pachy, pachwiny, brodę i wąsik, przedramiona, łydki, pośladki. Uzyskany stan jest trwały i ostateczny, włosy już więcej nie odrosną. Laserowa epilacja usuwa nawet włosy grube i mocne, np. regularnie golony męski zarost.

Intensywne odżywienie i nawilżenie skóry. Po słonecznej porze roku nasza skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia. Jedną z najskuteczniejszych i szybko działających metod jest mezoterapia. Metoda polega na podawaniu niewielkich dawek substancji leczniczej bezpośrednio do wnętrza skóry. Zabiegi wykonywane są jako iniekcje bardzo cienką igłą, o średnicy rzędu 0,3 mm, aplikowane co kilka milimetrów. Mezoterapią rewitalizujemy skórę i poprawiamy jej kondycję, najczęściej w okolicach twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Na twarzy wygładzamy delikatne zmarszczki, odżywiamy skórę zwiotczałą i scieńczałą. Możemy także zastosować koktajle ściągające rozluźnioną skórę. Koktajl dobieramy indywidualnie do potrzeb występujących u danej osoby. Stosujemy leki o działaniu pobudzającym ukrwienie, nawilżającym, stymulujące metabolizm i zwiększające produkcję kolagenu. Podajemy m.in. witaminy, wyciągi z fibroblastów, preparaty krzemionki, NCTF. Od niedawna stosujemy nowy materiał Restylane VITAL zawierający stabilizowany kwas hialuronowy, stworzony specjalnie do mezoterapii. Charakteryzuje się on stosunkowo długim, okresem działania oraz bardzo dobrymi efektami w zakresie ujędrniania skóry.

Likwidacja pierwszych zmarszczek. W przypadku pojawienia się znaczniejszych zmarszczek, gdy łagodnie działające metody fotoodmładzania i mezoterapii nie będą wystarczające, możemy zastosować bardzo dobrze działające toksynę botulinową oraz materiały z rodziny Restylane. Pomocne będą także średnio i głęboko działające peelingi lekarskie, które stosujemy w cyklu zabiegów.

Jesienią usuwamy żylaki. Jesień jest także dobrą porą do usunięcia nieładnych zmian na nogach - żylaków lub siatek żylnych. Można je skutecznie leczyć na wszystkich etapach rozwoju schorzenia, jednak najlepiej jest zapobiegać im lub podjąć leczenie możliwie wcześnie. Kiedy zauważymy na skórze nowe pajączki, lub zauważymy że powiększają się niewielkie już istniejące, najprawdopodobniej będzie można je usunąć nieoperacyjną metodą obliteracji (skleroterapii). Jej zaletą jest niewielka urazowość oraz ambulatoryjny tryb wykonywania zabiegów. W efekcie terapii zmiany znikają zarówno siatki żylne jak i większe żylaki. Podczas leczenia trzeba będzie zachować nieco cierpliwości, ponieważ cały cykl trwa kilka do kilkunastu tygodni.

Jesień i zima to najlepszy czas, by poddać się wielu kuracjom. Niektóre z nich składają się z cyklu zabiegów, dlatego warto już teraz przygotować się, by powitać wiosnę z piękną cerą i gładkimi nogami.

dr Ilona Osadowska, chirurg