Niezwykła popularność jabłek bierze się między innymi stąd, żę są one dostępne we wszystkich strefach klimatycznych przez okrągły rok. Owoce dojrzewają od późnego lata do późnej jesieni. Przechowywane w odpowiednich warunkach nie tracą swych walorów smakowych i odżywczych nawet przez dziesięć miesięcy. Szczególnie smaczne są jesienią.
Wyjątkowe jest także bogactwo odmian jabłek - ponad dziesięć tysięcy. Różnią się one nie tylko wielkością, kształtem i barwą, ale także smakiem oraz aromatem. Twarde, słodkie i soczyste jada się na surowo, ponieważ wolno się rozgotowują. Z kolei owoce kwaśne i mało soczyste nadają się na przetwory i do wypieków. Największe zastosowanie mają tak zwane odmiany stołowe o pośrednich właściwościach. Jada się je na surowo, dodaje do potraw, a także przetwarza.
Często się mów, że spożywanie dwóch jabłek dziennie pozwala zachować zdrowie. Jest w tym bardzo dużo racji. Jabłka to kopalnia witamin, błonnika i innych substancji odżywczych wzmacniających układ odpornościowy. Są skarbnicą węglowodanów prostych, które bardzo szybko przenikają do krwi i stanowią zastrzyk energii. W owocach tych występuje wyjątkowa kombinacja witamin C i P oraz magnezu, które uelastyczniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając miażdżycy. Zawartość witaminy C w poszczególnych odmianach jabłek jest jednak bardzo różna. Najwięcej mają je antonówki i grochówki, najmniej odmiana landsberska i starking. Szczególnie dużo witaminy C gromadzi się w owocach dojrzewających na drzewach od strony południowej. Składniki mineralne obecne w jabłkach to między innymi żelazo i potas, które mają właściwości odkwaszające. Dlatego owoce te są szczególnie polecane osobom spożywających duże ilości produktów mięsnych i zbożowych. Poza tym gryzienie twardego jabłka wzmacnia dziąsła. Jednak wbrew obiegowej opinii zjedzenie tego owocu przed snem nie zwalnia z obowiązku umycia zębów, ponieważ zawarte w nim cukry są pożywką dla żyjących w jamie ustnej mikroorganizmów i przyczyniają się do rozwoju próchnicy.
Najsłynniejszymi potrawami z jabłek są ciasta. Austriacki strudel oraz angielska szarlotka po raz pierwszy upieczona pod koniec XVIII wieku na cześć królowej Charlotte, żony króla Jerzego III. Smakoszom na całym świecie znany jest też francuski jabłecznik (tzw.cydr) i destylowane z niego brandy - calvados.