Artykuły powiązane

Ciepłe miesiące to czas, na który czekamy z utęsknieniem. Długie dni, słońce, spotkania z przyjaciółmi, relaks, wypady nad morze, jeziora. W momencie, gdy my korzystamy w pełni z uroków lata, nasze włosy są narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować, że jesienią ich stan znacznie się pogorszy.

Promienie słoneczne, morska woda, chlor, wiatr - to wszystko nie sprzyja włosom. Dlatego po powrocie z wakacyjnych wojaży koniecznie zadbaj o swoją czuprynę. Od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę, czego unikać?

Oczyszczenie
Na włosach sukcesywnie gromadzą się resztki kosmetyków pielęgnacyjnych, stylizacyjnych, ale także choćby pozostałości po morskich kąpielach. Dlatego też raz na jakiś czas należy porządnie oczyścić pasma z tych nagromadzeń. Wystarczy użycie oczyszczającego szamponu. Włosy umyj dwukrotnie. Jeden raz z pewnością będzie niewystarczający.

Nawilżenie
Po letnich miesiącach włosy potrafią być mocno wysuszone, dlatego należy zapewnić im konkretne nawilżenie. Sięgnij po maski silnie regenerujące, które należy stosować tak długo, aż zauważysz, że cel został osiągnięty. Najlepszy efekt uzyskasz używając dużej porcji maski na suche lub mokre włosy przed myciem. Po nałożeniu kosmetyku, załóż foliowy czepek, owiń głowę ręcznikiem i poczekaj około pół godziny. Potem umyj włosy dobrze spłukując kosmetyki letnią wodą i nałóż maskę lub odżywkę.

Oleje
Jeżeli twoje pukle są suche, zniszczone, puszące się, oleje mogą zdziałać cuda. Jedynym wyzwaniem będzie dobranie odpowiedniego oleju. Najlepiej zacząć od oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy słonecznikowego. Poobserwuj czy po zabiegu włosy są bardziej zdyscyplinowane, przyjemniejsze, gładsze w dotyku. Jeżeli tak, oznacza to, że olej im służy. Używaj oleju podobnie jak maski i tak długo, jak włosy będą tego wymagały.

Podcinamy końcówki
Dzięki temu prostemu zabiegowi fryzura może odzyskać objętość. Zwykle wystarcza skrócenie włosów o dwa-trzy centymetry

Kolor
Zniszczone włosy to oznaka, że nie dzieje się z nimi dobrze. Jeżeli w takiej sytuacji zdecydujesz się na koloryzację, to tylko pogorszysz ich stan. Najlepszym wyjściem będzie pozostawienie pukli w spokoju do momentu, gdy ich stan się poprawi. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez koloryzacji włosów, zdecyduj się na łagodniejsze zabiegi, które subtelniej obejdą się z twoją czupryną.

Garść podpowiedzi
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Warto suszyć włosy naturalnie, bez użycia suszarki.
  • Każdorazowo przed umyciem rozczesz włosy.
  • Mokrym włosom oszczędź mocnego wycierania w ręcznik. Nadmiar wody wyciśnij. To wystarczy.
  • Włosy lepiej rozczesywać na sucho. Mokre są bardziej narażone na uszkodzenia.
  • Pamiętaj, że włosy mówią o stanie twojego zdrowia. Jeżeli są w bardzo złej kondycji czy wypadają, warto zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.