Artykuły powiązane

Make-up ślubny to sztuka wyższych lotów. Doświadczona wizażystka nie tylko zna tajniki dobrego makijażu i wszelkie triki, które spowodują „efekt wow”, ale dysponuje całą gamą profesjonalnych kosmetyków, dzięki którym makijaż przez długi czas zostanie nie naruszony. O tajemnicach niecodziennego makijażu rozmawiam z Anną Ścibior-Butrym – wizażystką, stylistką i koordynatorką Ślubnych Metamorfoz.

 

SM:Czym charakteryzuje się dobry makijaż ślubny i jakie powinien spełnić zadania?
AŚB: Makijaż ślubny to często dopełnienie wymarzonego wizerunku panny młodej. Istotne jest, żeby tworzył estetyczną całość z fryzurą, biżuterią i oczywiście z suknią. Ważny jest temperament panny młodej, który jest wskazówką czy zaproponować wyrazisty czy bardziej subtelny makijaż. Indywidualne aspekty urody podpowiadają czy make-up powinien być wykonany kosmetykami matowymi, satynowymi, czy można użyć rozświetlacza, skonturować rysy twarzy, skorygowć rozstawienie oczu czy bardziej podkreślić oko czy na przykład usta.

Czym różni się makijaż ślubny od dziennego?
Makijaż ślubny nazywam wielozadaniowym. Łączy w sobie świeżość nieskazitelnego makijażu dziennego z wieczorowym. Musi przetrwać chwile wzruszenia, zróżnicowane warunki pogodowe, dziesiątki zbliżeń składających życzenia gości i oczywiście całonocne szaleństwa na parkiecie. Wykonanie takiego makijażu to naprawdę nie lada sztuka.

Dlaczego lepiej nie robić makijażu ślubnego samemu?
Panny młode dużo czasu poświęcają na wybór odpowiedniej fryzury, a często wyborowi odpowiedniego makijażu poświęcają niewiele czasu. Zdecydowanie odradzam robienie makijażu ślubnego samemu! Po pierwsze dzień ślubu jest bardzo wyjątkowy, także ze względu na wielość spraw, które panna młoda musi kontrolować i element stresu, który nie sprzyja skupieniu się na szczegółowym i perfekcyjnym wykonaniu makijażu. Po za tym warto zaufać profesjonalnym technikom i trikom znanym wizażystom. Wtedy makijaż ślubny ma wielkie szanse być chwilą relaksu przed tym ważnym życiowym momentem.

Jak długo trwa wykonanie profesjonalnego makijażu przez wizażystkę?
Bardzo różnie. Kiedy jestem o to pytana najczęściej odpowiadam, że około godziny. Tyle czasu zazwyczaj wykonuję makijaż ślubny. Make-up próbny trwa nieco dłużej. A to dlatego, że trzeba "wyczuć" intensywność makijażu oka i poświęcić trochę czasu na rozmowę o wzajemnych oczekiwaniach i możliwościach. Bywa, że w dniu ślubu pannę młodą maluję około godziny, a inne makijaże okazjonalne (mama, świadkowa, goście etc.) ze względu na ograniczenia czasowe około 20-30 minut/osobę. I to też jest makijaż w stu procentach profesjonalny. Tu potrzeba doświadczenia i wprawnej ręki :)

Przejdźmy do spraw bardziej przyziemnych. Jakie są koszty takiej usługi?
Koszt makijażu ślubnego zazwyczaj zawiera koszt makijażu próbnego. Jeśli wykonujemy go w Szczecinie cena kształtuje się na poziomie 200-250 złotych łącznie. Ta sama usługa na przykład we Wrocławiu kosztowałaby jeszcze raz tyle.

Czy makijaż próbny jest w istocie tak ważny? Dlaczego warto go zrobić?
Często dzwonią do mnie panie, które były już na jakimś makijażu próbnym i nie były zadowolone z efektu. To najlepszy dowód na to, jak istotne jest przetestowanie wizażystki i pomysłów makijażowych. Liczą się wzajemne oczekiwania, możliwości, a nawet chemia pomiędzy profesjonalistą, a jego klientką, która albo jest albo jej nie ma.

 

                                                            fot. wideframe.pl

Co panna młoda powinna mieć ze sobą w ślubnym niezbędniku?
Warto mieć ze sobą: chusteczki higieniczne, puder transparentny z płatkiem kosmetycznym w środku, bezbarwną pomadkę lub balsam do ust, a jeśli decydujemy się na intensywne koloru na stach musimy mieć go ze sobą do uzupełnienia. Swoim klientkom zawsze przeprowadzam ekspresowe szkolenie jak ratować ślubny makijaż, ale prawda jest taka, że dobrze wykonany nie powinien takiej pomocy wymagać.

Do czego dobiera się kolorystykę makijażu?
Do tęczówki oka, koloru włosów, biżuterii, sukni i oczywiście tzw. koloru przewodniego ślubu.

Czy często proponujesz swoim klientkom to, co jest najbardziej modne w danej chwili?
Kompletując kufer wizażyści sezonowo dodają to i owo zgodnie z obowiązującymi trendami, ale w makijażu ślubnym podstawa to przede wszystkim indywidualne podejście. Bardziej liczą się oczekiwania i to, co pasuje do panny młodej niż to, co jest obecnie najbardziej na czasie. Z własnych obserwacji zauważam, że coraz częściej panny młode stawiają na wyraziste oko. Wyraziste nie koniecznie oznacza mocne (co najczęściej kojarzy się np ze smoky eye). Można pomalować subtelnie i elegancko zaznaczając odpowiednio światłocień i kontur oka. Trzeba się znać na rzeczy:)

                                                         fot. lukaszpopielarz.pl

O czym warto jeszcze pamiętać?
Warto pomyśleć o wyborze wizażysty około pół roku przed ślubem i nie zostawiać poszukiwań na ostatnią chwilę. Druga sprawa to poślubne sesje fotograficzne. Czasem panny młode decydują się wykonać makijaż same. W mojej ocenie to błąd. Makijaż do sesji zdjęciowej to także rzecz specjalna. Wydając pieniądze na sesję, która ma być pamiątką na całe życie, warto wliczyć w nią koszt makijażu, by wyglądać nieskazitelnie i mieć pięknie podkreśloną urodę.