Autor Wątek: Wymiana dowodu  (Przeczytany 1776 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nuage
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Kobieta
Wymiana dowodu
« dnia: 22 Sierpnia 2010, 17:31 »
Proszę o pomoc bo się zgubiłam. Otóż niedługo bierzemy ślub i będę musiała wymienić dowód ze wzgl. na zmianę nazwiska. Mniej więcej w tym samym czasie przeprowadzamy się d naszego nowego mieszkanka. I teraz pytanie - jak to rozegrać żeby nie wymieniać dwa razy dowodu, ale żeby wszystko miało ręce i nogi? Słyszałam że zawsze mam 14dni na wymianę tego dokumentu od zaistniałych okoliczności, czy tak jest?
I jeśli chciałabym zameldować się w nowym miejscu kilka dni po ślubie jeszcze na stare nazwisko to czy to w ogóle legalne? Tak samo, czy jeśli przemelduję się kilka dni przed ślubem to czy mogę wziąć ślub na "nieaktualnym" dowodzie?

Offline lolalola

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6788
  • data ślubu: 02.10.10
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpnia 2010, 17:59 »
Tęż się nad tym wszystkim zastanawiałam i...
Mimo iż zmieniłam zameldowanie nie wymieniłam dowodu. Dostałam tez na stary dowód papiery z urzędu stanu cywilnego, które zniosłam księdzu.
Pani w urzędzie powiedziała,że ona nie zawiera stanowiska w tej sprawie( pytałam ja o to), ona tylko wystawia dokumenty na podstawie mojego starego dowodu i zaświadczenia o zmianie meldunku.
Także teraz uważam,że nie ma sensu (choć sama się tym stresowałam)wymieniać dowodu na miesiąc czy 2.

Offline Anjuschka

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpnia 2010, 18:03 »
Moim zdaniem jak się przemeldujesz przed ślubem - to weź tylko zaświadczenie o zameldowaniu - nikt nie będzie Ci kazał na parę dni przed ślubem zmieniać dowodu.

I jeśli chciałabym zameldować się w nowym miejscu kilka dni po ślubie jeszcze na stare nazwisko to czy to w ogóle legalne?

A po co na stare nazwisko? Bierzesz swój stary dowód i akt małżeństwa i będziesz mieć już nowe nazwisko.

Tak samo, czy jeśli przemelduję się kilka dni przed ślubem to czy mogę wziąć ślub na "nieaktualnym" dowodzie?
Tak jak pisałam wyżej, weź zaświadczenie o zameldowaniu - ja miałam tak samo :)

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpnia 2010, 09:25 »
Zacznij od nie stresowania się. Po drugie sam fakt przemeldowania odnotowany jest na zaświadczneiu, ja na takim żyłam 2 lata bez zmiany dowodu, ba jeszcze rok temy jeżdziłam na prawie jazdy wydanym na panieńskie nazwisko. Do ślubu musisz mieć dowód osobisty, bez znaczenia jaki masz tak adres jeśli będziesz miała zaświadczenie że się zmienił.

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpnia 2010, 09:28 »
Ja tam mam dalej stare prawko, ze starym adresem i panieńskim nazwiskiem - takie jeszcze bez gwiazdek unijnych ;)
Dowód wymieniłam jakieś 1,5 roku po ślubie chyba - jak adres zmieniłam.
Przy załatwianiu jakichkolwiek formalności miałam niezgodność adresów i wtedy musiałam podawać poświadczenie zameldowania+ew.akt ślubu. Nie miałam problemów nawet z kredytem ;D


Offline nuage
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sierpnia 2010, 20:35 »
Dziękuję dziewczyny za pomoc, chyba faktycznie podstawa to nie panikować :)
Czyli jak radzicie: zameldować się przed ślubem i z dokumentem o nowym meldunku brać ślub czy zameldować się po ślubie z aktem małżeństwa? :)

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpnia 2010, 21:44 »
To zależy tylko od Ciebie!

Offline Anjuschka

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpnia 2010, 08:18 »
Jak Tobie wygodniej - jeżeli chce Ci się jeszcze przed ślubem latać załatwiać meldunek - to możesz się zameldować.
Ogólnie adres zameldowania niczego podczas ślubu nie zmienia :)

Ja bym chyba zameldowała się po ślubie.

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sierpnia 2010, 08:49 »
Meldunek jest czynnością stricte administracyjną więc ja bym się zameldowała jak będę miała na to czas ;D


Offline kate_bush

  • bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 359
  • Płeć: Kobieta
  • "Serce ma swoje racje, których rozum nie zna."
  • data ślubu: 26.06.2010 godz.16:00
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Października 2010, 22:35 »
dokładnie twoja wola-po ślube nie ma jakiegoś terminu na zmainę dowodu to twoja sprawa możesz do woli używać "starego"dowodu tyle że w urzęach będzie sz musiała mieć akt ślubu i wszystko się da załatwić.

Offline akinimod

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.10.2010
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Października 2010, 22:35 »
No właśnie, ja też mam taki problem.  ??? Choć jestem już po ślubie to nadal nie zmieniłam ani dokumentów ani zameldowania.
 Z tego co piszecie nie ma jakiegoś konkretnego terminu na załatwienie tego wszystkiego. Ale dalej się zastanawiam co najpierw -dowód czy zameldowanie. Wydaje mi się, że najpierw zameldowanie żeby nie trzeba było 2 razy zmieniać dowodu ale już się zakręciłam i chyba jeszcze odłożę to na "kiedy indziej" :-\

Offline nuage
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 168
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Października 2010, 09:08 »
Ja już wszystko załatwiłam i zrobiłam tak: najpierw wymeldowanie (na nowe nazwisko), potem zameldowanie i dowód. Podobno jest 14 dni od momentu jak otrzymałaś akt małżeństwa żeby złożyć o nowy dowód (zmiana dancyh). Jeśli się tego nie zrobi to dowód po 3 miesiącach będzie nieważny... Tak przynajmniej piszą wszędzie w UM. Aha i pocieszająca wiadomość - w szcz czeka się co najmniej 6 tyg na dowód...

Offline mantylka1
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 04.12.2010
Odp: Wymiana dowodu
« Odpowiedź #12 dnia: 3 Listopada 2010, 07:53 »
Ja wszystko załatwię hurtem po ślubie czyli zameldowanie, dowód i prawo jazdy (a ono ma bardzo nieaktualne dane).  Zakładam optymistycznie, że już więcej się nie będę przeprowadzać ani wprowadzac innych zmian. Chociaż i tak chyba dowody będziemy zmieniać jeszcze raz na te z danymi biometrycznymi