Zakładam ten wątek, bo mi przekazane informację na pewno sie przydadzą więc się nimi po prostu podzielę... Nie każda mam wie, jak pielęgnować maleństwo w przypadku różnych dolegliwości skórnych. Oto kilka informacji:
POTÓWKINoworodki i niemowlaki łatwo ulegają przegrzaniu, czego objawem jest pojawienie się na skórze (zazwyczaj na szyi, pod paszkami i w pachwinach) drobnych, różowych lub czerwonych krostek, tzw. potówek. Pojawiaja się one gdy dziecko jest za ciepło ubrane, temp. otoczenia zbyt wysoka lub gdy maluch gorączkuje.
Z punktu widzenia ich profilaktyki istotne jest nieprzegrzewanie i częste ,,Wietrzenie" dziecka. W zasadzie potówki same znikają, jeśli przestaniemy malucha przegrzewać, jednak w przypadku ich większego nasilenia można stosować puder bądź zasypkę (np.Alantan Plus ,,Altek"), przemywanie skóry lub kąpiele w wodzie z dodatkiem gencjany.
Nie jest wskazane używanie oliwki lub tłustego kremu.
TRĄDZIK NIEMOWLĘCYZmiany przypominające trodzik występują stosunkowo często u noworodków. Ich nasilenie jest największe między 2. a 4. tygodniem życia, ale występują też u starszych niemowląt. Za ich przyczynę uważa się wpływ hormonów przekazanych przez matkę. Zazwyczaj trądzik ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia, jednak w przypadku jego znacznego nasilenia korzystnie może wpływać przemywanie zmian skórnych wodnym roztworem gencjany w kolorze jasnoróżowym.
PLEŚNIAWKISą one objwem zakażenia grzybicznego wywołanego przez drożdżaki Candida spp. Jeśli w buzi dziecka (na języku, dziąsłach, podniebieniu) występuje biały nalot podobny nieco do zsiadłego mleka, może to oznaczać infekcję wywołaną przez grzyby. Można spróbować usunąć nalot gazą zwilżoną przegotowaną wodą, ale w żadnym przypadku nie wolno stosować u malucha
Aphtinu, który zawiera toksyczny dla niemowląt i małych dzieci boran sodu. Jeśli pleśniawki nie ustąpią należy poradzić się lekarza, który przepisze bezpieczny lek do pędzlowania buzi maleństwa.
CIEMIENIUCHAJest to rodzaj skazy łojotokowej, która nie jest spowodowana brakiem higieny, lecz nieprawidłowym działaniem gruczołów łojowych skóry głowy. Na skórze głowy wskutek nadmiernego łuszczenia się naskórka oraz zmian łojotokowych tworzą się żółte łuski i strupki, przypominające tłusty łupież.
Do rozmiękczenia i usunięcia łusek można użyć oliwki, linomagu lub specjalnego olejku bądź maści przeznaczonej do tego celu. Gruba warst oliwki trzeba delikatnie wmasować w skórę głowki, a następnie nałożyć czapeczkę (najlepiej zrobić to na noc). Można również użyć gazy natłuszczonej jednym z tych preparatów i również założyc na noc czapeczkę.
Rano delikatnie wyczesać grzebieniem (mozna owinąć go watą) rozmiękczone łuski i strupki, a wieczorem ponownie nanieść preparat i tak aż do skutku.
Nie wolno wyczesywać łusek przed natłuszczeniem skóry głowy!!!!
PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRYPanujące pod pieluszką wyjątkowo niekorzystne warunki sprzyjają podrażnieniu i odparzeniu delikatnej skóry niemowlęcia.
Pieluszkowe zapalenie skóry występuje u 10-35% niemowląt, ale najczęściej obserwuje się je między 7. a 12. miesiącem życia, gdzie związane jest ono ze zmianami diety niemowlęcia, która jest bardziej urozmaicona.
Prowadzi to do zaczerwienienia skóry, jej maceracjii, niekiedy swędzenia lub powstawania rozległych, czerwonych plam z ropnymi pęcherzykami, w przypadku gdy doszło także do infekcji bakteryjnej lub grzybicznej.
Pieluszkowe zapalenie skóry lubi nawracać.
Aby tego uniknąć należy stosować przy każdej zmianie pieluszki krem lub maść (np.Alantan Plus przeciw odparzeniom), należy jak najczęściej zmieniać przemoczoną pieluszkę oraz wystawiać gołą, jeszce nie posmarowaną kremem pupę malucha na działanie powietrza (wietrzenie).
Dobrze jest też zrezygnować na kilka dni z używania mydła do mycia pupy i przemywać skórę dziecka samą wodą.
Jeśli to nie pomoże nalewży skontaktować się z lekarzem, bo mogło dojść do komplikcji w postaci nadkażenia bakteryjnego lub grzybicznego.
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRYJesli na skórze niemowlęcia pojawiły się łuszczące, zaczerwienione lub sączące grudki (zwłaszcza na policzkach, za uszami, na szyi czy nóżkach) może to być objaw atopowego zapalenia skóry. Jego przyczyną może być alergia na niektóre pokarmy (często na krowie mleko), zimno, słońce. Ponieważ zmiany te są silnie swędzące, nie należy używać do mycia dziecka mydła, lecz stosować kąpiele w specjalnych płynach z dodatkiem fazy lipidowej. Płyny te można stosować zamiennie z kąpielą w wodzie z dodatkiem krochmalu, który łagodzi zmiany skórne i świąd.
Należy unikać stosowania wazeliny i zawierających ją kosmetyków, a skórę smarować hipoalergicznymi kremami przeznaczonymi dla atopowej skóry.
Przede wszystkim jednak dziecko musi się znaleźć pod opieką lekarza, który spróbuje ustalić przyczynę uczulenia, ustali leczenie i odpowiednią pielęgnację skóry.
A Wy- Młode Mamusie- jakie miałyście/macie sposoby na różne schorzenia skórne Waszych pociech?
