Dziewczyny dla rozszerzenia Naszej wiedzy o niepłodności wklejam fajny artykuł, który wczoraj znalazłam. Uważam, że warto rzucić na niego okiem
Naturalne metody wspomagania płodności! Czyli jak możemy SAMI SOBIE POMÓC
Rozwój cywilizacji i techniki diametralnie zmienił jakość życia człowieka. Wiele zwykłych czynności domowych wykonują za nas różnego typu urządzenia. Świat staje się globalną wioską, przez łącze internetowe i mass media. Z drugiej strony jednak szalony rozwój coraz bardziej oddziela nas od natury, niosąc nowe problemy i wyzwania. Jednym z nich są coraz częstsze problemy z płodnością.
Coraz więcej par małżeńskich doświadcza problemów z pomyślną realizacją swoich planów prokreacyjnych. Pojawiają się one zarówno od strony kobiety, jak i mężczyzny. Wiele z nich jest jedynie pewnym spadkiem płodności bez przyczyny chorobowej czy urazowej. I z wieloma też można walczyć przy użyciu naturalnych środków, jak i wsparciu naturalnej pracy organizmu substancjami, których brak lub spadek rzutuje na obniżoną płodność.
Wiele kobiet odczuwa różne problemy z regularnością cykli i prawidłowością objawów związanych z płodnością. Czasem wystarczą pewne zmiany w trybie życia, aby poprawić regularność cykli czy jakość objawów płodności, w tym przede wszystkim śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy w płodnej fazie cyklu.
Długotrwały stres, przemęczenie, czy intensywne ćwiczenia fizyczne mogą zaburzyć przebieg cyklu i powodować nieregularność u kobiety dotąd normalnie miesiączkującej. Warto więc przed planowanym poczęciem dziecka unormować styl życia i zadbać o komfort psychiczny i fizyczny.
Aby organizm prawidłowo funkcjonował, konieczne jest zdrowe odżywianie bogate w witaminy i minerały. Dieta obfita w świeże warzywa i owoce, pokarmy pełnoziarniste, rośliny strączkowe, w tym szczególnie soję, wspomaga nie tylko witalność organizmu, ale dostarcza sporej ilości witaminy A, E oraz magnez. To substancje bezpośrednio wpływające na regularność cyklu, dobrą jakość śluzu płodnego czy prawidłową pracę jajników. Magnez dobrze jest przyjmować nawet poza sytuacją planowania poczęcia dziecka, gdyż nie jesteśmy w stanie dostarczyć go organizmowi w dostatecznych ilościach. Norma to ok.. 300 mg dla dziennie kobiety, tymczasem maksymalnie jesteśmy w stanie dostarczyć do 200 mg. Ponadto picie kawy i stres zmniejsza ilość tego pierwiastka w naszym organizmie.
Witamina A wpływa na jakość śluzu szyjkowego, bez którego plemniki nie mogą przeżyć w narządach rodnych kobiety. Śluz o cechach rozciągliwości i przejrzystości, podobny do surowego białka jaja kurzego, nie tylko umożliwia plemnikom przeżycie i poruszanie się w drogach rodnych kobiety, ale jest konieczny do osiągnięcia przez nie ostatecznej dojrzałości (tzw. proces kapacytacji). Dlatego warto przed planowanym poczęciem zadbać o jakość tego śluzu, na przykład stosując dietę z dużą ilością marchewki.
Najbardziej naturalnym sposobem uregulowania cykli, skrócenia fazy występowania śluzu o cechach wysokiej płodności i poprawienie jego jakości, jest tzw. leczenie spaniem w ciemności. Chodzi o to, aby w pokoju, w którym kobieta śpi zapewnić maksymalną ciemność, np. przez użycie rolet zewnętrznych czy ciemnych kotar, tak, aby nie dochodziło światło uliczne, ani w oczy nie świeciły światełka domowych urządzeń elektrycznych. Ma to związek z pracą gruczołu znajdującego się w tylnej części mózgu - szyszynką. Gruczoł ten reguluje aktywność przysadki mózgowej, sam będąc wrażliwym na światło. Aby jego praca przebiegała prawidłowo, kobieta powinna zapewnić organizmowi minimum 6 godzin snu w ciemności. W momencie pojawienia się śluzu szyjkowego, na pięć dni wpuszczamy nieco światła, po czym ponownie zasłaniamy.
Niedostateczną jakość śluzu poprawić można również pijąc napar z siemienia lnianego, czy łykając kapsułki oleju z wiesiołka. Olej z wiesiołka dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem spowalniającym procesy starzenia się komórek i ich zwyrodnienia w kierunku nowotworowym. Również można go przyjmować profilaktycznie.
W przypadku problemów z rozrzedzeniem śluzu polecane bywa także przyjmowanie syropów wykrztuśnych zawierających gwajafenezynę, jak Guajazyl lub podobny. Można go przyjmować już po pojawieniu się gęstego śluzu, aby spowodować jego upłynnienie.
Widzimy więc, że kobieta wiele sama może zrobić dla poprawienia stanu zdrowia związanego z płodnością przez uregulowanie trybu życia lub uzupełnienie codziennej diety.
Jednakże płodność funkcjonuje jedynie w obrębie pary ludzkiej, kobiety i mężczyzny. Statystyki zaś mówią, że w 1/3 przypadków problemów z płodnością dotyczy mężczyzn. I tu także przyczyna może być banalna i możliwa do usunięcia przy pomocy naturalnych środków.
Podstawową zasadą dla mężczyzny powinno być unikanie przegrzewania jąder, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują one temperatury nieco niższej niż reszta organizmu. Dlatego mężczyzna powinien unikać gorących kąpieli oraz obcisłej elastycznej bielizny. Najbardziej wskazane są, tak dziś modne, bawełniane bokserki, umożliwiające przepływ powietrza. Z tym wiąże się również kwestia spodni. Także nie powinny być zbyt obcisłe i uciskające krocze.
Na jakość nasienia, ruchliwość i żywotność plemników mają wpływ witaminy i minerały, których może być niedostateczna ilość w diecie mężczyzny. Dlatego warto ją uzupełnić w odpowiednie suplementy, zwłaszcza jeśli pojawią się problemy z poczęciem upragnionego potomka.
I tu sprawa będzie wyglądać podobnie jak u kobiety. Również potrzebne może być uzupełnienie o takie witaminy jak A i E, które wspomagają funkcje nabłonka plemników, a więc są konieczne dla ich przeżycia i doprowadzenia do zapłodnienia. Popularna witamina C zwiększa żywotność i ruchliwość plemników oraz wpływa na ich ilość w ejakulacie. Ma także wpływ na syntezę testosteronu. Podobnie działają cynk i selen zwiększając ruchliwość plemników oraz ich ilość i również wspomagając syntezę testosteronu.
Witaminy z grupy B mają wpływ na prawidłową pracę przysadki mózgowej. Nie zaszkodzi także olej z wiesiołka ogólnie korzystnie wpływający na organizm. Mężczyzna mający w swych planach powiększenie rodziny powinien w tym czasie zrezygnować z używek takich jak papierosy czy alkohol, które niekorzystnie wpływają na jakość nasienia, ale także mogą pociągać za sobą długofalowe skutki związane z wpływem alkoholu na materiał genetyczny. To samo oczywiście dotyczy i kobiety.
Ogólnie można powiedzieć, że na płodność pary ludzkiej wpływa korzystnie uregulowany i higieniczny tryb życia oraz dieta bogata w witaminy i minerały. Trzeba także wiedzieć, że problemy z poczęciem mogą wynikać z nadmiernej „gorliwości”. Wiąże się to z okresem dojrzewania plemników, który trwa ok. 72 dni. W przypadku braku efektu pomimo częstego współżycia w fazie płodnej cyklu, dobrze jest od nowego cyklu powstrzymać się od współżycia, po to, by w ejakulacie znajdowała się jak największa ilość dojrzałych do zapłodnienia plemników. Wówczas współżycie dokładnie w czasie pojawienia się śluzu o cechach wysokiej płodności najczęściej przynosi pożądany efekt w postaci poczęcia upragnionego potomka