Artykuły powiązane

Bajeczna suknia, najmodniejszy lokal, misterne dekoracje z kwiatów, nietypowe atrakcje. To wszystko sprawia, że wesele jest fantastyczne i na długo zapada w pamięci. Ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Większość osób ma pewne wyobrażenie co do swojego ślubu i wesela. Niektórzy chcą, aby kościół dosłownie tonął w kwiatach, aby na weselu grał znany zespół lub żeby w menu znalazły się wytworne przystawki i wykwintne dania. Do tego dochodzą jeszcze inne koszty związane z uroczystością - stroje państwa młodych, dodatki, alkohol, fotograf czy kamerzysta. Po podliczeniu całości okazuje się, że zwyczajnie brakuje nam pieniędzy na organizację ślubu i wesela. Wyjścia z tej sytuacji są trzy: nie pobieramy się, bierzemy kredyt albo... oszczędzamy.

Organizacja to podstawa
Wesele można zorganizować bez wizji bankructwa i to samodzielnie. Jedynym warunkiem jest odpowiednia organizacja. W wielu kwestiach niezbędny będzie kompromis, a także negocjacje. I to nie tylko ze swoim przyszłym małżonkiem, ale także z rodzicami, szczególnie w sytuacji, gdy to oni płacą za wesele lub pokrywają część kosztów. Organizację ślubu i wesela najlepiej zacząć od planowania. Warto zatem mieć ślubny organizer (np. Ślubny Organizer Magazynu Uroczystość), który ułatwi nie tylko zaplanowanie wszystkiego w czasie, ale także sporządzenie kosztorysu wydatków. Najważniejszy jest oczywiście budżet, którym dysponujemy. Koniecznie należy przynajmniej wstępnie oszacować, ile pieniędzy mamy do dyspozycji, aby potem nie było rozczarowania, że na coś nam zabraknie.

Koszty obowiązkowe
Ze ślubem wiążą się też koszty, które trzeba będzie bezwzględnie pokryć. Do tych obowiązkowych wydatków należą przede wszystkim opłaty za ceremonię (zarówno w kościele, jak w USC). Do tego obrączki, jako symbol zawartego małżeństwa. Ślubne wydatki to również strój dla niej i dla niego. Tutaj finansowo wszystko zależy od rodzaju ślubu (cywilny, czy kościelny), choć oczywiście do urzędu można również przyjść w wielkiej, tiulowej kreacji. Dodatkowo należy uwzględnić jeszcze, w zależności od możliwości finansowych i liczby gości, wesele lub przyjęcie, a także oprawę muzyczną.

Zachowaj umiar
Planując wesele często chcemy spełnić swoje marzenia z dzieciństwa. Niestety nie na wszystko może nas być stać, dlatego warto wypracować kompromis nie tylko z rodzicami, ale także z partnerem. Na kartce papieru wypiszcie co jest dla was ważne, czego może nie być, a co podlega ewentualnej dyskusji. Następnie trzeba usiąść i spokojnie przeanalizować wszystkie punkty. Należy być przy tym taktownym, nie wywierać presji i szanować potrzeby drugiej osoby. Może się zdarzyć, że rodzice będą nalegali na którąś z części uroczystości, a czegoś na czym będzie wam zależało w ogóle nie będą brali pod uwagę. Trzeba spokojnie tłumaczyć swoje racje. Wesele jest przecież po to, aby się cieszyć, a nie w myślach powtarzać, że to nie tak miało wyglądać.

Zrób to sam
Wiele rzeczy można wykonać samemu. Zaoszczędzicie robiąc np. zaproszenia. Warto się również rozejrzeć za winietkami i innymi potrzebnymi dekoracjami na stół. Na wielu portalach aukcyjnych można także znaleźć atrakcyjne cenowo naklejki na alkohole, kolorowe ozdoby czy materiały do wykonania prezencików dla gości. Do tych ostatnich przydadzą się kolorowe tiule, wstążki i oczywiście słodycze.

Poszukaj oszczędności
Magazyny ślubne są nie tylko skarbnicą wiedzy czy biuletynem reklamowym. Bardzo często na ogłoszeniach różnych firm znajdują się informacje o dodatkowych rabatach. Niewielkie na pierwszy rzut oka kwoty, jak 5 czy 10%, mogą znacząco wpłynąć na ostateczny kosztorys wesela. Zaoszczędzenie na jednym elemencie sprawi, że będziecie mogli wydać więcej na coś innego lub nawet pokryć koszt atrakcji, na którą wcześniej nie było was stać. Warto więc precyzyjniej przeglądać ogłoszenia nie tylko w magazynach, ale także na portalu internetowym, gdzie są zarejestrowane firmy. Często można również otrzymać rabat w paru firmach, dzięki temu, że właściciele ze sobą współpracują. O takie promocje warto pytać np. w lokalu. Bardzo często restauracje mają swoje ulubione zespoły, z którymi najchętniej współpracują, a państwo młodzi otrzymują rabat na usługę. Warto również rozważyć zorganizowanie wesela w piątek. Lokale bardzo często mają wolne terminy, a dodatkowo udzielają rabatu. Podobnie będzie z zespołem czy fotografem. Dzięki temu możecie zorganizować wymarzone wesele w krótkim czasie i wynająć wszystkich profesjonalistów, na których wam zależy. Jedynym mankamentem będzie prawdopodobnie zajęty termin na ewentualne poprawiny.

Pierwsze zlecenia
Na rynku ślubnym jest bardzo wiele firm, które dopiero zaczynają rozkręcać swój biznes. W związku z tym, że nie mają jeszcze referencji, oferują swoje usługi po bardzo niskiej cenie lub nawet całkowicie za darmo. Jedyne na co musicie się zgodzić, to dodanie swojej opinii do portfolio usługodawcy. Najczęściej można otrzymać rabat na fotografowanie, videofilmowanie, a także usługi kosmetyczne, fryzjerskie. Jeśli jednak decydujecie się na darmowe usługi kamerzysty czy fotografa, to musicie pamiętać, że zwykle jest to osoba początkująca. W związku z tym zdjęcia czy film mogą nie być tak dobre, jak w przypadku wykonania ich przez profesjonalną firmę z wieloletnim doświadczeniem. Decyzja należy do was.

KM