Artykuły powiązane

 Ślub i wesele to czas, który chcemy zatrzymać w pamięci na zawsze. Godzina po godzinie, minuta po minucie, każda chwila w tym szczególnym dniu jest magiczna i warta uwiecznienia. Gdy wspomnienia bledną, wspaniale jest sięgnąć po album i powspominać. Zdjęcie może spełniać jeszcze dodatkową funkcję. Po umieszczeniu na odwrocie dedykacji, fotografia może być wspaniałą pamiątką i upominkiem ślubnym od młodych dla rodziny i przyjaciół.

 Przy obecnym boomie ślubnym o wyborze fotografa należy pomyśleć parę miesięcy przed datą ceremonii, ponieważ renomowani fotografowie mają zarezerwowane terminy nawet na rok do przodu. Szukając odpowiedniego fotografa, powinniście zwrócić uwagę na szereg istotnych zagadnień, które prócz samych zdjęć określają sposób i zakres, w jakim usługa będzie realizowana. Wygodnym punktem wyjścia są strony internetowe, które dają pogląd na styl, pomysłowość, różnorodność i ogólny klimat fotografii. Już sama strona potrafi być wizytówką, choć to dopiero początek poszukiwań i punkt wyjścia dla dalszych, równie ważnych, ustaleń. Rozsądnym rozwiązaniem jest lista fotografów, których prace i sposób widzenia Was urzekły.

 Stąd już tylko krok do zapytań wysyłanych e-mailem lub kontaktu telefonicznego, dzięki któremu podejmiecie decyzję o ewentualnym spotkaniu. Dzięki takim działaniom będziecie mogli ocenić wstępnie, czy fotograf podchodzi do Was indywidualnie, czy odpowiada Wam cena jego usług, oferta i co najważniejsze - produkt końcowy, który w przypadku fotografii profesjonalnej nie powinien ograniczyć się do luźnych odbitek lub zdjęć na płycie. Idąc na spotkanie pamiętajcie również o tym, że to Wasz dzień i Wasze życzenia, więc nie wstrzymujcie się od indywidualnych pytań, uzgodnień i negocjacji, dzięki którym wybierzecie fotografa dla Was a nie odwrotnie.

Formalności ponad wszystko
W zależności od tego, czy zdecydujecie się na usługę reportażową, sesję ślubną w plenerze, w studiu lub na usługi wiązane, zawsze zabiegajcie o pisemną umowę. Jest ona nieodzowna i musi precyzować poszczególne punkty serwisu fotograficznego: początek i czas trwania sesji, miejsce, etapy realizacji, poszczególne warunki, na jakich realizowana będzie usługa i formę końcową produktu. Są to ustalenia, które powinniście spisać w formie literalnej i z zamysłem, że oczekujecie perfekcyjnej obsługi Waszego ślubu i wesela. Dzięki szczegółowym ustaleniom unikniecie niedomówień lub skrajnych sytuacji, w których mogłoby dojść do brakujących elementów serwisu. Przy okazji dowiecie się, czy Wasz przyszły fotograf to osoba, która podpisze się pod umową i zobowiąże się tym samym do prawnej odpowiedzialności za powierzone mu zlecenie. Sesja ślubna to poważne przedsięwzięcie, którego realizacji nie sposób powtórzyć.

Hasanie po polanie
Jeszcze dekadę temu problem wyboru fotografa sprowadzał się często do zdjęć pamiątkowych, których poziom i możliwości techniczne nie dorównywały w połowie dzisiejszym realiom. Warto wiedzieć o tym, ponieważ po około 165 latach istnienia fotografii miała miejsce cyfrowa rewolucja, która wniosła niesamowite rozwiązania w fotografii ślubnej. Obecnie sesja ślubna to zdecydowanie bardziej złożone zagadnienie. Rynek usług fotograficznych rozwinął swoje skrzydła jak nigdy przedtem, co przekłada się aktualnie na dwojaką sytuację, w której konkurencja wśród fotografów idzie w parze z indywidualnie rozwijanym sposobem pracy i warsztatem. Efektem końcowym takich zmagań są unikatowe rozwiązania lub przynajmniej trendy, jakie możemy zaobserwować w fotografii ślubnej. Najlepszym tego przykładem są sesje plenerowe, których przebieg wygląda dzisiaj inaczej i daje o wiele większe szanse na niepowtarzalne fotografie. Aparat fotograficzny stał się drobnym dodatkiem do całej reszty, gdzie główna rolę odgrywają wyszukane obiektywy, przenośne oświetlenie błyskowe lub cała gama ekranów odbijających/rozpraszających światło. Warto zauważyć również, że zmieniła się mentalność fotografowania i samo podejście fotografów, którzy zajmując się fotografią ślubną na poważnie nie pracują już sami. Asystent stał się kimś nieodzownym, co ma swoje przełożenie na efekt końcowy.

 Całość uzupełnia nielimitowana ilość ujęć, którą można wykonać w trakcie sesji i wybrać z całości materiału te ujęcia, których wykonanie kiedyś kosztowałoby fortunę. Nie jest przecież tajemnicą, że aparaty cyfrowe udostępniły szybkostrzelną i poklatkową rejestrację obrazu, która jest jedyną drogą do "wstrzelenia się" w ten idealny moment danego ujęcia. Dzięki takim rozwiązaniom fotografia ślubna zyskała na dynamice, ruchu i naturalnych, radosnych chwilach, które można utrwalać dzisiaj bez ograniczeń.

 Najważniejszą zmianą w fotografii ślubnej pozostaje jednak samo nastawienie Nowożeńców, którzy angażując się często w wielogodzinne i urozmaicone sesje, mogą liczyć na wspaniałe i unikatowe efekty w zamian. Coraz częściej odchodzi się od ekspresowych plenerów w dniu ślubu, w którym sesja fotograficzna nie zawsze bywa przyjemnością. Presja czasu i emocje związane z wydarzeniami na bieżąco, to i tak wystarczająco pokaźna dawka wrażeń, które nie są najszczęśliwszym zestawieniem ze swobodnym poczuciem i klimatem, jaki powinien towarzyszyć sesji w plenerze. Przekonuje się o tym coraz większa ilość Młodych Par, które rozumiejąc powyższą relację, decydują się na sesje w tygodniu lub po ślubie. Przyznają oni jednocześnie, że prócz samej przygody i wspaniałej zabawy była to jedyna szansa na to, aby wydobyć z nich spokój ducha, czystą radość i wzajemne szczęście. I to jest najważniejsza zmiana w dzisiejszej fotografii ślubnej, którą akceptuje coraz większa ilość Nowożeńców i w myśl zasady, że wspaniałej fotografii nie da się wykonać w 2-3 godziny i w przerwie pomiędzy ślubem a weselem.