Artykuły powiązane

Aby wybrać najbardziej odpowiedni fason sukni ślubnej konieczne jest określenie rodzaju figury. Dzięki temu nie tylko będziesz się lepiej czuć w wybranym stroju, ale będziesz również dobrze w nim wyglądać i zaoszczędzisz mnóstwo czasu na przymiarki niewłaściwych kreacji. Suknie ślubne szyte są według pewnych kanonów i większość z nich ma typowe kształty. MODEL EMPIRE
To suknia o stanie odciętym pod biustem i spódnicy wykonanej z delikatnie lejących się tkanin. Równie elegancka z rękawem krótkim jak i długim. Linia odcięcia często bywa podkreślona ozdobną pasmanterią. Bardzo wytworna
i klasyczna. Fason Empire optycznie wyszczupla i podwyższa, dlatego też jest polecany szczególnie niskim pannommłodym. Model nie wymaga wyraźnego wcięcia w talii. Osoby wąskie w biodrach mogą sobie pozwolić na lekkie przymarszczenie spódnicy. 

MODEL KLASYCZNY
Charakteryzuje się doskonale dopasowanym stanem i szeroką spódnicą opartą na halce. Część gorsetowa jest z reguły bez rękawów, z delikatnymi ramiączkami lub bez. W zależności od mody i proporcji figury dół gorsetu może być zakończony w szpic lub półokrągło. Ten model może występować w wersji jednoczęściowej lub częściej spotykanej - dwuczęściowej.
Ten model sukni można polecić osobom o wzroście średnim lub wysokim, raczej szczupłym, choć osoby o pełniejszej sylwetce również mogą wyglądać w tym modelu korzystnie (należy jednak zwrócić szczególną uwagę na proporcje i inne szczegóły). Odradzamy ten fason pannom niskim i krągłym oraz nieposiadającym wyraźnie zarysowanej talii. 

MODEL LITERA "A"
Suknia jest dopasowana w biuście za pomocą zaszewek bocznych, rozszerzająca się ku dołowi, bez wyraźnego podkreślenia talii. Linia dołu sukni to trapez. Jest najczęściej wybieranym fasonem przez przyszłe panny młode. Jest to bardzo uniwersalny model, odpowiedni dla osób wysokich, zarówno szczupłych, jak i bardziej puszystych. 


MODEL PRINCESSA
Suknia dopasowana do sylwetki za pomocą tak zwanych francuskich cięć, biegnących od góry do samego dołu. Z reguły dość mocno rozszerzana. Ostateczny efekt szerokości spódnicy można uzyskać dopasowując odpowiednią tiulową halkę. W tego typu sukience warto pokusić się o tren. Szczególnie na nim, długie, biegnące od dołu do góry cięcia wyglądają wyjątkowo efektownie. Princessa jest polecana wszystkim pannom młodym, które chcą optycznie wyszczuplić i wydłużyć sylwetkę.


MODEL PROSTY
Jest to sukienka o spódnicy prostej, nie poszerzanej ku dołowi. Dopasowana zaszewkami bądź krojona z cięciami francuskimi. W celu zapewnienia swobody ruchów powinna posiadać rozporek lub pęknięcie od linii kolan. Model wyraźnie podkreślający figurę. Odpowiedni dla osób wysokich o nienagannej linii bioder.

MODEL SYRENA
Charakterystycznym elementem tej sukni są wyraźnie podkreślone biodra i rozszerzony od kolan dół. Jest dokładnie dopasowana i przez to sprawia wrażenie smukłej sylwetki. Tego rodzaju suknię mogą założyć wyłącznie panie o nienagannej linii bioder, zarówno z przodu jak i z profilu.

Teraz znając kształty i typy sylwetek możesz ruszać do salonów. Wybierając kreację ślubną warto zwrócić uwagę na fachowość obsługi w salonie. Wykwalifikowana obsługa bezbłędnie doradzi, podpowie, dobierze odpowiedni kolor kreacji i pasujące dodatki. Pamiętaj, że od momentu zamówienia sukni do daty ślubu mija zwykle sporo czasu. Nawet jeżeli masz w planach zrzucenie do wesela kilku kilogramów, zamawiając suknię weź taką, jaka pasuje na Ciebie w danej chwili. W ten sposób unikniesz ewentualnych rozczarowań i problemów.