Artykuły powiązane

 Taniec Brzucha to pradawny taniec kobiet starożytnego Egiptu wywodzący się z kultu Bogini Izydy. Jest on jednym z najstarszych tańców w historii świata i zarazem najbardziej wymownym i kobiecym. Jest tajemnicą kobiet.

 Od wieków w kulturze arabskiej życie kobiet było niedostępne dla oczu mężczyzn. Taniec brzucha był częścią rytuałów kobiecych, był sposobem opowiadania o kobiecości, o radości płynącej z ciała. Swoimi ruchami symbolizował i jednocześnie pobudzał duchowe siły płodności i seksualności. Taniec brzucha powstał z duchowej tradycji, a następnie stał się sztuką. Łączy on kuszące ruchy bioder z subtelnym ruchem rąk i od wieków robi niezwykłe wrażenie poprzez wyzwolenie tego, co najbardziej uwodzicielskie i zmysłowe. Zapewnia on przepływ czystej energii, stwarza wewnętrzną harmonię oraz wzbogaca na poziomie duchowym jak i fizycznym.

 Dobra tancerka to kobieta w pełni świadoma swego ciała i swojej seksualności, dumna z bycia kobietą. Woal, który używany jest w tańcu, był obecny już w świętym tańcu starożytnych Egipcjan. Uważano go za symbol czystości i tajemnicy.

 Elementami charakteryzującymi ten taniec jest tak zwane "shimmy", czyli drżący ruch bioder, wprawiający w drganie również brzuch tancerki. Można wykonać "shimmy" również innymi częściami ciała, na przykład biustem.

 Oprócz typowych elementów dla tego gatunku można zauważyć elementy zaczerpnięte z orientalnych tańców folklorystycznych, tańca współczesnego, a nawet baletu. Przy dźwiękach porywającej, orientalnej muzyki taniec brzucha jest doskonałą formą ćwiczeń i relaksu dla każdej kobiety. Równocześnie dobroczynnie wpływa na kręgosłup, wzrost giętkości ruchów i pozbycie się napięć. Wzmacnia mięśnie brzucha i nóg.

 Taniec brzucha staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Szczególnie rozwinął się w Niemczech, Brazylii, USA. Pokazy tańca brzucha mogą uświetnić prestiżowe imprezy, bankiety oraz oczywiście przyjęcia weselne.

Tancerka i instruktorka Belly Dance
Wioletta Wawryszuk
tel. 698 858 485