Artykuły powiązane

Rodzice są oparciem przez całe życie. Towarzyszyli wam przez wszystkie najważniejsze chwile: dzieciństwo, dorastanie, pierwsze miłości, triumfy i porażki oraz wyprawili wspaniałe wesele. I tak jak wy zapamiętacie wiele chwil z zabawy, dla nich będzie ważna ta jedna: podziękowanie.

W trakcie oczepin wiele młodych par zapomina o tak ważnej tradycji jak podziękowanie rodzicom. Powinniśmy dziękować nie tylko za wyprawienie wesela, suknię, czy sprawy materialne, ale przede wszystkim za trud wychowawczy. Podziękowania mogą przyjmować różne formy: od kwiatów czy koszy ze słodyczami po inne zaskakujące upominki. Zawsze jest to miła,
wzruszająca pamiątka dla rodziców i powód do dumy
z naszego wychowania.

Piosenka
Standardowo po wszystkich zabawach związanych z oczepinami następuje czas na podziękowanie rodzicom. Wówczas państwo młodzi proszą swoich rodziców na parkiet, a zespół śpiewa specjalną piosenkę z dedykacją. Niepodzielnie wśród utworów dziękczynnych króluje utwór Urszuli Sipińskiej "Cudownych rodziców mam". Nieco mniej znany jest Clivier "Dla rodziców". Para młoda wraz z rodzicami chwyta się za ręce i w rytm piosenki tańczą w kółeczku. Można również pokusić się o wielką niespodziankę i zaśpiewać wraz zespołem. Nie namawiamy do próby identycznego wykonania (zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy obdarzeni melodyjnym głosem), ale zaśpiewanie zwrotki wraz z zespołem z pewnością zrobi furorę i wywoła wzruszenie.

Kwiaty
Często pary decydują się na wręczenie kwiatów. W zależności od wyboru, może to być okazały bukiet, kompozycja kwiatowa na przykład w koszu lub pojedyncze długie róże. O dostarczenie kwiatów do lokalu, w którym odbywać się będzie wesele, powinni zatroszczyć się świadkowie. Najlepiej przekazać je personelowi, aby później nie robić niepotrzebnego zamieszania w poszukiwaniu kwiecia.

Kosz pełen różności
Bardziej praktycznym prezentem będzie wielki wiklinowy kosz pełen różnych smakołyków. W wielu sklepach można kupić lub zamówić upominki tego typu. Jednak skompletowanie całości we własnym zakresie również nie powinno przysporzyć nam problemów. Sam kosz można kupić w kwiaciarni lub w sklepie z wyrobami wiklinowymi. Do środka wkładamy wedle uznania: szampana lub wino, kawę, kilka rodzajów czekoladek, pralinek, a także rozmaite ciastka. Do wykończenia całości będziemy potrzebować przezroczystego celofanu, kolorowej wstążki i upominek gotowy.

Czar fotografii
Coraz częściej spotykanym podarunkiem dla rodziców jest fotografia. Para może zdecydować się na specjalną przedślubną sesję, a najładniejsze zdjęcie wywołać i oprawić w elegancką ramkę. Z pewnością jest to upominek, który będzie najtrwalszy i każdego dnia będzie przypominał rodzicom o naszym ślubie.
Wdzięczność można również wyrazić piękną biżuterią. Wszystko zależy od budżetu, a także od tego, co lubią rodzice. W zależności od kwoty, jaką przeznaczyliśmy na ten cel, ojcu i teściowi można sprawić zegarki a mamie i teściowej - bransoletki. Wewnątrz można wygrawerować dedykację z datą ślubu państwa młodych.
Wdzięczność wyrazicie także za pomocą specjalnych podziękowań pakowanych w elegancką tubę (do kupienia w sklepach papierniczych lub punktach z dekoracjami). Piękną pamiątką będą również albumy zawierające zdjęcia od waszego dzieciństwa aż do momentu ślubu. Można również przeszukać stare szuflady rodziców i wygrzebać fotografie z ich młodości. Z pewnością będą wzruszeni tego typu pamiątką i chętnie będą się nią chwalili przed znajomymi. Album w zależności od waszych możliwości manualnych możecie zrobić sami lub oddać tę pracę w ręce profesjonalistów na przykład do zakładu fotograficznego.
Pomysłem na podziękowanie o intymnym charakterze, będzie zaproszenie rodziców na elegancką kolację. Termin takiego spotkania może być dowolny, zarówno kilka dni przed weselem, jak i po. Lepiej jednak wybrać czas po przyjęciu, aby na spokojnie powspominać całą zabawę i przy okazji podziękować za nią. Jest to propozycja dla par, dla których publiczne dziękowanie rodzicom byłoby zbyt wielkim wzruszeniem.

Podziękowanie po oczepinach to symboliczny gest wobec rodziców. Każdy upominek otrzymany od państwa młodych sprawi im ogromną radość. Dlatego należy o tym pamiętać.