Artykuły powiązane

Wybór fotografa
 Jaka powinna być sesja fotograficzna? Pytanie niby banalne, ale jednak nie do końca. Jeżeli wiemy czego chcemy, jesteśmy na dobrej drodze, by znaleźć fotografa, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli nie, to czeka nas albo odwiedzanie studiów fotograficznych. Zdecydowanie szybszym i lepszym sposobem jest poszperanie w Internecie. Zazwyczaj profesjonalne studia, które specjalizują się w fotografii ślubnej posiadają galerie, w których można obejrzeć ich prace. Warto zwrócić uwagę jak zdjęcia są zrobione. Czy wszystkie sesje zdjęciowe są takie same czy różnią się od siebie konwencją. Dobry fotograf umie dostosować się do wizji młodych, często doszlifować już ciekawy pomysł sesji czy też zaproponować inne rozwiązanie, które będzie dopasowana do charakteru i wyobrażeń pary młodej.

Sesja studyjna czy w plenerze?
 Większość fotografów posiada w swojej ofercie sesje w pomieszczeniach ze scenografią w postaci sztucznych mostków, kolumienek, lub w plansze z nadrukami parku, fontanny. Jednak takie zdjęcia nie mają specyficznego "klimatu". Większość par nie potrafi odnaleźć się w drętwej sytuacji studia z cieniowanym tłem. Młodzi są spięci, a uśmiechy wyglądają często na przyklejone. Dodatkową motywacją do poszukiwań innych rozwiązań jest fakt, że możliwości sesji studyjnej są jednak ograniczone i może się okazać, że znajomi, którzy w tym samym czasie brali ślub mają takie same zdjęcia - na tym samym tle tyle. I robi się nieco przykro, bo każdy chce by te zdjęcia były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

 Jak wynika z badań przeprowadzanych na stronach www poświęconych tematyce ślubnej ponad 60% par woli sesje plenerowe. Wyboru miejsc plenerowych nowożeńcy powinni dokonać wraz z fotografem, by sesja była urozmaicona i nietypowa. Pomysłów na sesje jest tak dużo jak wiele jest par. Ważne, by para czuła się dobrze w danym miejscu. Jedni uwielbiają naturę: piękne pola dojrzewającego zboża, nad brzegiem morza, inni wolą zamki, stare kręte zabytkowe uliczki, bryczki, motocykle, samochody po industrialne wnętrza fabryk.

Fotoreportaż
 Wiele par decyduje się na coś więcej niż tylko sesję w studio czy plenerze. Chcą uwiecznić przygotowania do ślubu swoje i swojego współmałżonka, ślub oraz wesele. Pragną zarejestrować każdy etap tego szczególnego dnia. Chwila zakładania sukni ślubnej, wzruszenie rodziców podczas błogosławieństwa czy wyraz twarzy przyszłego męża, który z po raz pierwszy widzi swoją ukochaną w sukni ślubnej. Już podczas przygotowań emocje potrafią sięgać zenitu, a osoby, które znane są z zimnej krwi potrafią zadziwiająco okazać swoje emocje. Dzięki temu podniosły nastrój budzi się do życia o wiele wcześniej, a każda z kobiet dzięki temu może się poczuć w tym dniu wyjątkowo, jak najpiękniejsza kobieta na Ziemi. Świat kręci się wokół niej.

Rezerwacja terminu
 Im wcześniej młoda para zarezerwuje termin u upatrzonego fachowca, tym lepiej. Jest wtedy pewność, że to właśnie on sfotografuje całe wydarzenie. Dobry fotograf ma zazwyczaj wielu chętnych na sesje zdjęciowe i swój kalendarz roboczy organizuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ogólnie zakłada się, że przynajmniej trzy miesiące wcześniej należy zarezerwować termin. Jeżeli będzie on zajęty, jest możliwość wykonania sesji w innym terminie.

Ile trwa sesja fotograficzna?
 Sesja fotograficzna w studio trwa około godziny. Oczywiście czas sesji zależy od ilości póz, które wybrała para młoda. Warto poprosić fotografa, by wykonał więcej ujęć w formie wglądówek, by wybrać najładniejsze. Oglądając wglądówki widzimy układ sylwetki, wyraz twarzy, możemy uchwycić atmosferę zdjęcia i dokonać najlepszego wyboru.

 O ile dość łatwo można oszacować czas trwania sesji w studio, o tyle taka kalkulacja czasowa jeśli chodzi o pracę w plenerze jest bardzo trudna. Wszystko zależy nie tylko od ilości ujęć, ale również od ilości miejsc, w których planowana jest sesja. Jednak wprawny fotograf jest w stanie dość dobrze określić ilość czasu potrzebnego w przypadku każdej indywidualnej sesji.

Kiedy robić sesję zdjęciową?
 Jeszcze parę lat temu takie pytanie nie było kłopotliwe. Przed wprowadzeniem ślubów konkordatowych pary często decydował się na sesję pomiędzy ślubem cywilnym a kościelnym. Dzięki temu występowali w nienagannym stroju, panny młode w perfekcyjnie zrobionym makijażu nie naruszonym jeszcze przez łzy wzruszenia czy setkę gości, którzy po ceremonii ślubnej tylko marzyli, by wycałować pannę młodą naruszając tym samym kunsztownie zrobiony makijaż.

 Odradzamy robienia zdjęć ślubnych u fotografa między ślubem a weselem. Jeśli od razu po ślubie goście weselni jadą do domu weselnego, a państwo młodzi do fotografa,to w powietrzu wisi katastrofa. Para młoda musi pamiętać, że wygłodniali nie goście nie lubią czekać na pierwszy toast, by zaspokoić pierwszy głód po, co by nie było, długich uroczystościach ślubnych. Poza tym zdjęcia robione z myślą, że trzeba zaraz szybko wracać na wesele, które nie powinno się odbywać bez głównych bohaterów tej nocy mogą wyjść nie najlepiej.

 Obecnie sesje są o wiele dłuższe. Najlepsze na sesję zdjęciową jest przedpołudnie, na kilka godzin przed ślubem. Wtedy do zdjęć można zaprosić nie tylko światków, ale również rodziców. W spokoju można powtarzać kilka razy jedno ujęcie i stworzyć gamę zdjęć w różnych plenerach.

 To jednak opcja dla par, mało zestresowanych, które podchodzą do samej uroczystości z większym luzem i dystansem. Jeśli młoda para mocno przeżywa całość organizacji ślubu, a emocje sięgają zenitu lepiej odpuścić realizację sesji w dniu ślubu i wykonać ją kilka dni po ceremonii. Wtedy nowożeńcy mają więcej czasu, a cała sesja może okazać się rewelacyjną zabawą.

Istotne szczegóły
 Przy zamawianiu zdjęć warto również uzgodnić szczegóły, o których czasami niestety się zapomina. Oprócz ceny za sesję i ilość zdjęć ważne jest, by uzgodnić ile będą kosztować dodatkowe odbitki i kiedy otrzyma się negatywy lub w przypadku fotografii cyfrowej pliki źródłowe. Warto je mieć, by po czasie zrobić dodatkowe odbitki dla znajomych i rodziny, którzy zachwyceni będą prosić o taką pamiątkę.

 Ceny zdjęć u dobrego fotografa nie należą do najniższych. Tak samo jak w przypadku innych usług czy produktów, które gwarantują wysoką jakość. Na zdjęciach nie warto jednak oszczędzać. Fotografie są obok obrączek jednym z elementów, na które patrzymy z dużym sentymentem wspominając wspaniałe chwile tego wieczoru. Uwieczniają nas w chwili ogromnej radości, rozświetlonych i szczęśliwych patrzących z ufnością we spólną przyszłość. A z drugiej strony zatrzymują w kadrze wszystkich tych, którzy są nam bliscy, i których kochamy. Dlatego inwestycja w dobrego fotografa to bardzo ważna inwestycja. Jedna z nielicznych, które zwracają się z nawiązką.

Cennik:

  • W studio: 60 zł/1 poza
  • Fotoreportaż w terenie: od 450zł/60 zdjęć
  • Fotoreportaż z sali weselnej: od 450/60 zdjęć