Artykuły powiązane

 W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na temperaturę serwowanego wina: * szampany i wina lakierowane powinny być podawane w temperaturze 6-8°C
* wina białe i różowe - w temperaturze 8-12°C
* wina młode czerwone - w temperaturze 13-14°C
* wina lekkie czerwone - w temperaturze 14-16°C
* wina szlachetne i stare roczniki - w temperaturze 18°C (tzw. temperatura pokojowa)

 Kolejną ważną zasadą jest zachowanie porządku podawania win:
* wina należy podawać w kolejności od białych, przez różowe do czerwonych
* wina wytrawne serwujemy zawsze przed winami słodkimi i likierowymi
* wina młode przed winami starymi
* wina słabsze przed winami mocnymi

 Poszczególnym typom wina przyporządkowane są odpowiednie kieliszki podkreślające walory danego trunku. Postępując zgodnie z etykietą spożywania wina nakazującą trzymanie kieliszka za nóżkę, nie ogrzewamy trunku i nie zostawiamy na ściankach „palców” utrudniających jego wizualną weryfikację.

 Przy otwieraniu wina należy najpierw usunąć aluminiową lub plastikową folię przylegającą do szyjki butelki. Najłatwiej to zrobić rozcinając folię pod pierścieniem szyjki przystosowanym do tego nożykiem. Można też użyć specjalnej obcinarki. Jak nakazuje tradycja związana z etykietą podawania wina, należy usunąć całą folię, jednak nie wszyscy stosują się do tej zasady.

 Po zdjęciu folii należy przetrzeć wierzch korka ściereczką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Zdarza się, że korek ciemnieje d pleśni, która rozwinęła się pod kapturkiem, nie oznacza to jednak, że wino jest zepsute, po oczyszczeniu korka przystępujemy do odkorkowania butelki.

 Ze wszystkich korkociągów dostępnych na rynku godnym polecenia jest niewątpliwie klasyczny korkociąg kelnerski składający się z otwieracza, ostrza o długości około 5 cm i małego nożyka do usuwania folii. Ten korkociąg poradzi sobie prawie z każdym korkiem, nawet z pękniętym.

 Po wyjęciu korka należy delikatnie wytrzeć serwetką szyjkę butelki od środka i na zewnątrz. Przed rozlaniem wina należy samemu skosztować niewielką ilość (W restauracji kelner powinien podać odrobinę wina do oceny osobie zamawiającej). Dopiero po wstępnej akceptacji rozlewamy je do wszystkich kieliszków.

 Przy nalewaniu bardzo dojrzałego wina przechylamy kieliszek (trzymając go za nóżkę) tak, aby wino spływało po jego ściance. Przy nalewaniu wina młodego nie musimy „nadstawiać” kieliszka, należy jednak lać wino powoli.