Artykuły powiązane

 

Para, która zdecydowała się na zawarcie ślubu kościelnego lub konkordatowego, musi wziąć udział w cyklu spotkań w ramach nauk przedślubnych, kursu przedmałżeńskiego oraz poradni rodzinnej.

 

Są to formalności, bez których ślub kościelny nie będzie mógł być udzielony. Nauki i kursy prowadzone są w większości parafii, jednak nie we wszystkich, dlatego należy to wcześniej sprawdzić. Nawet jeśli kurs jest organizowany w parafii, w której odbędzie się wasza ceremonia, nie macie obowiązku, aby właśnie tam go odbywać. Miejsce uczęszczania na nauki można wybrać dowolnie wedle uznania.

 

Spróbujemy przybliżyć kwestie związane z terminami nauk i kursów w większości szczecińskich parafii.

 

Parafia NSPJ, biuro ul. Bogurodzicy 3 – spotkania odbywają się przez cały rok cyklicznie w czwartki. Konferencje z duszpasterzem (nauki) to cztery wizyty (godz. 18:30). W ramach poradni rodzinnej odbywa się jedno spotkanie. Oprócz tego – trzy indywidualne z proboszczem oraz nauki (kurs - godz. 19:00). Kurs to dziesięć spotkań, na których omawiane są następujące tematy:

 

 • Zaplanowane przez Boga (Zamysł boży wobec małżeństwa i rodziny)

 • Znajdę cię (Cud stworzenia. Osobowość mężczyzny. Mąż i ojciec).

 • Znajdź mnie (Dobór małżonków. Osobowość kobiety. Żona i matka).

 • Należę do Chrystusa (Po co ślub kościelny? Owoce sakramentu małżeństwa).

 • Płodność – jak z nią żyć? (Płodność rozpoznana. Radość pełni. Kultura pożycia małżeńskiego. Czystość osobista i małżeńska. Atut małżeństwa).

 • Nie pamięta złego (Twórcze przeżywanie małżeńskich konfliktów i kryzysów).

 • Żyć moralnie (Budowanie więzi małżeńskiej. Pornografia. Niemoralność antykoncepcji. Dramat aborcji. Sztuczne zapłodnienie).

 • Mieć sumienie (Formowanie sumienia i życie sakramentalne. Wiara praktykowana).

 • Opowiemy ci o nas (Świadectwo małżonków).

 • Mamo to ja! (Obyczajowość chrześcijańska. Zasada uczestnictwa w wychowaniu dzieci).

 

Parafia Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy 3A – spotkania odbywają się przez cały rok. Cały cykl obejmuje pięć spotkań. Ostatni przedwakacyjny cykl rozpocznie się 28 maja i potrwa do 25 czerwca. Tematy poruszane podczas spotkań:

 

 • Sakrament małżeństwa

 • Liturgia sakramentu małżeństwa

 • Odpowiedzialne rodzicielstwo

 • Dziecko w rodzinie

 • Etyka życia rodzinnego

 

Parafia św. Jana Bosko, ul. Witkiewicza 64 – cykl czterech spotkań w ramach nauk. W maju odbędą się w dniach 4 (niedziela), 11 (niedziela), 17 (sobota), 18 (niedziela). Każde spotkanie rozpoczyna msza święta (godz. 18:00), kończy Apel Jasnogórski (21:00). Pary chętne do udziału w spotkaniach muszą wysłać zgłoszenie na adres mailowy parafia@salesianum.pl wraz z imionami i nazwiskami, datami urodzenia, adresami, parafiami. Liczba miejsc jest ograniczona. W pierwszej kolejności na nauki przyjmowani są parafianie, potem – osoby według pierwszeństwa zgłoszeń. Kursy prowadzone są przez księży oraz małżeństwa i są nieodpłatne. Kolejna edycja odbędzie się jesienią 2014. Oprócz kursu pary muszą odbyć trzy spotkania w ramach poradnictwa rodzinnego. Informacje zaczerpnięte ze strony internetowej parafii.

 

Parafia św. Krzysztofa, ul. Robotnicza 19/3 – tutaj organizowane są skondensowane kursy sobotnio-niedzielne. Najbliższe terminy: 17-18 maja (brak miejsc), 7-8 czerwca (brak miejsc), 21-22 czerwca (zostało miejsce dla dwóch par), 19-20 lipca (wolne miejsca), 23-24 sierpnia (wolne miejsca), 13-14 września (wolne miejsca), 11-12 października (wolne miejsca), 15-16 listopada (wolne miejsca).

 

Kurs obejmuje 11 konferencji. Przeznaczony jest dla osób. które ze względu na swoją pracę nie mogą odbyć zwykłego kursu. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową (skondensowanykurs@gmail.com). Należy podać następujące dane: imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania. Spotkania w sobotę odbywają się w godzinach 10:00 – 15:30 (6 konferencji z przerwą na kawę i obiad), w niedzielę w godzinach 10:00 – 15:15 (Msza św., 5 konferencji z przerwą na kawę i obiad). Prelegentami są kapłan, biblista, teolog rodziny, psycholog, dr nauk humanistycznych, dr nauk medycznych, instruktor poradnictwa rodzinnego. Świadectwo ukończenia kursu otrzymają tylko osoby uczestniczące we wszystkich konferencjach. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń i dokończenie procesu rejestracji. Koszt - 150 zł / osoba. Informacje zaczerpnięte ze strony internetowej parafii.

 

Parafia św. Rodziny, ul. Królowej Korony Polskiej 28 – spotkania prowadzi ksiądz proboszcz kilka razy w roku. Nauki odbywają się w środy o godz. 19:00. Wiosenny kurs zakończony. Będą kolejne. Szczegóły na internetowej parafii.

 

Parafia św. Dominika, pl. Ofiar Katynia 1 – organizują nauki przedślubne, wieczory dla zakochanych i rekolekcje dla narzeczonych. Kursy trwają sześć tygodni i odbywają się w poniedziałki od 19:00 do 20:30. Zapisy drogą mailową (przeor.szczecin@dominikanie.pl). Najbliższe nauki rozpoczną się 5 maja (pierwsze spotkanie). Kolejne – 12, 19 maja, 2, 9, 16 czerwca. Liczba miejsca ograniczona. Dodatkowo pary muszą udać się do poradni rodzinnej. Spotkanie w ramach poradni odbywają się w czwartki pomiędzy 18:00 a 20:00. Wcześniej należy umówić się telefonicznie (tel. 797 479 505, można dzwonić we wtorki między 16:00 a 17:30).

 

Informacje zaczerpnięte z strony internetowej parafii.

 

Parafia św. Ottona, Plac św. Ottona 1 - narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w katechezach przedślubnych (11 spotkań), które odbywają się w czwartki o godz. 19:00) oraz w trzech spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego (czwartek, godz. 17:00 – 19:00). Spotkania odbywają się w salce przy biurze parafialnym. Pierwszy kurs jest w trakcie. Najprawdopodobniej na jesieni będzie kolejny.

 

Parafia pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, Żelechowo – kurs cykliczny. Spotkania odbywają się w pierwszą i trzecią środę miesiąca o godz. 17:30 (w kościele przy ul. Słowiczej). Najpierw poradnictwo rodzinne, potem msza święta, po której odbywa się nauka. Kurs obejmuje trzy spotkania.

 

Parafia pw św. Andrzeja Boboli, ul. Pocztowa – Duszpasterstwo Akademickie Jezuitów organizuje spotkania w ramach kursu przedmałżeńskiego w nazwie „Soboty dla narzeczonych”. Kurs jest prowadzony metodą dialogów, z minimalną ilością treści wykładowych. Spotkania odbywają się w cztery kolejne soboty o godz. 10:00. Każdy z nich trwa około 3,5 godziny. W zgłoszeniu (najlepiej mailowym)  należy podać: imiona i nazwiska, kontakt (tel, e-mail) oraz informacje o stażu znajomości. Ilość miejsc ograniczona. Ostatnia edycja kursu zakończyła się w marcu. Kolejna odbędzie się po wakacjach.

 

Parafia pw Matki Boskiej Jasnogórskiej, ul. Orawska, Pomorzany – spotkania odbywają się po trzeciej niedzieli każdego miesiąca. Trwają od poniedziałku do piątku o godz. 19:00. Do tego należy umówić się do poradni rodzinnej (trzy spotkania indywidualne).

 

Parafia św. Stanisława Kostki, pl. Matki Teresy z Kalkuty – kurs wiosenny zakończony. O kolejnych będzie można się dowiedzieć na stronie internetowej parafii.

 

Parafia pw Matki Boskiej Bolesnej, Mierzyn – kurs organizowany jest raz do roku na wiosnę.

 

Parafia św. Krzyża, ul. Henryka Wieniawskiego 4 – kurs wiosenny zakończony. Kolejny będzie na jesieni.

 

Parafia pw Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, Stargard – spotkania odbywają się w czwartki o godz. 19:00.

 

Parafia św. Antoniego, ul. Szczecińska 14 – kurs wiosenny zakończony. Będą organizowane kolejne. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej parafii.

 

Parafia pw św Józefa, Stargard – ostatni kurs rozpoczął się w marcu br. O kolejnych można się dowiadywać na stronie internetowej parafii.

 

W wielu parafiach proboszcz umawia się na indywidualne spotkania z narzeczonymi. Ilość i tematyka spotkań zależy od księdza. Są także parafie, które nie organizują nauk przedślubnych. Poniżej niektóre z nich:

 

 • Parafia pw Najświętszego Odkupiciela, os. Somosierry

 • Parafia pw Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Bezrzecze

 • Parafia pw Matki Bożej Różańcowej, Gumieńce

 • Parafia pw Chrystusa Króla Wszechświata, Stargard